Polojasno
17°
Bratislava
Viliam
28.5.2022
Policajný funkcionár Jozef Rehák v kauze Judáš: Cítim sa nevinný
Zdielať na
Slovensko

Policajný funkcionár Jozef Rehák v kauze Judáš: Cítim sa nevinný

Archívna reportáž

BANSKÁ BYSTRICA / Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici sa v stredu, 19. januára, začalo hlavné pojednávanie v kauze Judáš s bývalým riaditeľom útvaru zvláštnych policajných činností Jozefom Rehákom, ktorý je obžalovaný zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a dva skutky prijímania úplatku. Ešte pred pojednávaním obžalovaný uviedol, že sa cíti byť nevinný. Expolicajtovi v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na päť až 12 rokov.

Obhajoba namieta účasť novinárky Júlie Mikolášikovej, ktorá s obžalovaným robila rozhovor pred podaním obžaloby a chcú ju vypočuť ako svedka k prvému skutku. Tiež namieta prítomnosť dozorujúceho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Petra Kysela, ktorého chce obhajoba taktiež vypočuť ako svedka. Obhajoba nevedela, že práve Kysel bude túto vec dozorovať, lebo mu ju opätovne pridelili pre zaneprázdnenosť iného prokurátora. K návrhu prokurátor Kysel uviedol, že pokiaľ nebude zbavený mlčanlivosti, tak nebude môcť byť vypočutý v tejto trestnej veci. Obidvoch svedkov obhajoba nenavrhla podľa obhajcu skôr, lebo nedôverujú orgánom činným v trestnom konaní a chcú ich vypočutie pred súdom.

Sudca po krátkom prerušení pojednávania uviedol, že súd odmietol vykonať ako dôkaz výsluch novinárky aj prokurátora ako svedkov na hlavnom pojednávaní v tejto trestnej veci. Podľa sudcu bolo okrem iného dosť času zo strany obhajoby pre takéto návrhy.

Medzi sýkorovcami mal prezývku Dodo

Dohodu o vine a treste odmietol následne prokurátor, aj obžalovaný. Prokurátor prečítal obžalobu, kde v prvom skutku obžaloval Jozefa Reháka, že v rokoch 2000 až 2011 pôsobil pod prezývkou "Dodo" v organizovanej skupine Sýkorovci, pre ktorú mal zisťovať informácie z prostredia polície. V ďalších dvoch skutkoch ho obžaloval z korupčných skutkov, do ktorých boli zapojení aj ďalší policajní funkcionári.

Obžalovaný Rehák: Cítim sa nevinný

"Obžalobu považujeme za nedôvodne podanú a minimálne predčasne podanú,“ uviedol obhajca s tým, že je postavená len na výpovediach kajúcnikov, ktorí za svoje výpovede požívajú výhody. "Cítim sa nevinný a budem všetko vysvetľovať na súde," vyjadril sa obžalovaný Rehák. Obžalovaný prehlásil, že vo vzťahu ku všetkým trom skutkom je nevinný a bude vypovedať. Tvrdí, že ho usvedčujú kajúcnici, ktorí za to majú výhody. Taktiež namietal prokurátora, s ktorým mal v minulosti spory pre nasadenie odposluchov, tomu ale súd nevyhovel.

Bývalého riaditeľa útvaru zvláštnych policajných činností obvinili v rámci kauzy Judáš. Pôvodne bol od decembra 2020 stíhaný väzobne, v apríli 2021 ho však prepustili na slobodu. Najvyšší súd totiž dozorovému prokurátorovi vyčítal nekonanie pri žiadosti obvineného o prepustenie.

Pôvodne v rámci kauzy Judáš stíhali aj bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Po jeho smrti však stíhanie zastavili. Ďalší obvinení, konkrétne bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa a viceprezident finančnej správy Daniel Čech, uzavreli s prokurátorom dohody o vine a treste, ktoré súdy schválili.

Ďalšími obvinenými v tejto kauze boli bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter G. a bývalý policajt Ladislav V. Dvojicu Špecializovaný trestný súd uznal v októbri minulého roku za vinnú z korupcie, pričom Petrovi G.uložil trest 11 rokov väzenia a Ladislavovi V. 10 rokov väzenia. Proti verdiktu sa odvolali.

Súvisiace články

Najčítanejšie