Vodu Hričovskej priehrady zakalila neznáma látka. Miestne labute sfarbila na čierno

Vodu Hričovskej priehrady zakalila neznáma látka. Miestne labute sfarbila na čierno

HRIČOVSKÁ PRIEHRADA / Vodu Hričovskej priehrady zakalila neznáma látka. Chatári z okolia sa pritom veľmi vyľakali najmä pre obavu o živočíchy, ktoré tam majú svoj domov. Privolali teda odborníkov, ktorí sa snažia zistiť, kto má na svedomí znečistenie vodnej nádrže.

 Ľudia v žilinskej mestskej časti Strážov si  všimli, že voda, ktorá tečie pri ich chatkách, je akási iná. "Vyzerá to veľmi zle, ráno bola roztiahnutá mastná olejová škvrna do šírky 3-4 metrov," skonštatoval miestny záhradkár Štefan Beliančin.

Najviac ich zarazil pohľad na labute, ktoré ich pravidelne navštevujú. Vznešené biele vodné operence úplne zmenili farbu. "Ráno, pred deviatou boli čistučke biele, teraz k obedu majú krky čierne,"  dodal záhradkár.

Znečistenie priehrady na rieke Váh preverila inšpektorka životného prostredia, ale i zástupca správcu toku a taktiež člen rybárskej stráže. "Slovennský vodohospodársky podnik odobral vzorky a jeho akkreditované laboratórium vykoná analýzu. Ide o doposiaľ mimoriadne znečistenie vôd bez známcu pôvodcu. Mimoriade zhoršenie vôd sa prejavilo zafarbením a mastným povlakom typickým pre ropné látky, avšak  chýba typický zápach," povedal generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo.

A až po výsledkoch laboratórnych testov bude jasné, aká látka unikla do vodnej nádrže Hričov.  Ak by sa Inšpekcii životného prostredia podarilo zistiť kto je za znečistením vody v Hričovskej priehrade, môže stihnúť vinníka pokuta až do výšky 165-tisíc Eur.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:30 Policajti v akcii
06:25 Prvé oddelenie
06:40 Prvé oddelenie
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:45 Vánoční okouzlení
08:20 Já, kocour
10:05 Slunce, seno, erotika