Polojasno
18°
Bratislava
Gertrúda
19.5.2025
Slovensko si zatvára dvere k vakcínam a liekom, varuje SAV po odmietnutí pandemickej dohody
Zdielať na

Slovensko si zatvára dvere k vakcínam a liekom, varuje SAV po odmietnutí pandemickej dohody

BRATISLAVA / Slovenská akadémia vied (SAV) nesúhlasí s rozhodnutím SR nepodporiť tzv. pandemickú dohodu. Varuje, že odmietnutie dohody bude mať za následok obmedzenie prístupu SR k diagnostickým a liečebným postupom pri pandémiách, k potrebným informáciám o patogénoch a manažmente pandémie, uviedla hovorkyňa SAV Monika Tináková.

SAV zároveň upozornila, že odmietnutie pandemickej dohody tiež naruší vedeckú a výskumnú spoluprácu potrebnú pre rýchlu a správnu reakciu štátu v prípade budúcich pandémií.

Ohradila sa voči dezinformáciám spojených s dohodou. Ako uviedla, považuje za potrebné vyvrátiť niektoré nepresnosti a zavádzajúce tvrdenia. „Globálna pandemická dohoda je výsledkom viacročných intenzívnych odborných rokovaní členských štátov WHO a je postavená na overených vedeckých poznatkoch a faktoch. Cieľom dohody je zlepšiť pripravenosť a reakciu krajín na budúce pandémie. Dohoda sa zameriava na posilnenie medzinárodnej spolupráce v oblasti verejného zdravia a zabezpečenia prístupu k diagnostickým, preventívnym a liečebným postupom pre všetkých,“ vysvetlila SAV.

Podotkla, že dôležitou súčasťou dohody je podpora rýchleho a otvoreného zdieľania dát medzi vedeckými a zdravotníckymi pracoviskami a podpora zapojenia vedcov a zdravotníkov do medzinárodnej spolupráce, výskumu a klinických skúšaní. Tiež, že dohoda sa snaží zabezpečiť spravodlivý prístup k liekom, vakcínam a diagnostickým postupom v prípade budúcich pandémií.

„Na rozdiel od informácií, ktoré sa objavili aj vo verejnoprávnych médiách, globálna pandemická dohoda výslovne zakotvuje suverenitu jednotlivých štátov, rešpektovanie ľudských práv a nezasahuje do vnútroštátnych kompetencií SR,“ dodala SAV.

Zároveň upozornila, že ignorovanie mnohokrát overených vedeckých faktov a postupov, nerešpektovanie logického myslenia, podporovanie nezmyselných dezinformačných tvrdení a narušenie medzinárodnej vedeckej a odbornej spolupráce povedie k ohrozeniu zdravia obyvateľov SR.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) v sobotu (17. 5.) informoval, že vláda rozhodla o tom, že SR nemá na zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia vo švajčiarskej Ženeve podporiť tzv. pandemickú dohodu a má žiadať, aby sa o nej hlasovalo, nie sa prijímala globálnym súhlasom.

Minister zdravotníctva rozhodnutie nepovažuje za správne

On ani strana Hlas-SD odmietnutie dohody zo strany SR nepodporujú. Podotkol, že dohoda neobmedzuje zvrchovanosť krajiny a nikomu neberie slobodu v rozhodovaní, ako bude postupovať v prípade pandémie. Nepovažuje ju za celosvetové nariadenie, ale za dohodu takmer všetkých štátov sveta, ako čo najlepšie a spoločne čeliť hrozbe ďalšej pandémie.

Vo švajčiarskej Ženeve sa od 19. do 27. mája koná 78. zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia. O znení pandemickej zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim sa rokovalo niekoľko rokov. Návrh okrem iného potvrdzuje suverenitu krajín pri riešení otázok verejného zdravia v rámci ich hraníc.

Ak Šaško nesúhlasí s postojom vlády k pandemickej dohode, má podať demisiu, tvrdí SaS

Ak minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) nesúhlasí s rozhodnutím vlády SR odmietnuť tzv. pandemickú dohodu, mal by podať demisiu. Vyzval ho na to predseda SaS Branislav Gröhling. V opačnom prípade bude plne zodpovedný za postoj vlády. SaS tvrdí, že Hlas-SD prakticky stratil rezort zdravotníctva.

„Ak minister Kamil Šaško skutočne nesúhlasí s rozhodnutím vlády, mal by podať demisiu. Ak to neurobí, je priamo zodpovedný za toto rozhodnutie,“ vyhlásil Gröhling na tlačovej konferencii. Zároveň dodal, že premiér Robert Fico (Smer-SD) dal možnosť rozhodovať o tejto téme splnomocnencovi vlády za prešetrenie pandémie Petrovi Kotlárovi v mene konšpirácií. Dve nemocnice zase stavia ministerstvo obrany.

„A Šaško sa len neveriacky pozerá na to, ako mu rezort berú spod rúk,“ povedal šéf SaS s tým, že ide o stratu ďalšieho ministerstva pre Hlas-SD.

Poslanec parlamentu za SaS Tomáš Szalay upozornil, že odmietnutím pandemickej dohody sa dostáva Slovensko na okraj medzinárodného spoločenstva. Priblížil, že vďaka dohode budú krajiny pripravené na ďalšie pandémie, budú zdieľať dáta, výskumné kapacity, a budú mať prístup k diagnostike, terapii i vakcínam.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy