Jasno
16°
Bratislava
Václav
28.9.2023
V sobotu platia na celom Slovensku výstrahy pred búrkami i povodňami
Zdielať na

V sobotu platia na celom Slovensku výstrahy pred búrkami i povodňami

BRATISLAVA / Na celom území Slovenska platia počas soboty 10. júna výstrahy prvého stupňa pred búrkami. V jednotlivých okresoch na celom území krajiny je zvýšená pravdepodobnosť výskytu búrok, intenzívnych prehánok alebo dažďa.

Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe. Podľa slov meteorológov sa očakávajú zrážky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, a pri búrkach aj s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami. "Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie," poznamenali zo SHMÚ. Výstrahy pred búrkami platia do polnoci 11. júna.

V okresoch Levice – západ, Banská Štiavnica, Veľký Krtíš, Krupina, Lučenec a Levice – východ platí druhý stupeň hydrologickej výstrahy pred prívalovými povodňami. "Vzhľadom na predpokladané prívalové zrážky pri ojedinelých búrkach počas soboty a nasýtenosť povodí predpokladáme na tokoch prechodný výrazný vzostup vodných hladín," poznamenal SHMÚ. Intenzívny dážď môže vyvolať rozvodnenie najmä malých tokov. "Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov (stekanie vody zo svahov, zosuv svahov, bahnotok s kamením, zatopenie pivníc a suterénov, podchodov, podjazdov, podmytie cestnej komunikácie)," informovali meteorológovia. Výstrahy platia do večera do 19.00 hod.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy