Jasno
21°
Bratislava
Adrián
23.3.2023
V Tatrách spadla lavína, záchranári varujú aj pred ďalšími
Zdielať na

V Tatrách spadla lavína, záchranári varujú aj pred ďalšími

Zdroj: Chata Plesnivec

VYSOKÉ TATRY / Lavínová hrozba vo všetkých slovenských pohoriach v nedeľu, 19. marca, popoludní stúpne na druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Dôvodom je postupné otepľovanie a silné slnečné žiarenie. Informoval o tom Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

K pádu lavíny došlo v nedeľu predpoludním pri chate Plesnivec v Belianskych Tatrách. Lavína zasypala chodník na Zelené pleso a čiastočne prístupovú cestu k tejto vysokohorskej chate. Na sociálnej sieti o tom informuje chata Plesnivec. V prípade výstupu aj zostupu turistom odporúča použiť zelenú značku s tým, že žltá značka vedúca dolinou je nebezpečná.

Kyzek upozornil, že počas dňa sa na slnkom osvetlených strmých svahoch budú vyskytovať menšie až stredne veľké lavíny z mokrého snehu. Bude sa to diať predovšetkým na svahoch, kde bolo viac nového snehu z posledného sneženia. "V tienistých žľaboch a svahoch vo vysokých polohách Tatier sa stále nachádzajú vetrom previate snehové dosky a vankúše. Na takýchto strmých svahoch je možné uvoľnenie lavíny najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení. Pri silnom oteplení a vhodnom tvare reliéfu je na tráve možný aj výskyt kĺzavých základových lavín," podotkol Kyzek.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy