Jasno
31°
Bratislava
Tadeáš
25.6.2025
Slovensko si zatvára dvere k vakcínam a liekom, varuje SAV po odmietnutí pandemickej dohody
Zdielať na

Slovensko si zatvára dvere k vakcínam a liekom, varuje SAV po odmietnutí pandemickej dohody

BRATISLAVA / Slovenská akadémia vied (SAV) nesúhlasí s rozhodnutím SR nepodporiť tzv. pandemickú dohodu. Varuje, že odmietnutie dohody bude mať za následok obmedzenie prístupu SR k diagnostickým a liečebným postupom pri pandémiách, k potrebným informáciám o patogénoch a manažmente pandémie, uviedla hovorkyňa SAV Monika Tináková.

SAV zároveň upozornila, že odmietnutie pandemickej dohody tiež naruší vedeckú a výskumnú spoluprácu potrebnú pre rýchlu a správnu reakciu štátu v prípade budúcich pandémií.

Ohradila sa voči dezinformáciám spojených s dohodou. Ako uviedla, považuje za potrebné vyvrátiť niektoré nepresnosti a zavádzajúce tvrdenia. „Globálna pandemická dohoda je výsledkom viacročných intenzívnych odborných rokovaní členských štátov WHO a je postavená na overených vedeckých poznatkoch a faktoch. Cieľom dohody je zlepšiť pripravenosť a reakciu krajín na budúce pandémie. Dohoda sa zameriava na posilnenie medzinárodnej spolupráce v oblasti verejného zdravia a zabezpečenia prístupu k diagnostickým, preventívnym a liečebným postupom pre všetkých,“ vysvetlila SAV.

Podotkla, že dôležitou súčasťou dohody je podpora rýchleho a otvoreného zdieľania dát medzi vedeckými a zdravotníckymi pracoviskami a podpora zapojenia vedcov a zdravotníkov do medzinárodnej spolupráce, výskumu a klinických skúšaní. Tiež, že dohoda sa snaží zabezpečiť spravodlivý prístup k liekom, vakcínam a diagnostickým postupom v prípade budúcich pandémií.

„Na rozdiel od informácií, ktoré sa objavili aj vo verejnoprávnych médiách, globálna pandemická dohoda výslovne zakotvuje suverenitu jednotlivých štátov, rešpektovanie ľudských práv a nezasahuje do vnútroštátnych kompetencií SR,“ dodala SAV.

Zároveň upozornila, že ignorovanie mnohokrát overených vedeckých faktov a postupov, nerešpektovanie logického myslenia, podporovanie nezmyselných dezinformačných tvrdení a narušenie medzinárodnej vedeckej a odbornej spolupráce povedie k ohrozeniu zdravia obyvateľov SR.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) v sobotu (17. 5.) informoval, že vláda rozhodla o tom, že SR nemá na zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia vo švajčiarskej Ženeve podporiť tzv. pandemickú dohodu a má žiadať, aby sa o nej hlasovalo, nie sa prijímala globálnym súhlasom.

Minister zdravotníctva rozhodnutie nepovažuje za správne

On ani strana Hlas-SD odmietnutie dohody zo strany SR nepodporujú. Podotkol, že dohoda neobmedzuje zvrchovanosť krajiny a nikomu neberie slobodu v rozhodovaní, ako bude postupovať v prípade pandémie. Nepovažuje ju za celosvetové nariadenie, ale za dohodu takmer všetkých štátov sveta, ako čo najlepšie a spoločne čeliť hrozbe ďalšej pandémie.

Vo švajčiarskej Ženeve sa od 19. do 27. mája koná 78. zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia. O znení pandemickej zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim sa rokovalo niekoľko rokov. Návrh okrem iného potvrdzuje suverenitu krajín pri riešení otázok verejného zdravia v rámci ich hraníc.

Ak Šaško nesúhlasí s postojom vlády k pandemickej dohode, má podať demisiu, tvrdí SaS

Ak minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) nesúhlasí s rozhodnutím vlády SR odmietnuť tzv. pandemickú dohodu, mal by podať demisiu. Vyzval ho na to predseda SaS Branislav Gröhling. V opačnom prípade bude plne zodpovedný za postoj vlády. SaS tvrdí, že Hlas-SD prakticky stratil rezort zdravotníctva.

