Zatiahnuté
15°
Bratislava
Zina
21.5.2025
Teplé počasie pomýlilo prírodu i živočíchy
Zdielať na

Teplé počasie pomýlilo prírodu i živočíchy

medved ide

Zdroj: Andrew Nicholson/ilustračné

"Vytrvalý dážď počas víkendu vyduril dva medvede z brlohov v pohorí Veľkej Fatry," konštatoval pracovník Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV

Inverzné počasie a viac slnečného svitu, ako aj teploty nad nulou i počas nocí spôsobili, že aj vo výškach okolo 1000 metrov nad morom je tráva paradoxne stále zelená, konštatoval pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied Miroslav Saniga.

"Vytrvalý dážď počas víkendu vyduril dva medvede z brlohov v pohorí Veľkej Fatry. Urobili si ich totiž z vetví v ihličnatých mladinách a tak nečudo, že im do nich za vytrvalého dažďa napršalo. Intenzívny dážď "vyhnal" aj dvoch medveďov, ktoré sa na zimný spánok uložili v podobných brlohoch v Starohorských vrchoch," povedal Saniga.

Dodal, že zo zimného spánku predčasne prebudený medveď už nemusí zaľahnúť a bude sa potulovať lesom a zháňať si potravu. Návštevníci prírody by mali preto byť teraz obozretnejší a rátať s možnosťou stretnutia sa s medveďom. Nevyspané a hladné zviera sa môže správať abnormálne, pretože je nervóznejšie a agresívnejšie. Obzvlášť medvedice, ktoré by na prelome januára a februára mali vrhať mláďatá.

Teplo pomýlilo aj salamandru škvrnitú, ktorá sa v daždivom počasí počas víkendu "prechádzala" okolo jednej horskej bystriny v Starohorských vrchoch. Keďže je to studenokrvné zviera, zo zimnej letargie ho prebrala teplota pôdy a vytrvalý dážď. Podobne aj dvoch skokanov hnedých. Prebralo sa tiež aj viacero na povalách domov zazimovaných babôčok pávookých. Niektoré z nich aj vyleteli von, inak tak robia až začiatkom jari, uviedol Saniga.

Zdielať na

Najčítanejšie správy