Vo vlaku už môžete navštíviť reštauračný vozeň. Má to však háčik, keď prechádzate niektorými okresmi

Vo vlaku už môžete navštíviť reštauračný vozeň. Má to však háčik, keď prechádzate niektorými okresmi

BRATISLAVA / Od dnešného dňa už pri ceste vlakom po Slovensku môžeme využívať opäť služby reštauračných vozňov. Tie sa ale napriek tomu musia riadiť oficiálnym covidovým automatom. Aj preto si počas cesty z Košíc do Bratislavy počas prejazdu troch okresov nemôžete vo vlaku nič objednať.

V slovenských rýchlikoch, či v medzinárodnom vlaku medzi Viedňou a Košicami už hladní a smädní nebudete.

Keďže je pandémia na ústupe, oddnes už môžu vo vlakoch vydávať cestujúcim jedlá a nápoje. A to v rámci celého vlaku, nielen v reštauračnom vozni.

"Podmienky vydávania jedál a poskytovania služieb v reštauračných vozňoch sa riadia covid automatom," uviedol hovorca Tomáš Kováč.

To znamená, že dnes vlak z Košíc do Bratislavy počas platného tohto týždňového covid automatu, prechádzal cez tri ružové okresy a to Ružomberok, Trenčín a Nové Mesto nad Váhom.

"V ružových a červených okresoch naďalej nie je možné podávať jedlá a nápoje v interiérových častiach prevádzok," vysvetlila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

A tak nastala dilema čo s reštauračným vozňom prechádzajúcim cez spomínané okresy - vyhadzovať ľudí od nedojedeného jedla, kým vlak neprejde kritický okres, by zrejme cestujúcich poriadne nahnevalo. Regionálny hygienici Ministerstva dopravy však s Úradom verejného zdravotníctva našli kompromis.

"Došlo k záveru, že v prípade prejazdu vlaku ružovým alebo červeným okresom bude pozastavené vydávanie jedál," skonštatoval hovorca železníc Kováč.

"Cestujúci, ktorí už mali objednané v respektíve, boli obslúžení predtým, môžu svoje jedlo dojesť, ale dalšiu objednávku už nie,"  vysvetlil manažér reštauračných vozňov Jozef Molčák.


My sme dnes cestovali zo Žiliny do Bratislavy a prechádzali sme dvomi ružovými okresmi.

"V podstate oni v stanici Trenčianska Teplá prestanú poskytovať nápoje a jedlá a začnu poskytovať tuto službu až po opustení stanice Nové mesto Nad Váhom," priblížil manažér Jozef Molčák.


Od pondelka by mali byť už len 2 červené okresy - a to Kysucké Nové Mesto a Myjava. O niečo lepšie, no stále ružové budú Skalica, Trenčín a Banská Štiavnica. Nad Trenčínom však visel otáznik. Pre zlepšujúcu sa situáciu primátor požiadal vládu, aby online zasadla a farbu zmenila na oranžovú.

"Avšak, nakoľko bolo minulý týždeň hodnotenie RÚVZ ešte na úrovni ružového okresu, musíme si na základe metodiky covid automat počkať ešte jeden týždeň a až následne môže byť okres preradený," uviedla hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Pre Trenčiansky okres tak pandemické opatrenia budú platiť v ružovej aj budúci týžden.

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:30 Prestreté
09:30 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
07:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:30 Česko Slovensko má talent
06:40 Nákupné maniačky
07:45 Dvojičky
08:50 Slnečná
06:45 Mach a Šebestová na cestách
06:55 Rybičky Flip a Flap
07:00 Matematické príšerky I.
06:05 Rin Tin Tin
07:45 Nádech pro lásku
09:50 Góóól! III.