Zatiahnuté
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2023
Fico podal trestné oznámenie pre možné úplatky od kajúcnikov
Zdielať na

Fico podal trestné oznámenie pre možné úplatky od kajúcnikov

BRATISLAVA / Šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico hovorí o možnom podplácaní niektorých policajtov a prokurátorov zo strany tzv. kajúcnikov. V stredu, 5.októbra, preto podal na Generálnej prokuratúre SR trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Týka sa spôsobu získavania finančných prostriedkov, ktoré mohli byť použité na podplácanie. Informoval o tom na tlačovej konferencii.

Poukázal na "neštandardne vysokú odmenu" vo výške takmer 500.000 eur dvom advokátom od podnikateľa Michala Suchobu. Tie mali byť potom podľa Fica použité na fiktívny nákup strieborných mincí. "Nás to absolútne oprávňuje na konštatovanie, že tieto zdroje môžu byť používané ako úplatky pre policajtov a prokurátorov na Úrade špeciálnej prokuratúry, aby sa vybavovali rôzne ústupky týmto udavačom," zdôraznil.

Predseda Smeru-SD opakovane spochybňoval dôveryhodnosť tzv. kajúcnikov. Konkrétne bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa a exšéfa finančnej polície Bernarda Slobodníka. Zverejnené nahrávky majú podľa neho potvrdzovať, ako sa pripravujú ich výpovede na Úrade špeciálnej prokuratúry, tiež "intelektuálnu nízkosť týchto udavačov".

Fico ďalej zdôraznil, že by mali byť zastavené všetky trestné stíhania, kde ako svedok vystupuje Bernard Slobodník. "Nie je možné pristupovať k takýmto dôkazom spôsobom, že až keď budú na základe takýchto vyfabulovaných výpovedí ľudia odsúdení, potom to budeme vyšetrovať," uviedol bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, ktorý čelí spolu s Ficom a Robertom Kaliňákom obvineniu v kauze Súmrak. Advokát Marek Para obvinený v kauze Kaifáš, poukázal na to, že nemajú prístup ku všetkým dôkazom.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy