Zatiahnuté
12°
Bratislava
Danica, Dana
16.4.2024
Základné očkovanie proti osýpkam kleslo pod hranicu kolektívnej imunity
Zdielať na

Základné očkovanie proti osýpkam kleslo pod hranicu kolektívnej imunity

BRATISLAVA / Na Slovensku celková zaočkovanosť detí narodených v roku 2020 proti osýpkam klesla pod hranicu kolektívnej imunity, teda pod 95 percent. Oznámil to dnes hlavný hygienik SR Ján Mikas. Kvôli tomu, že tento trend trvá už niekoľko rokov, je riziko lokálnych epidémií osýpok oveľa vyššie.

"Ako vyplýva z výsledkov administratívnej kontroly očkovania v ambulanciách pediatrov k 31. augustu 2022, ktorú vykonávajú regionálne úrady verejného zdravotníctva každý rok, kolektívna imunita dosiahla na celoštátnej úrovni 94,7 percenta," spresnil.

Osýpky sú podľa Mikasa závažné a rýchlo sa šíriace ochorenie, ktoré ohrozuje napríklad deti, ktoré nemôžu byť pre iné zdravotné dôvody očkované alebo aktuálne ešte nedosiahli vek potrebný na očkovanie. "Chránime ich preto práve kolektívnou imunitou, ktorá znižuje riziko, že sa s vírusom osýpok stretnú a s veľkou pravdepodobnosťou nakazia, keďže ide o vysoko nákazlivé ochorenie," povedal.

Riziko zavlečenia a ďalšieho šírenia osýpok sa potvrdilo ako reálne, tvrdí Mikas

Úroveň zaočkovanosti nad hranicou 95 percent pri povinnom očkovaní podľa neho tiež výrazne zabraňuje tomu, aby medzi ľuďmi cirkulovali pôvodcovia ochorení, ktoré môžu spôsobiť závažné zdravotné následky. "Ak sa osýpky zavlečú do nezaočkovanej komunity (neočkované a neúplne očkované osoby), hrozí riziko vzniku lokálnych ohnísk nákazy, ktoré môžu prerásť až do epidémií, ktorým sa dá očkovaním predísť," upozornil.

Mikas skonštatoval, že riziko zavlečenia a ďalšieho šírenia osýpok sa v uplynulých týždňoch potvrdilo ako reálne. Poukázal, že od začiatku roka na Slovensku potvrdili päť prípadov osýpok. "Z nich dva prípady boli importované zo zahraničia, ďalšie prípady boli zväčša v epidemiologickej súvislosti. Tri deti boli nezaočkované pre nízky vek alebo zdravotné kontraindikácie, jedno bolo zaočkované neúplne a jedno nezaočkované z dôvodu odmietnutia očkovania," povedal.

Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku

Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému. Ochorenie sa rýchlo šíri vzduchom, najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva. Inkubačný čas je osem až 15 dní, priemerne desať. Najúčinnejším spôsobom prevencie je podľa odborníkov očkovanie.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy