Zatiahnuté
12°
Bratislava
Danica, Dana
16.4.2024
Kontroly na hraniciach so SR predlžuje Česko aj Poľsko. Dokedy potrvajú?
Zdielať na

Kontroly na hraniciach so SR predlžuje Česko aj Poľsko. Dokedy potrvajú?

Zdroj: TASR

PRAHA / Česká republika predĺži dočasné náhodné kontroly na hraniciach so Slovenskom do 3. januára budúceho roka. Kontroly na hraniciach so Slovenskom predĺži aj Poľsko, a to o ďalších 11 dní - do 3. decembra.

Poľsko predlžuje kontroly na hraniciach so Slovenskom do 3. decembra

Poľsko predĺži kontroly na hraniciach so Slovenskom o ďalších 11 dní do 3. decembra. Vyplýva to zo stredajšieho (22. 11.) nariadenia poľského ministerstva vnútra, informuje TASR na základe správy tlačovej agentúry PAP. Ministerstvo v oznámení uviedlo, že v snahe vyjsť v ústrety verejnosti sa rozšíril rozsah pohraničnej dopravy na niektorých hraničných priechodoch, ktoré dosiaľ fungovali len v režime pre peších, o niektoré osobné a nákladné vozidlá.

Nové nariadenie o predlžení dočasných kontrol na hraniciach so Slovenskom podpísal minister vnútra Mariusz Kamiňski. Účinnosť nadobudne vo štvrtok.
Poľsko zaviedlo dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom 4. októbra pôvodne na desať dní s cieľom obmedziť pohyb nelegálnych migrantov, ktorí prichádzajú do Európskej únie po tzv. balkánskej trase. Varšava kontroly následne predĺžila do 2. novembra a následne do 22. novembra.

Česko predĺži kontroly na hraniciach so SR do 3. januára

Česká republika predĺži dočasné náhodné kontroly na hraniciach so Slovenskom do 3. januára budúceho roka. V stredu 22. novembra to schválila česká vláda, oznámil minister vnútra Vít Rakušan. Minister tiež avizoval, že v pondelok 27. novembra sa v Maďarsku uskutoční rokovanie krajín Vyšehradskej štvorky (V4) o otázkach migrácie. Pozvanie českého predsedníctva vo V4 prijali aj rakúsky minister vnútra Gerhard Karner a nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová.

​Rakušan po zasadnutí vlády opätovne zdôraznil, že Praha pri hraničných kontrolách postupuje v súlade s ostatnými krajinami v regióne. "Toto nebolo žiadne solitérne rozhodnutie Českej republiky. Naopak, my sme boli tými, ktorí reagovali na situáciu, ktorá nastala na slovensko-poľskej hranici, rovnako reagovalo Rakúsko, nadviazalo Nemecko, Slovensko má kontroly na hranici s Maďarskom. A to migračné domino na tu jednoducho spustilo," povedal. Ukazuje to podľa neho na to, že Európe už dlho chýba spoločné riešenie ochrany vnútorných hraníc a migračnej politiky.

Česká vláda rozhodla o zavedení dočasných náhodných kontrol na hraniciach so Slovenskom 4. októbra pôvodne na desať dní. Podľa premiéra Petra Fialu tak urobila v reakcii na pripravované kroky Poľska a Rakúska. Opatrenie neskôr opakovane predĺžila.

Rakušan v stredu tiež informoval, že do 20. novembra na slovensko-českej hranici skontrolovali 398 962 osôb. Polícia odhalila pri nelegálnej migrácii 1 167 osôb a zadržala 56 osôb v súvislosti s trestným činom prevádzačstva. 

Slovensku sa Rakušan zároveň poďakoval za to, že pokračuje v dobrej spolupráci a rešpektuje uzavretú readmisnú dohodu o návratoch migrantov. Je to podľa neho dôvod, prečo nemusí Česko zavádzať na hranici stále kontroly a zostáva pri náhodných kontrolách.

Kontroly na hraniciach predĺžila pred pár dňami vláda na hraniciach s Maďarskom:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy