Situácia je kritická, hrozí zatváranie podnikov. Sulík radí prerušiť výrobu

Situácia je kritická, hrozí zatváranie podnikov. Sulík radí prerušiť výrobu

BRATISLAVA / Slovenský priemysel je na kolenách, drastický nárast cien energií núti najväčších slovenských zamestnávateľov obmedziť či dokonca prerušiť výrobu.

Celosvetová energetická kríza tvrdo dopadá na naše najväčšie podniky, pričom pre viaceré z nich môže byť až likvidačná. Niet sa čomu čudovať - cena elektriny len za posledný rok stúpla o 200 percent, plyn je dostupný za svoj vlaňajší desaťnásobok. Viaceré firmy prerušili výrobu, ďalšie apelujú na vládu. Minister hospodárstva pre ne ponúka riešenie. "Niektoré priemyselné podniky na celú situáciu správne zareagovali - znižujú spotrebu alebo čiastočne odstavujú výrobu," povedal Richard Sulík.

Pri takomto postupe hrozí nedostatok kľúčových produktov na trhu, pričom vo vzduchu visí kvantum pracovných miest. "Uvidíme, či budú firmy schopné držať zamestnancov alebo ich pošlú domov," vyjadril sa Tibor Gregor, výkonný riaditeľ klubu 500. Jeden z najväčších chemických podnikov na Slovensku, Duslo Šaľa, bez zásahu štátu dlho nevydrží. "Ak pomoc nedostaneme, budeme musieť odstaviť továreň. Doteraz sme tak neurobili, len sme rozhodli o obmedzení výroby na technologické minimum," povedal generálny riaditeľ spoločnosti, Petr Bláha.

Záchranou slovenských firiem by mohol byť Envirofond, ktorý vydáva dotácie na projekty spojené s ochranou životného prostredia. Podniky doň prispievajú za prepravu plynu či distribúciu elektriny a návrat financií do priemyslu by mohol pomôcť oživiť výrobu v slovenských továrňach, čo podporuje aj Richard Sulík. Jedinou zábranou je neexistujúca dohoda medzi rezortmi financií a životného prostredia. 

Zdroj: noviny.sk/ TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:25 Noviny TV JOJ
06:15 Krimi
06:50 Noviny TV JOJ
05:00 Naši
05:25 Miláčikovo
05:50 Kutyil s.r.o.
05:20 Premeny domov na Havaji
05:45 Mladé víno
08:05 Chyťte to dievča
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
05:00 Dárce
06:50 Henry ze zkumavky
08:35 Rodinka