Mikuláš
6.12.2022
Slota: Je nešťastné, že Turský musí takto nechutne odísť
Zdielať na
Slovensko

Slota: Je nešťastné, že Turský musí takto nechutne odísť

Tender s popolčekom vyšiel v európskom a slovenskom vestníku vo februári. V rezorte životného prostredia Turský vtedy ešte ani nebol

Všetkých doterajších ministrov za SNS považuje za schopných odborníkov a obhajuje ich pozície v kauzách, ktoré sa s nimi spájajú. "Samozrejme, že sa už teraz začína kalkulovať, voľby sa blížia. Koaličná zmluva oficiálne končí v januári a som presvedčený, že bola predčasne porušená," reagoval na informáciu premiéra Roberta Fica, že SNS stráca právo nominovať na post šéfa rezortu životného prostredia kandidáta svojej strany. Napriek tomu si však vie predstaviť vládnu spoluprácu so Smerom-SD aj v ďalšom volebnom období.

Predsedníctvo SNS rozhodlo, že ostávate v koalícii. Prečo?

V koalícii zostávame, zatiaľ. V diskusii, ktorá nebola jednoznačná, sme prijali uznesenie o tom, že predsedníctvo poverilo predsedu SNS, aby inicioval rokovanie s predsedom Smeru-SD a aby sme rozprávali o ďalšom napĺňaní programových cieľov tejto vlády. S prihliadnutím na koaličnú zmluvu. Nie všetci členovia Predsedníctva SNS však mali takýto názor, v záverečnom hlasovaní rozhodla väčšina.  

To "s prihliadnutím na koaličnú zmluvu" znamená, že máte nárok na tri rezorty a teraz sa vám to zúžilo na dva? Budete žiadať pre SNS iný rezort?

Z mojej strany bude určite rozdiskutovaná aj táto alternatíva.

Máte predstavu, ktorý rezort by mohla prevziať SNS?

Toto je veľmi komplikované. Je dosť rezortov, ktoré by sme mohli viesť, ale to by som predbiehal rokovania.

Je to vážna koaličná kríza, aspoň v tom zmysle, že sa na Slovensku ťažko hľadajú precedensy na to, aby premiér vzal strane rezort a vládna koalícia zostala zachovaná. Stalo sa, že koalíciu opustila celá strana, konkrétne ANO, ale takýto precedens sa zatiaľ nestal. Ako chce SNS odkomunikovať, že dostala takúto pomerne ťažkú ranu a ostáva v koalícii?

Osobne som bol na včerajšom predsedníctve za okamžitý odchod SNS z koalície. Samozrejme, že tu nie je precedens, pretože tých vlád tu zase nebolo 300, ale len pár. Vypočul som si kolegov v predsedníctve a jednoznačne prevládlo rozhodnutie, že my nebudeme tí, ktorí budú utekať od zodpovednosti.

Predseda vlády Robert Fico sa vyjadril, že SNS sa opakovane nedarí kompetentne riadiť rezort životného prostredia. Ministra Jaroslava Izáka odvolal pre dotáciu na slnečné kolektory, Jána Chrbeta z odôvodnením, že nedostatočné obhajoval zmluvu o predaji emisných kvót, Viliama Turského pre tender na popolček... Vidíte v tom nejakú spoločnú logiku?

Myslím si, že všetci naši ministri po odbornej stránke spĺňali požiadavky na funkciu ministra. Nie je to len čisto odborná záležitosť, je to predovšetkým politická záležitosť.

A minister Turský?