„Ak minister Kamil Šaško skutočne nesúhlasí s rozhodnutím vlády, mal by podať demisiu. Ak to neurobí, je priamo zodpovedný za toto rozhodnutie,“ vyhlásil Gröhling na tlačovej konferencii. Zároveň dodal, že premiér Robert Fico (Smer-SD) dal možnosť rozhodovať o tejto téme splnomocnencovi vlády za prešetrenie pandémie Petrovi Kotlárovi v mene konšpirácií. Dve nemocnice zase stavia ministerstvo obrany.

„A Šaško sa len neveriacky pozerá na to, ako mu rezort berú spod rúk,“ povedal šéf SaS s tým, že ide o stratu ďalšieho ministerstva pre Hlas-SD.

Poslanec parlamentu za SaS Tomáš Szalay upozornil, že odmietnutím pandemickej dohody sa dostáva Slovensko na okraj medzinárodného spoločenstva. Priblížil, že vďaka dohode budú krajiny pripravené na ďalšie pandémie, budú zdieľať dáta, výskumné kapacity, a budú mať prístup k diagnostike, terapii i vakcínam.

ÚVZ podporuje prijatie pandemickej zmluvy, najmä pre možné zdravotné hrozby

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR z odborného hľadiska podporuje prijatie pandemickej zmluvy, najmä s ohľadom na zabezpečenie prevencie, pripravenosti a reakcieschopnosti na možné zdravotné hrozby, ktorým ako krajina môžeme čeliť.

Úrad podotkol, že bol súčasťou medzirezortnej skupiny na posúdenie znenia návrhu pandemickej zmluvy, ktorá vyzvala na jej schválenie. „ÚVZ SR v medzirezortnej skupine vecne a odborne spolupracoval a bol aktívny v zmysle svojich zákonom stanovených kompetencií. Svoje čiastkové expertné stanoviská poskytoval Ministerstvu zdravotníctva SR, ktoré je gestorom tejto témy,“ doplnil.

Pri pandemickej dohode stojíme za Šaškom, vyhlásil minister vnútra

„Počet ministrov Smeru a SNS je väčší ako počet ministrov Hlasu. Vláda štandardne prijíma svoje rozhodnutia konsenzuálne a jednohlasne. V tomto prípade ale bolo hlasovanie a ministri Hlasu boli prehlasovaní. Stalo sa, my sme svoje výhrady vyjadrili,“ uviedol.

Pripomenul, že výhodou dohody je, že ak by prišla ďalšia pandémia, muselo by sa už postupovať podľa prijatých štandardov. „V prípade takýchto kríz radšej sa spoľahnime na okolitý svet, ktorý tu pandémiu zvládol podstatne lepšie,“ dodal minister.

Podľa neho by sa z pandemickej dohody nemal vytvárať strašiak. „WHO je štandardná organizácia, ktorá rieši takéto problémy a pre Slovensko bola účasť v nej na prospech, pretože sme z toho mali aj my reálne benefity,“ podotkol. Pripomenul, že Slovensko má k dohode výhrady, o ktorých sa však dá rámci štandardného postupu rokovať.

Šutaj Eštok si myslí, že vyjadrenie ministra zdravotníctva bolo pomerne jasné a zrozumiteľné. „Trošku to takto kazí obraz Slovenska v zahraničí, že sme jediní, ktorí majú takéto námietky. Nikto proti nim nič nemá, len dá sa to urobiť aj inou procedúrou, aby sme zbytočne nesvietili, ale ja to rozhodnutie rešpektujem,“ doplnil.

Odmietnutie pandemickej dohody ohrozuje zdravie a povesť Slovenska, varuje prezident

Prezident Peter Pellegrini ostro reagoval na rozhodnutie slovenskej vlády nepodporiť takzvanú pandemickú dohodu. Podľa neho ide o nezodpovedný krok, ktorý obmedzuje prístup Slovenska k dôležitým vedeckým informáciám a ohrozuje ochranu zdravia občanov v prípade budúcej pandémie.

"Slovensko si samo obmedzuje prístup k zdieľaniu vedecky overených informácií s najvyspelejšími krajinami sveta o možnostiach čo najlepšieho zvládnutia prípadnej pandémie v budúcnosti," zdôraznil Pellegrini. Vyjadril poľutovanie nad tým, že pre "pár domácich získaných politických bodov" krajina zbytočne riskuje svoju povesť v zahraničí a uzatvára si cestu k lepšej ochrane zdravia občanov.

