Jasno
22°
Bratislava
Arnold
1.10.2023
Ako sa chrániť pred komármi? Zabudnite na voňavú kozmetiku
Zdielať na

Ako sa chrániť pred komármi? Zabudnite na voňavú kozmetiku

BRATISLAVA / Komáre nám pomaly ale isto začínajú otravovať život a tak sa opäť mnohí pýtajú, ako sa pred nimi chrániť a aké repelenty zaberajú? V ponuke sú rôzne ľudové recepty a vedci každým rokom objavujú nové poznatky. Napríklad, že komáre priťahuje kyselina mliečna, alebo oxid uhličitý v dychu. Najnovšie zistili, že komáre priťahujú aj bežné mydlá, alebo sprchové šampóny. Takže ak sa chystáte na miesta, kde sú komáre, zabudnite na voňavú kozmetiku.

Prejsť sa po vysokej tráve, alebo večer si posedieť pri jazere bez repelentu proti komárom hraničí s hazardom. Vedci si desaťročia lámu hlavu nad tým, čo komáre k nám priťahuje. "Je to vydychovaný CO2, podľa toho komáre vedia, že sme živé tvory a idú za nami," vysvetlila Lucia Strelková z katedry ekológie Prif UK.

Ďalší výskum hovorí, že každý človek má na pokožke svoju špecifickú skladbu mikroorganizmov a niektoré z nich komáre priťahujú. Podľa odborníčky je to zapríčinené tým, že sa každý potí inak a pri metabolizme tak vylučuje iné látky. Podľa ich zloženia tak priťahujú, alebo odpudzujú. "Kyselina mliečna, ktorá sa nám tvorí pri fyzickej aktivite, pri športe, že čím viac jej mám, tým sme pre komáre atraktívnejší," poznamenala Strelková.


To znamená, že ak sa osprchujeme, zmyjeme pot a už sme pre ne, na rozdiel od ľudí, menej príťažliví. Lenže nie je sprchovanie ako sprchovanie. O tom hovorí najnovší výskum. "Bolo zistené, že keď sa umyjeme mydlom, tak sme pre samičky komárov atraktívnejší," uviedla odborníčka Strelková.

Pri výskume použili štyri známe značky mydla, v ktorých vyprali kus textilu. Ukázalo sa, že mydlá komáre priťahovali. Podľa Strelkovej si to vedci vysvetľujú tým, že mydlá mali kvetinovú a ovocnú vôňu.

Je známe, že komáre sa bežne živia nektárom a rastlinnými šťavami, preto ich mydlá priťahovali. Okrem jedného. Išlo o mydlo, ktoré na rozdiel od ostatných obsahovalo kokosový olej. "Kokosový olej odpudzuje komáre a aj iný cicavý hmyz," povedala Strelková.

Stačí sa teda natrieť kokosovýn olejom a mal by fungovať ako prírodný repelent. Okrem neho odpudzuje aj cesnak, levanduľa, citrusy alebo v blízkosti tlejúca káva. Rovnako dobré aj oblečenie v podobe dlhých rukávov a nohavíc.

Ale existujú aj ľudia, ktorí sa s komármi kamarátia. A aj napriek tomu, že im dovolia sadnúť si na pokožku, vyviaznu z toho bez štípancov. "Je to individuálne a u každého človeka je súhra tých faktorov iná," uzavrela Strelková.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy