Zatiahnuté
Bratislava
Etela
22.2.2024
V Európskom parlamente prijali rezolúciu k rušeniu ÚŠP na Slovensku
Zdielať na

V Európskom parlamente prijali rezolúciu k rušeniu ÚŠP na Slovensku

O rezolúcii sa Adam Zavřel rozprával s europoslankyňami Monikou Beňovou a Miriam Lexmann

ŠTRASBURG / Europoslanci v Štrasburgu v stredu, 17. januára schválili pomerom hlasov 496 (za): 70 (proti): 64 (zdržalo sa hlasovania) rezolúciu, v ktorej pripomínajú a odvolávajú sa na niekoľko článkov zo Zmluvy o Európskej únii, či Charty základných práv Európskej únie. Európsky parlament vyzýva slovenskú vládu na dodržiavanie zásad právneho štátu a zásadu lojálnej spolupráce s inštitúciami Európskej únie. Naráža tým na návrh zrušenia špeciálnej prokuratúry.

Parlament je znepokojený stavom právneho štátu na Slovensku - kritika novely trestného zákona, reforma ochrany oznamovateľov, zrušenie Úradu špeciálneho prokurátora. Poslanci odsudzujú kontroverznú rétoriku premiéra a sú znepokojení plánmi nových právnych predpisov o občianskej spoločnosti. Majú tiež obavy z plánovanej reformy verejnoprávneho vysielateľa a o slobodu médií v krajine.

Poslanci kritizujú novú vládu za rad znepokojujúcich reformných návrhov a predsedu vlády varujú pred používaním kontroverznej rétoriky.
Európsky parlament prijal 496 hlasmi za, pričom 70 bolo proti a 64 sa zdržalo hlasovania, uznesenie spochybňujúce schopnosť Slovenska bojovať proti korupcii a chrániť rozpočet EÚ v prípade prijatia novely trestného zákona, ktorú navrhla nová vláda Roberta Fica. Uznesením tak ukončili svoju rozpravu z 13. decembra 2023.

Viac o rezolúcii porozprával v štúdiu JOJ 24 politológ Samuel Abrahám.

Potreba chrániť právny štát

Poslanci sú obzvlášť znepokojení neoprávneným využitím zrýchleného legislatívneho procesu v prípade novely trestného zákona a rozpustenia Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý rieši prípady korupcie a závažné trestné činy. Tieto zmeny ohrozujú integritu súdnych procesov a podľa poslancov oslabujú boj EÚ proti podvodom. Zároveň vyzývajú slovenskú vládu, aby prehodnotila navrhované zmeny v legislatíve týkajúcej sa ochrany oznamovateľov, keďže podľa návrhu nových pravidiel by oznamovatelia mohli byť retroaktívne zbavení ochrany. Poslanci zdôrazňujú, že akákoľvek reforma trestného práva musí zabezpečiť kontinuitu a účinnosť nových a prebiehajúcich trestných konaní.

Parlament ďalej naliehavo vyzýva vládu, aby sa zaoberala dlhodobou výzvou na reformu paragrafu 363 slovenského trestného poriadku, ktorá v súčasnosti umožňuje generálnemu prokurátorovi zastaviť trestné stíhanie, a aby zamedzila jej zneužívaniu.

Obavy o občiansku spoločnosť a slobodu médií

Poslanci odsudzujú nevhodné a neúctivé komentáre premiéra Fica na adresu študenta práva, ktorý bol súčasťou iniciatívy na podporu akademickej diskusie o situácii v oblasti právneho štátu na Slovensku, a naliehavo žiada všetkých politických predstaviteľov, aby s verejnosťou komunikovali konštruktívne a úctivo. Parlament je veľmi znepokojený plánmi prijať právne predpisy, ktoré by oslabili občiansky priestor obmedzením práce mimovládnych organizácií a stigmatizáciou organizácií financovaných zo zahraničia.

Poslanci sú tiež znepokojení plánovanou reštrukturalizáciou Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a ľutujú rozhodnutie premiéra Fica a ďalších vládnych predstaviteľov prerušiť komunikáciu s kľúčovými médiami. Vyzývajú preto vládnych predstaviteľov, aby sa zdržali verbálnych útokov na jednotlivcov a zástupcov médií, ktoré v minulosti prispeli k vytvoreniu priaznivého prostredia, v ktorom boli spáchané násilné zločiny ako vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Súvislosti

6. decembra 2023 schválila vláda Roberta Fica novelu trestného zákona, ktorá znižuje trestné sankcie za závažné trestné činy vrátane korupcie a ruší Úrad špeciálnej prokuratúry. Vláda tiež čelila kritike za cielené personálne zmeny v polícii a v radoch vyšetrovateľov. Prezidentka Zuzana Čaputová avizovala, že bude novelu zákona vetovať, pričom Európska prokuratúra varovala, že niektoré zmeny by mohli predstavovať riziko pre účinnú ochranu finančných záujmov Európskej únie a jej protikorupčného rámca.

Celé znenie nájdete TU.

Reakcie

Kým europoslanci za SMER hovoria o zneužití Európskeho parlamentu pre vnútropolitický boj, europoslanci z opačného tábora tvrdia, že je hanbou že až európske inštitúcie sa musia zaoberať tým, čo sa deje na Slovensku.

Europoslankyňa Beňová hovorí o nevkusnom precedense

Monika Beňová (NI, SK) uviedla: "Uznesenie namierené proti Slovenskej republike je plné výmyslov a poloprávd. Opoziční predstavitelia si pri jeho formulovaní dali obzvlášť záležať na tom, aby čo najviac poškodili reputáciu svojej vlastnej krajiny. Naučili sa to robiť proti iným členským štátom a teraz sa naša opozícia postavila na európskej úrovni proti Slovensku. Prehrali totiž voľby, odmietajú sa s tým zmieriť, túžia po pomste a skalopevne sa držia hesla čím horšie tým lepšie, a to bez ohľadu na dôsledky. Cieľom našej opozície je vydierať európske inštitúcie a účelovo manipulovať existujúce pravidlá tak, aby čo najskôr došlo k pozastaveniu platieb učených na vyrovnávanie rozdielov v rámci slovenských regiónov, rozvoj v sociálnej oblasti, podporu poľnohospodárstva, školstva či zdravotníctva. Predkladanie zavádzajúcich rezolúcií voči vlastnej krajine je pritom nielen nevkusným precedensom, ale je to najmä prejav politickej nezrelosti a absolútnej amorálnosti. Politický súboj opozície s koalíciou na domácej úrovni je normálnou súčasťou demokracie a v mnohých ohľadoch vie byť prospešný. Prenášanie vzájomných sporov a nevraživosti, ako aj snaha opozičných predstaviteľov úmyselne škodiť vlastnej krajine na medzinárodnej úrovni je však len zákerným, nepremysleným hazardom, na ktorý však nedoplatí súčasná slovenská vláda. Poškodení však môžu byť občania.“

Podľa premiéra Roberta Fica za to môžu opoziční poslanci

Bilčík odkazuje Ficovi, že to má vo svojich rukách

 "Tento týždeň v Štrasburgu vyslal Európsky parlament Ficovi a jeho vládnej garnitúre prostredníctvom schválenej rezolúcie jasný politický odkaz. Drvivá väčšina europoslancov a europoslankýň naprieč politickými skupinami a členskými krajinami hovorí jednoznačné nie búraniu protikorupčných základov Slovenska. Robert Fico má všetko vo svojich rukách. Stále môže zastaviť škodlivé zmeny, ktoré spustil. Európa nás sleduje a premiérovi priamo hovorí: Vyberte si Slovensko a spravodlivosť pre všetkých, nie seba a svojich ľudí,“  reagoval Vladimír Bilčík (EPP, SK).

Deje sa to pre likvidáciu právneho štátu, konštatuje Hojsík

"Ku kritickej pozícii Európskej komisie a európskej prokuratúry sa pridáva svojím uznesením aj Európsky parlament. Premiér Fico sa dostal s promafiánskym balíkom do úzkych, keď proti Slovensku postavil európske inštitúcie. Deje sa to z jediného dôvodu - pre likvidáciu právneho štátu, a veľmi konkrétne pre drastické znižovanie trestov za korupciu, odstavenie vyšetrovateľov v polícii, oslabenie postavenia oznamovateľov a likvidáciu špeciálnej prokuratúry. Ohrozuje tým nielen postavenie Slovenska v EÚ, ale aj európske finančné záujmy. Slovenská vláda sa fatálne mýli, ak sa domnieva, že peniaze pochádzajúce najmä zo západných členských štátov, budú k nám tiecť aj potom, ako zruší právne garancie ich ochrany pred rozkrádaním. Dnešné uznesenie Európskeho parlamentu nie je postoj niekoľkých slovenských europoslancov, ako sa to premiér Fico snaží klamlivo podsúvať slovenskej verejnosti, ale pozícia väčšiny politických skupín a veľkej väčšiny europoslancov, najmä zo západných členských štátov EÚ," konštatoval Martin Hojsík (RE,SK).

Jurzyca: Slovensko je spoločnosť samonápravná

Eugen Jurzyca (ECR, SK) uviedol: "Z hľadiska budovania právneho štátu nepovažujem za reálne, aby boli nevyhnutne odsúdení všetci ľudia, ktorí si to zaslúžia. Považujem ale za kľúčové, aby všetci cítili, že takáto možnosť na Slovensku existuje. Že Slovensko je spoločnosť samonápravná. Tisíce protestujúcich ľudí na Slovensku v ostatných týždňoch ukazujú, že tento pocit veľká časť spoločnosti navrhovaným zrušením špeciálnej prokuratúry stráca. Podľa eurobarometra bolo Slovensko medzi júlom 2020 a júnom 2023 druhé v EÚ v náraste dôvery v spravodlivosť vo vlastnej krajine. Ak prejdú navrhované zmeny, myslím si, že tento trend sa obráti.“

Výzva je na mieste, reagoval Mihál

"Európsky Parlament svojou Rezolúciou o plánovanom zrušení kľúčových protikorupčných štruktúr na Slovensku a jeho dôsledkoch na právny štát vyzýva slovenskú vládu na dodržiavanie zásad právneho štátu a zásadu lojálnej spolupráce s inštitúciami Európskej únie. Snahy Róberta Fica a jeho vládnej koalície zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry na Slovensku v skrátenom legislatívnom konaní ohrozujú integritu súdnych procesov na Slovensku. Výzva slovenskej vláde na zastavenie deštrukcie právneho štátu je preto na mieste, vzhľadom na možné dôsledky na finančné záujmy Únie, ako aj na protikorupčný rámec EÚ," vyjadril sa europoslanec Jozef Mihál (RE,SK).

V Európskom parlamente panuje veľké znepokojenie

"EÚ nemôže nečinne prihliadať na kroky novej vlády Róberta Fica. V EP panuje veľké znepokojenie a neistota ohľadne ďalšieho vývoja na Slovensku, i v nadväznosti na stále prebiehajúce protesty slovenských občanov vyjadrujúcich svoje rázne nie! I táto rezolúcia má podporiť ich hlas! Tu ide o ochranu právneho štátu a demokratických princípov nielen u nás doma, ale aj o ochranu záujmov a demokracie v EÚ," ozrejmil Peter Pollák (EPP,SK).

Štefanec odkazuje, že sa nesmieme vzdať

"Kroky súčasnej slovenskej vlády predstavujú vážne riziko porušenia zásad právneho štátu a ohrozenia európskych prostriedkov. Veľká časť Slovákov to vidí a vidia to aj európske inštitúcie. Preto sa nesmieme vzdávať a musíme naďalej bojovať za zachovanie právneho štátu. Ako europoslanec urobím všetko, čo bude v mojich silách," odkázal Ivan Štefanec (EPP, SK).

Súvisiace články

Najčítanejšie správy