Zatiahnuté
Bratislava
Edmund
1.12.2022
Kaliňáka vypočúvala NAKA: Policajní funkcionári sú podľa neho v kauze Očistec stíhaní nezákonne
Zdielať na
Slovensko

Kaliňáka vypočúvala NAKA: Policajní funkcionári sú podľa neho v kauze Očistec stíhaní nezákonne

BRATISLAVA / Bývalý policajní funkcionári sú v rámci kauzy známej ako Očistec stíhaní nezákonne a takisto sú nezákonne vo väzbe. Uviedol to vo štvrtok exminister vnútra Robert Kaliňák po tom, čo vypovedal na Prezídiu Policajného zboru v Bratislave v danej kauze ako svedok. Tézy formulované v uznesení o obvinení policajtov by podľa neho mohli byť aplikované aj na dnešné vedenie polície.

Informáciu ako prvá priniesla TA3.

„Tie formulácie sú naozaj veľmi hrubým balastom," povedal Kaliňák s tým, že rôzne body sú v rámci uznesení spájané „ako v detskom rébuse", kde spojením bodov môže vzniknúť „aj kačička, aj čert". „Je to vždy iba otázka nejakého výkladu," skonštatoval s tým, že podozrenia z individuálnych trestných činov treba prešetriť. „Ale o tej zločineckej skupine, ktorá mala existovať, tak to samo o sebe to nenapĺňa tie kritériá, ktoré vyžaduje zákon," povedal exminister. Ak by podľa neho údajná skupina konala z politických motívov, nebolo by možné, aby sa zastavilo vyšetrovanie vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku alebo napríklad Igora Matoviča.

Pokiaľ ide napríklad o nezákonné lustrácie, tie podľa Kaliňáka nie sú trestným činom ale disciplinárnym previnením. „Ak niekto zneužil svoju pozíciu, má byť disciplinárne potrestaný, to je celé," zdôraznil. Zároveň odmietol aj podozrenia, že funkcionárom bezpečnostných zložiek rôzni podnikatelia takzvane dorovnávali platy.

Polícia v rámci akcie Očistec ešte 5. novembra 2020 zadržala viaceré osoby vrátane bývalých vysokých policajných funkcionárov. Obvinení sú napríklad zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z korupčných trestných činov a z trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa. Vo väzbe sú momentálne napríklad bývalý policajný prezident Tibor G. alebo exšéf Národnej kriminálnej agentúry Peter H.

Podozrenia o manipulácii tendrov rezortu vnútra zločineckou skupinou sú podľa Kaliňáka nezmysel

Podozrenia, že na ministerstve vnútra v minulosti existovala zločinecká skupina, ktorá ovplyvňovala tendre, napríklad na hasičské autá, sú podľa Kaliňáka  absolútny nezmysel. Ako po výsluchu NAKA povedal, je všeobecne známe, že ministerstvo pod jeho vedením modernizovalo techniku, ktorá zasahuje a pomáha ľuďom. Príkladom je podľa neho aj zásah v Grécku, z ktorého podľa vlastných slov môže mať len radosť.

„Ale keď sa niekto snaží na tom postaviť nejaké podvodné konanie alebo podobné veci, tak sa na tom musím len zasmiať," uviedol s tým, že spôsob, akým si optimalizovali dane jednotliví podnikatelia je ich problém. „Možno je to zákonné a možno nezákonné, ale tam prepojenie neexistuje," vyhlásil. Kaliňák doplnil, že ešte nevie, či ho vo veci predvolajú vypovedať. „Ale nie je k čomu," dodal.

​Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) rozhodol v sobotu 14. augusta o vzatí do väzby štyroch osôb. Tie sú obvinené zo zločinu založenia a podporovania zločineckej skupiny, ako aj z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Medzi obvinenými, ktorí boli vzatí do väzby, bol aj kajúcnik Peter P. prezývaný Tiger. Ten je známy z viacerých prípadov pod dozorom Úradu špeciálnej prokuratúry.

Obvinenie všetkých štyroch osôb má súvisieť so zločineckou skupinou, ktorá v minulosti pôsobila na Ministerstve vnútra SR. Tá údajne zapájala svoje firmy a biele kone do projektov Ministerstva vnútra SR a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Následne umelo navyšovala ceny projektov o fiktívne tovary a služby na nereálne vysoké čiastky. Nafúknuté sumy mala následne odčerpávať zo systému cez svoje firmy. Takýmto spôsobom mala celkovo z projektov odčerpať sumu 17 miliónov eur.

Súvisiace články

Najčítanejšie