Skoro jasno
24°
Bratislava
Florián
4.5.2024
Slovensku hrozí pokuta. Bruselu musíme vrátiť približne 100 miliónov eur
Zdielať na

Slovensku hrozí pokuta. Bruselu musíme vrátiť približne 100 miliónov eur

BRATISLAVA / Slovensku hrozí pokuta. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan uviedol, že štát musí Bruselu vrátiť približne 100 miliónov eur, a to pre korupčné kauzy bývalého vedenia na pôdohospodárskej platobnej agentúre. Ide o obdobie od 2016 do 2020.

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) dostala od medzinárodného audítora PwC hodnotenie bez výhrad. Oznámil to v pondelok 13. februára na tlačovej konferencii dočasne poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽaNO) za účasti generálneho riaditeľa PPA Jozefa Kissa. Napriek ozdraveniu PPA riziko pokuty (korekcie) za minulosť podľa agroministra pretrváva, a to na úrovni asi 100 miliónov eur.

"Transformačný proces v PPA bol definitívne a úspešne ukončený. Jasným dôkazom úspešnosti tohto procesu je certifikačná správa nadnárodnej audítorskej spoločnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), ktorá nám doručila výsledok jej kontrolnej činnosti. Dostali sme tzv. čistý audítorský výrok – bez výhrad. Dostali sme teda veľmi vysoké hodnotenie porovnateľné s inými finančnými, bankovými či poistnými domami," spresnil Vlčan. Celý minulý rok podľa jeho slov fungovala PPA v súlade so všetkými pravidlami EÚ a slovenskej legislatívy. "Spomínaná audítorská spoločnosť v týchto dňoch nahráva svoj záver do systému Európskej komisie (EK)," priblížil.

"Žiaľ, naše rokovania o pokute, ktorú si zaplatíme za problematickú minulosť agrorezortu, nemáme uzatvorené. Vyčíslenie tzv. finálnej korekcie nie je dokončené," upozornil agrominister. Korekcia je podľa jeho slov pokuta za nesprávne alebo nespravodlivo použité prostriedky, ktoré agrorezort pre poľnohospodárov, potravinárov a slovenský vidiek každoročne dostáva. "Korekcia je suma zdrojov, ktoré boli nesprávne alebo nespravodlivo vyplatené, ale Slovenskej republike sa zároveň nepodarilo prostriedky od neoprávnených subjektov vymôcť. Šanca, že sa nám EK podarí presvedčiť, že zlepšíme a zefektívnime právny štát na Slovensku, sa znižuje. Preto aj hrozba udelenia vysokej korekcie za obdobie rokov 2016 až 2020 rastie. Žiaľ, tento rok môže vyhĺbiť do štátneho rozpočtu SR až 100-miliónovú dieru," poznamenal Vlčan.
        

Súvisiace články

Najčítanejšie správy