Polojasno
16°
Bratislava
Viliam
28.5.2022
Zoltán Andruskó sa opäť postavil pred súd. Prejavil záujem vypovedať v daňovej kauze
Zdielať na
Slovensko

Zoltán Andruskó sa opäť postavil pred súd. Prejavil záujem vypovedať v daňovej kauze

BRATISLAVA / Na Okresnom súde Bratislava V pokračovalo hlavné pojednávanie v daňovej kauze týkajúcej sa Zoltána Andruskóa, známeho z prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka. Na súd prekvapivo eskorta z výkonu trestu priviedla aj obžalovaného, ktorý sa väčšinou na pojednávaniach v tejto veci nezúčastňoval. Dôvodom by mal byť jeho záujem vo veci vypovedať. Spoluobžalovaný Ján M., naopak, tentokrát požiadal o konanie v neprítomnosti. Súd dnes takisto vypočul jedného svedka.

Advokát Andruskóa pre médiá nespresnil, prečo sa jeho klient rozhodol vypovedať v tomto štádiu konania. "Je právom obžalovaného vyjadriť sa k veci. Využil svoje právo," povedal. Obžalovaný pritom ešte na jeseň minulého roku vypovedal splnomocnenie zastupovať ho pôvodnej obhajkyni. Vec sa preto musela odročovať, aj keď sa očakávalo ukončenie dokazovania.

Predsedníčka senátu Zuzana Bartalská uviedla, že vzhľadom na výpoveď obžalovaného v stredu, 19. januára, dokazovanie vo veci ukončené nebude. Pojednávanie tak bude odročené na ďalší termín.

Dvojica Zoltán Andruskó a Ján M. čelí v tomto prípade obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu. Podľa portálu Dlžník.sk má Andruskó daňový nedoplatok presahujúci milión eur. Na pojednávaniach v kauze krátenia dane sa Andruskó väčšinou nezúčastňuje, pričom dáva súhlas na konanie v neprítomnosti. Ján M. zase na súd chodí maskovaný kuklou a čiapkou, s médiami nekomunikuje. Z pojednávania je vylúčená verejnosť, pretože to podľa súdu vyžaduje "iný dôležitý záujem obžalovaných“. Predsedníčka senátu už na začiatku procesu avizovala, že verejný bude až rozsudok.

Zoltána Andruskóa vyšetrovacie orgány označili v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za sprostredkovateľa medzi objednávateľkou a vykonávateľmi. Pôvodne bol v prípade obvinený spolu s Tomášom Szabóom, Miroslavom Marčekom, Alenou Zs. a podnikateľom Marianom K. Neskôr ho však vyčlenili na samostatné konanie, keďže po svojom zadržaní od začiatku spolupracoval s vyšetrovateľmi. Zároveň s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu pôvodne navrhovali trest desať rokov väzenia. S tým však nesúhlasil senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý na verejnom zasadnutí v decembri 2019 vyzval procesné strany na dohodu o vyššom treste. Andruskó nakoniec súhlasil s 15-ročným trestom. Vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice pred súdom v hlavnom procese vypovedal ako svedok.

Súvisiace články

Najčítanejšie