Jasno
13°
Bratislava
Dušan
26.5.2022
Rozbehnutý vlak zastavil až v Maďarsku. Viac ako 25 kilometrov prekonal bez rušňovodiča
Zdielať na

Rozbehnutý vlak zastavil až v Maďarsku. Viac ako 25 kilometrov prekonal bez rušňovodiča

KOŠICE / Toto ešte Slovensko nezažilo. Nákladný vlak s rušňom sa zo zatiaľ neznámych príčin rozbehol z košickej stanice a zastavili ho až v Maďarsku. Vlak nikto neriadil. Či za tým hľadať nedbalosť alebo tomu dopomohol silný vietor, ukáže až vyšetrovanie. Isté je, že plne naložený vlak, ktorý prekonal 25 kilometrov a skončil za hranicami, je teraz horúcou témou.

Na Slovensku máme jeden z najznámejších vlakov sveta. Ten prešiel hranice štátu, a to dokonca bez rušňovodiča. "V ŽST Barca registroval výpravca samovoľný pohyb súpravy vlaku a následne postupoval v rámci predpisov," povedala hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová.

Vlak, ktorý už ľudia na internete nazvali neriadenou strelou prešiel 25 km a v Maďarsku museli využiť sklonové pomery trate aby ho odklonili.

"Nakoľko pre dovezenie vlaku do cieľovej žst. Haniska pri Košiciach bola potrebná zmena vlakového rušňa, vlakový rušeň bol z vlaku vypriahnutý a následne v žst. Barca obiehal vlak, ktorý ho do žst. dotiahol. Pri tejto činnosti rušňovodiča zo spoločnosti Petrolsped Slovakia s.r.o. sa súprava vlaku svojvoľne dala do pohybu," uviedla v písomnom stanovisku Silvia Kuncová, Železná spoločnosť Cargo Slovakia. 

"Momentálne prebieha vyšetrovanie nehodovej udalosti, preto sa k záverom nebudeme vyjadrovať," uviedla Achbergerová. "Poverený príslušník oddelenia železničnej polície PZ KE začal trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti," povedala hovorkyňa KR PZ Košice Jana Mesárová. 

Podobný prípad sa na Slovensku ešte nestal. Našťastie sa počas tejto jazdy vlaku bez rušňovodiča nikto nezranil. Nákladný vlak bez rušňovodiča rútiaci sa cez slovensko-maďarské hranice sa stal hlavnou udalosťou aj pre zahraničné médiá. No hlavne pre sociálne siete, ktoré k tomu pridali aj vtipný komentár.

Správa o vlaku, ktorú ušiel zo stanice mala na rôznych stránkach niekoľkotisícové pozretia. A rýchlosťou blesku sa o nej rozprúdila debata aj medzi železničiarmi. "Hneď ako sa to stalo, všetkých nás to rozrušilo, že ako je niečo také možné," povedal skúsený rušňovodič. 

Poniektorí fanúšikovia železníc skonštatovali, že sa košická neriadená strela inšpirovala filmom Nezastaviteľný vlak. A aktívny rušňovodič, s ktorým sa TV skontaktovala nám aj potvrdil, že zastaviť ju, to je umenie. "Nie je to jednoduché, pretože tam treba použiť zarážky," opísal situáciu. 

Súvisiace články

Najčítanejšie