Prezident zároveň odmieta tvrdenia, že pandemická dohoda je nástrojom na obmedzovanie slovenskej suverenity. Poukazuje na to, že krajiny ako Švajčiarsko, ktoré sú v oblasti zdravotníctva vzorom, ju nevnímajú ako zásah do svojej nezávislosti.

Opozičné PS vyzýva prezidenta, aby si zobral naspäť vyjednávaciu právomoc

„Ide o jednoduchý akt, písomné oznámenie. Pokiaľ pán prezident myslel úprimne slová o nezodpovednom postupe vlády, ktorá ‚riskuje povesť Slovenska v zahraničí a zatvára si cestu k lepšej ochrane zdravia slovenských občanov‘, nemôže váhať ani sekundu,“ uviedol predseda hnutia Michal Šimečka. Opätovne pritom kritizoval, že odmietnutie pandemickej zmluvy na kongrese WHO ohrozí medzinárodnú reputáciu i zdravie ľudí na Slovensku.

Podľa Pellegriniho je pandemická dohoda spoločným nástrojom na lepšie zvládnutie budúcich pandemických hrozieb a nie nástrojom na obmedzovanie suverenity štátov. Rozhodnutie vlády preto považuje za krok, ktorý Slovensko pripravuje o možnosť aktívne spolupracovať s vyspelými krajinami v prípade novej pandémie.

Slovensko trvá na hlasovaní o pandemickej dohode WHO, tvrdí premiér

Premiér Robert Fico oznámil, že Slovensko zotrváva na svojom postoji k pandemickej dohode Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), a to aj napriek priamej výzve generálneho riaditeľa organizácie. V stanovisku, ktoré zverejnil Úrad vlády SR, premiér potvrdil, že slovenská delegácia dostala jasný pokyn: trvať na hlasovaní a dohodu nepodporiť.

„Pred niekoľkými minútami mi telefonoval generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus a požiadal ma, aby vláda SR zmenila svoje stanovisko a nepožadovala hlasovanie o pandemickej dohode, ku ktorému má dôjsť dnes (19. 5.) vo večerných hodinách,“ uviedol predseda vlády Fico.

Podľa neho je pozoruhodné, že niektoré štáty alebo predstavitelia sa snažia vyhnúť hlasovaniu ako základnému demokratickému nástroju. „Predseda vlády SR vyjadruje počudovanie nad tým, že existujú snahy vyhnúť sa základnému demokratickému inštitútu – hlasovaniu,“ uvádza sa ďalej v stanovisku.

Premiér zároveň zdôraznil, že slovenská delegácia je viazaná rozhodnutím vlády a pandemickú dohodu nepodporí. „Slovenská delegácia má pokyn pandemickú dohodu nepodporiť, pretože narúša princíp suverenity členských štátov a neprimerane zasahuje do sféry ľudských práv,“ dodáva sa v stanovisku.

KDH kritizuje vládu za odmietnutie pandemickej dohody

Poslanci KDH Peter Stachura a František Majerský ostro kritizovali postoj vlády Roberta Fica k pandemickej dohode. Podľa nich ide o neodborné rozhodnutie, ktoré oslabuje postavenie Slovenska v oblasti verejného zdravia a vedie k medzinárodnej izolácii.

„Neprijatie pandemickej dohody je v prvom rade krokom proti slovenským pacientom, vedcom a odborníkom,“ uviedli poslanci. Vláda podľa nich odmietla vedecké fakty a podľahla ideologickým naratívom a konšpiráciám. Slovensko sa tak podľa KDH pripravuje o prístup k najmodernejším poznatkom v boji proti globálnym epidémiám a stráca hlas pri medzinárodnom stole, kde sa formuje spolupráca medzi krajinami.

KDH zároveň kritizuje pasivitu strany Hlas, ktorá podľa ich slov neprijala žiadne zásadné stanovisko. „Minister zdravotníctva Kamil Šaško nevetoval toto rozhodnutie, čím sa Hlas de facto prizerá a nepriamo podporuje ústup od odbornosti,“ tvrdia poslanci. Dodávajú, že skutočnú zdravotnícku politiku neurčuje rezort, ale iní členovia koalície, ako napríklad Robert Kaliňák alebo splnomocnenec vlády Peter Kotlár.

Hnutie KDH zároveň zdôraznilo, že pandemická dohoda Svetovej zdravotníckej organizácie nezaväzuje Slovensko k žiadnym automatickým opatreniam. Rozhodovanie o testovaní, očkovaní či lockdownoch by podľa nich aj naďalej zostalo v kompetencii národných orgánov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy