Jasno
19°
Bratislava
Vilma
29.5.2024
Polícia vyberá pokuty za nedodržanie značky, ktorá už roky neplatí
Zdielať na

Polícia vyberá pokuty za nedodržanie značky, ktorá už roky neplatí

NITRA / Na Slovensku môžete dostať pokutu aj za porušenie niečoho, čo neexistuje. Konkrétne mám na mysli dopravnú značku s nápisom "Prejazd zakázaný". V roku 2020 sa menila vyhláška a v tej novej už značka nie je, lenže na cestách fyzicky ostala - a policajti trvajú na tom, že ju musíte dodržiavať. Tak je to napríklad v Nitre.

Na Bohúňovej ulici je už niekoľko rokov osadená táto dopravná značka "Prejazd zakázaný". Vodiči by tadiaľ nemali prechádzať v smere z Levickej cesty. Keďže sa menila vyhláška značka mala byť odstránená. "Dopravná značka "prejazd zakázaný" na Bohúňovej ulici je neplatná," povedal Tomáš Holúbek, hovorca mesta Nitra"Pretože v roku 2020 bola vydaná nová vyhláška o dopravnom značení, ktorá takúto značku už neobsahuje," uviedol Andrej Sitkey, predseda komisie dopravy.

To či vodiči dodržiavajú zákazovú značku policajti kontrolujú doteraz aj napriek tomu, že je už vlastne neplatná. "Policajti hentam dole stoja tak ich zastavia, ale zvrchu čo idú. Sa tu ukryjú sa autá, že ich nikto nevidí a kto tu je cudzí dostáva pokutu," tvrdili obyvatelia ulice. 

Polícia nám odpovedala, že neevidujú počty pokút, ktoré tam rozdali. Podľa ich vyjadrenia aj keď nová vyhláška "Prejazd zakázaný" nepozná, pokiaľ tam je značka umiestnená, vodiči ju musia dodržiavať. "Tým nie sú dotknuté povinnosti účastníkom cestnej premávky vyplývajúce zo zákona o cestnej premávke o dopravnom značení," ozrejmila Renáta Čuháková, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre.

Pýtali sme sa na mestskom, ale aj okresnom úrade, kedy bude značka odstránená. "O tejto veci komunikuje okresný úrad s mestom Nitra a políciu. Snahou je pristupovať k danej záležitosti citlivo, keďže sú dve možnosti riešenia," uviedlo stanovisko Okresného úradu v Nitre

Rozhoduje sa totiž o tom či značku zrušia úplne, alebo neplatnú nahradia novou a to "Zákaz vjazdu pre motorové vozidlá s dodatkom tranzit". "Má slúžiť iba pre tých čo tam podnikajú alebo bývajú," dodal Holúbek. "Ja si myslím, že bolo by dobré to ponechať lebo tu veľa áut chodí," dodala obyvateľka ulice.

Takáto značka nie je iba na tejto ulici, ale ešte aj na viacerých miestach. Napríklad pred okresným úradom.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy