Jasno
20°
Bratislava
Berta
2.7.2022
Paška je vinný v kauze nákupu ultrazvukov pre košickú nemocnicu. Odsúdili ho na 7 rokov
Zdielať na

Paška je vinný v kauze nákupu ultrazvukov pre košickú nemocnicu. Odsúdili ho na 7 rokov

BANSKÁ BYSTRICA / Kauza nákupu ultrazvukových zariadení pre košickú nemocnicu sa v utorok skončila vynesením rozsudku. Synovec nebohého exšéfa parlamentu Pavla Pašku čelil na Špecializovanom trestnom súde obžalobe za machinácie pri verejnom obstarávaní. Podľa utorkového rozhodnutia je vinný, že podmienky nákupu ultrazvukov ušil na mieru konkrétnej firme.

Synovca bývalého predsedu parlamentu Branislava Pašku v utorok sudca Špecializovaného trestného súdu na pracovisku v Banskej Bystrici uznal vinným zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní (VO). Ide o kauzu nákupu údajne predražených ultrazvukov pre Univerzitnú nemocnicu Louisa Pasteura v Košiciach z roku 2013. Samosudca sa stotožnil s návrhom prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a uložil obžalovanému súhrnný trest odňatia slobody sedem rokov so zaradením do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Rozsudok nie je právoplatný, lebo sa proti nemu odvolal obhajca obžalovaného, rozhodovať bude následne odvolací Najvyšší súd SR.

„Čo sa týka dnešného rozhodnutia súdu, tak môžem vysloviť spokojnosť v tom, že sa podarilo preukázať tie skutočnosti, ktoré boli obvinenému kladené za vinu a nakoniec spokojnosť aj s tým, že súd akceptoval návrh jednak o vine a aj o treste," uviedol prokurátor po vynesení rozsudku a dodal, že konanie sa predlžovalo preto, lebo obžalovaný bol súdený okresným i krajským súdom v Košiciach a viac ako 17 mesiacov sa čakalo na právoplatnosť rozhodnutia, aby bolo možné prijať konečný výrok o treste.

Ako uviedol prokurátor v záverečnej reči, konaním obžalovaného ako vedúceho oddelenia VO v UNLP mal byť uprednostnený konkrétny víťaz verejnej súťaže tak, že vykonal sériu krokov a postupov, ktorými ho zvýhodnil alebo uprednostnil na úkor alebo v neprospech ostatných. Mal nastaviť špecifické technické parametre na vybavenie štyroch USG zariadení pre potreby košickej nemocnice pri verejnom obstarávaní. Týmto konaním Branislav Paška podľa prokurátora porušil zákon o verejnom obstarávaní, a zároveň mala byť spôsobená škoda viac ako 160-tisíc eur.

Obžalovaný pred sudcom už na prvom pojednávaní vyhlásil, že je nevinný a vzdal sa možnosti vypovedať, pričom vypovedať odmietol aj v prípravnom konaní. Jeho obhajca v záverečnej reči spochybnil okrem iného aj znalecký posudok a jeho odborné závery, z ktorých vyplýva aj spôsobená škoda. Obhajoba argumentuje tým, že verejné obstarávanie realizovala externá spoločnosť, ktorá bola zodpovedná za jeho priebeh. Podľa obhajcu chýba u obžalovaného pohnútka, prečo tak konal, a preto nemohol ani naplniť skutkovú podstatu trestného činu tak, ako tvrdí obžaloba. Obhajca žiadal pre Branislava Pašku oslobodenie spod obžaloby.

Na prípad upozornila v lete 2015 organizácia VIA IURIS. Podľa organizácie pre sporne nastavené ceny a kritériá verejného obstarávania v tendri na dodanie ultrazvukov napokon zostala iba jedna firma WEGA – MS, ktorá zákazku napokon aj získala. Prístroje podľa VIA IURIS nemocnicu vyšli na 375-tisíc eur, pričom iné nemocnice podľa nich kúpili kvalitnejšie prístroje lacnejšie.

Branislav Paška stál pred súdom aj v prípade obžaloby pre výtržníctvo a ublíženie na zdraví, v ktorých boli obžalovaní aj jeho súrodenci Marián a Martin. Na jeseň 2015 sa totiž zapojili do nočnej potýčky v centre Košíc, pri ktorej podľa obžaloby napadli mladú ženu a jej priateľa. Odvolací Krajský súd v Košiciach mu za prečin výtržníctva a prečin ublíženia na zdraví potvrdil dvojročný trest s podmienečným odkladom na tri roky.

Súvisiace články

Najčítanejšie