Som presvedčený, že je to nešťastný krok, keď pán minister Turský musí po troch mesiacoch takto nechutne odísť. Tender s popolčekom, ktorý sa tomuto človeku vyhadzuje na oči, vyšiel v európskom a slovenskom vestníku vo februári. V rezorte životného prostredia Turský vtedy ešte ani nebol. Takže je vlastne odvolávaný na základe niečoho, čo nemohol ovplyvniť. V momente, keď zistil, že zákon, ktorý vetoval prezident, neumožňuje čerpanie tých zdrojov, minister konal tak, ako mal konať a zastavil celý proces tendra. Neviem teda, prečo je taká búrka v médiách. Myslím si, že celé výberové konanie bolo urobené skutočne čítankovo. Od európskeho vestníka cez slovenský - termíny, traja prihlásení a všetko ostatné... Tam nikto nemôže nájsť ani štrbinku. Niekto niečo tendenčne nabúral a podhodil médiám - že niečo bolo zase enormne porušené. Ale nikto nepovie, čo. Každý, kto bol z tendra vylúčený, pretože nespĺňal podmienky, sa mohol odvolať na Úrad pre verejné obstarávanie. Nikto sa neodvolal.

Tender sa nerealizoval preto, že sa zmenila zákonná situácia?

Áno. Bola to jedna z priorít MŽP, pretože napríklad teplárne v Košiciach, Zvolene, Martine či Žiline sú v takom stave, že kaly z nich sa už nemajú kam dávať. Musí sa s tým niečo robiť, lebo inak sa v týchto mestách prestane vyrábať teplo. Keď sa vyrába teplo z uhlia, popolček sa jednoducho musí niekde skladovať. A skládky sú už plné. Preto to MŽP muselo zaradiť medzi priority.

Vyhlásili ste, že odvolanie Turského naznačuje, že predvolebná kampaň aj medzi koaličnými stranami už beží. Hodnotíte odvolávanie ministrov SNS ako politicky motivované?


Je za tým kríza. A každý pragmatický človek, ktorý sa na to pozerá po stránke logiky, vidí, že všetci politici sú z toho nervózni. A hlavne politici koaličných strán, na ktorých je výkonná moc. Samozrejme, že sa už teraz začína kalkulovať, voľby sa blížia. Koaličná zmluva oficiálne končí v januári a som presvedčený, že bola predčasne porušená. Možno tam bolo viacero dôvodov, prečo bola porušená, ale tie by som nechcel rozvádzať. Predsedníctvo SNS sa rozhodlo zatiaľ pokračovať v koalícii a nemám dôvod prilievať olej do ohňa.

Dokedy si myslíte, že si s premiérom vyriešite veci okolo vykompenzovania straty vášho rezortu?

Osobne si myslím, že sa v priebehu budúceho týždňa určite stretneme.

V koalícii ste ostali aj kvôli "programovým cieľom" vlády. Dá sa to nejako rozviesť?


Toto bol možno ten hlavný dôvod, prečo sa naše predsedníctvo rozhodlo pokračovať. Napríklad v školstve také reformy, aké boli za ministra Mikolaja, neurobila ani jedna vláda. Vezmime si ministerstvo výstavby - do konca volebného obdobia sa bude odovzdávať vyše 600 zrekonštruovaných škôl. To nie je nijaká drobnosť. Rozbieha sa obrovská akcia so zatepľovaním, ktorá bude mať veľmi veľké dopady. V rezorte životného prostredia bolo čerpanie eurofondov na výstavbu kanalizácie a vodovodov na 98 percent. A opozícia hovorí, že nebolo vyčerpané ani jedno percento. Ako môžu byť vyčerpané? Veď veci, ktoré majú hodnotu niekoľkých miliárd, sa nestavajú ani deň, ani mesiac, ani dva. Niektoré sa stavajú tri, štyri, päť rokov. Samozrejme, že sa nemôžu odfajknúť, že sú vyčerpané, keď sa práve intenzívne čerpajú.

Chce teda SNS pred voľbami prezentovať výsledky svojich ministerstiev? S tým, že keby boli predčasné voľby, tak to nestihnete?

SNS tu nie je kvôli populizmu. Pre nás je dôležité, že financie z eurofondov dostane slovenský občan, slovenská samospráva a že to bude slúžiť ľuďom. Pevne verím, že to ohodnotia samotní občania. Nechal by som to na nich... Lebo to, čo sa teraz deje v médiách voči SNS, nechápem. Ako keby nič iné nebolo - len Slota a jeho umelo vyvolané kauzy...

... teraz budete mať dve na parlamentnom výbore pre nezlučiteľnosť funkcií. Jedna sa týka odvozu lietadlom do Chorvátska, údajne bez pasovej kontroly a druhá je staršieho dáta, týka sa, myslím, letu na prúdovom lietadle...

Všetko sú to totálne nezmysly. Smiešne a nepodložené, len ich niektorí novinári vydávajú za fakty. Aj pán Mikloš sa odviezol na lyžovačku vrtuľníkom a neviem, či bol na tom výbore... Ale keď ide o Jana Slotu, budú ma pretriasať na výbore aj za to, aký toaletný papier používam. To je dosť výrazne pritiahnuté za vlasy.


Dlho sa cez médiá ventilujú veci v spojitosti s predajom emisií firme Interblue Group. Premiér povedal, že sa v predmetnej zmluve určite nebude pokračovať. Ale je to naozaj tak?

Nikdy som nikoho z Interblue nevidel a ani neviem, kto to je. Stále sa tu rozpráva o nejakých garážach, tak tam možno žijú v autách. Neviem, kto žije a kde žije... Ale viem, že Slovensko dostalo vyše dve miliardy korún za tieto emisie. Nechápem, prečo sa toľko rozpráva okolo emisií. V Čechách sa o tom nerozpráva skoro vôbec. Nehovorí sa ani o tom, za akých podmienok - či to predali za tri koruny, za 15 alebo za 30. A treba rozlišovať, kto dostal cashové peniaze a kto dostal za tzv. GIS projekty. GIS projekty sú také, že ten, kto vám dáva, vám dáva aj to, na čo to použijete. A dá vám napríklad nejakú solárnu elektráreň, ktorú on už nepotrebuje a dá vám ju ako kompenzáciu. Všetko je relatívne - čo, kde a koľko stojí. Prečítal som si v odborných časopisoch, že Ukrajinci predali 150 miliónov švajčiarskej súkromnej firme a nikto nevie, za čo. Niekde sa písalo, že len za to, že v budúcnosti bude plátať ich plynovody. Keď si niekto hľadá bič a chce si ho nájsť, tak si ho nájde a upletie ho. A keď niekto chce vytvoriť kauzu z toho, že ja sa češem doprava a nie doľava, tak aj to rozoberie. A budú písať do zbláznenia články, pretože takú kampaň ktosi zaplatí. Toto je celé meritum veci.

To nie je také jednoduché...

...bohužiaľ, možno niekto z vládnej koalície je citlivý na to, čo sa v takýchto nepriateľsky naladených a v cudzích rukách vlastnených médiách píše. Ja mám jednoduchý liek. Tie výkaly vôbec nečítam a absolútne spokojne spávam. Nebudem predsa čítať výmysly, nezmysly, klamstvá a dezinformácie.

Premiér Fico povedal, že odvolaním Turského reaguje na predvčerajšie (19. augusta) rokovania medzi Smerom-SD a SNS. Prečo ste sa nedokázali dohodnúť?

Včerajšie stretnutie nebolo v žiadnom prípade konfrontačné, ako by si niekto myslel. Áno, urobil kroky. Tak ako som ja musel akceptovať rozhodnutie predsedníctva SNS, tak asi aj on musel akceptovať rozhodnutie svojho grémia. Neviem.

Svoje rozhodnutie odôvodnil aj tým, že to musel urobiť, aby bola ešte možná spolupráca medzi Smerom-SD a SNS prípadne po ďalších voľbách. Aké sú povolebné predstavy SNS?

Budúcu spoluprácu so Smerom-SD nevidím čierno. V každej politickej strane sú ľudia, ktorí majú svoje špecifické názory na vedľajšie veci, ktoré pre tú stranu nie sú prioritné. Veď v demokracii je to normálne a takto je to v Smere aj v SNS. Poviem to sám za seba - ja sa pozerám na Roberta Fica v budúcej vláde ako na partnera. Myslím si, že aj on to tak vníma, ale to je môj osobný názor.

Zdielať na

Najčítanejšie