Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Edmund
1.12.2023
Poslanci navštívili jednu z najhorších osád na Slovensku, na podchladenie tam zomrelo mesačné dieťa
Zdielať na

Poslanci navštívili jednu z najhorších osád na Slovensku, na podchladenie tam zomrelo mesačné dieťa

GELNICA / Členov parlamentného sociálneho výboru priviedol na Spiš nedávny tragický prípad iba mesačného bábätka. Zomrelo podchladené a podvyživené. Poslancov zaujímalo čo sa dá zmeniť, aby sa podobné prípady na Slovensku neopakovali.

Zmeny už nastali v rodine Paľka. Z drevenej chatrče sa presťahovali do murovanej prístavby. Zo strany kurately im tak zvyšné deti dve deti odobrať nemuseli. "Nie, nemali sme dôvod. Nakoľko mamička aj s otcom sa dostali k starostlivosti starých rodičov. Stále je tam plán sociálnej práce, kde sa vyhodnocujú tie postupy," povedal námestník pre sekciu rodiny úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Pavel Bryndzák. 

Starostlivosť o deti v richnavskej osade je podľa poslancov najhoršia z osád na Spiši. Svedčia o tom aj čísla z úradu sociálnych vecí a rodiny. "V našej starostlivosti máme 557 rodín a 1210 detí," dodáva Pavel Bryndzák. Cez prípad malého Paľka odhalili poslanci v systéme aj chyby. 

"Myslím, že systém sociálno-právnej ochrany detí máme nastavený nešťastne. Pretože je v gescii viacerých ministerstiev a tým pádom sa stáva že nám takéto krízové prípady detí tým sitom prepadajú," povedala členka sociálneho výboru Národnej rady SR Katarína Hatráková. Aj miestni priznávajú, že vychovávať deti je tam ťažké.

"To ma ešte prekvapilo, že sú tu iba dvaja terénni pracovníci, nemajú tu vôbec komunitných pracovníkov. Čo je na takýto počet veľmi málo. Tá preventíva o tieto deti nie je vôbec taká dokonalá a to aj z toho vyplynulo," vyjadril sa predseda sociálneho výboru Národnej rady SR Vladimír Ledecký. Poslanci v Richnave pomenovali tri zásadné problémy. Prvým je personálne poddimenzovanie odborov sociálnych vecí, druhým je nevysporiadanie pozemkov ktoré komplikuje výstavbu a tretím nejasné kompetencie v starostlivosti o deti medzi viacerými inštitúciami. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy