Zatiahnuté
Bratislava
Miloš
23.1.2022
Dovolenková sezóna v Chorvátsku začína: Koľko stojí PCR test a čo v obchodoch zdraželo?
Zdielať na

Dovolenková sezóna v Chorvátsku začína: Koľko stojí PCR test a čo v obchodoch zdraželo?

CHORVÁTSKO / Pandémia je pomaly na ústupe a mnoho Slovákov si chce od ťažkého roku oddýchnuť opäť pri Jadrane, kam kedysi každoročne chodievalo okolo pol milióna našich turistov. Chorváti naše potvrdenie o očkovaní akceptujú, pričom na hraniciach vám stačí aj správne potvrdenie o negatívnom antigénovom alebo PCR teste.

"Milí cestujúci, prosíme Vás, aby ste počas cesty mali ochranné rúška a pitie či jedlo konzumovali len vonku na palube," hlási kapitán na trajekte.

Turizmus predstavuje pre Chorvátov približne 20 percent HDP a slabú sezónu ako vlani pre koronavírus už zažiť nechcú. Veď aj slovenských turistov došla vlani len polovica.

"Máme informáciu zo systemu E-turists, že ich bolo okolo 220 tisíc," povedal veľvyslanec Peter  Susko.

Už na prelome mája a júna prišli prví turisti - otužilci. Pred pár dňami na najväčšom ostrove v strednej Dalmácii, na Brači bolo pusto. 

Pláž zatiaľ zýva prázdnotou


Najznámejšia pláž na ostrove Brač a snáď aj celého Chorvátska je Zlatni rat, zatiaľ čo počas hlavnej sezony máte problém nájsť si čo len jedno miesto pod slnečníkom, aktuálne pred sezónou zíva prázdnotou.


Koniec mája a začiatok júna bol totiž na chorvátske pomery tento rok chladnejší. Pláž má tvar 650m cípu, ktorý podľa vetra a vĺn môže meniť svoj tvar. Našli sa však aj odvážlivci -otužilci, ako napríklad Tomáš z Česka. "Neznášam studenú vodu, ale toto je veľmi osviežujúce," povedal.

Tento rok sa Chorváti na koronavírus pripravili - už vo februári prijali projekt o bezpečnom cestovaní a ubytovaní v Chorvátsku. Zahŕňa 25 kategorii poskytovatelov turistických služieb od hotelov, cez súkromné apartmány, požičovne áut či taxikárov, ktorí protokol prijali.


"Taktiež sme dali prioritu očkovaniu pracovníkov v turistickom ruchu, zaočkovaných je už približne 50 percent z nich," sonštatovala štátna tajomníčka ministerstva turizmu v Chorvátsku Monika Udovičić.

Turisti majú pritom možnosť otestovať sa, mobilné odberové jednotky sú v každom meste či letovisku. 

"PCR test 450 kuna a antigénový test 150 kuna," povedala pre TV JOJ miestna turistická sprievodkyňa Anita Birmiša. A teda približne 60 a 20 eur.Bary aktuálne fungujú len vonku, reštaurácie či kaviarne na terasách aj vo vnútri. Rúška sú potrebné len v interiéri a v dopravných prostriedkoch.

"Ceny ubytovania ,gastronómie a ceny základných potravín sa nezmenili, ľahko klesli asi o 1 percento, jediné čo sa zmenilo je cena alkoholických nápojov a tabaku," uviedol hovorca Chorvátskeho turistického združenia Andrej Maťko.


Prepočet aktuálnych cien podľa kurzu 1 EUR = 7,498 HRK


mlieko ..........................od 6 kn / 0.80 eur
chlieb 600 g..................od 7 kn / 0.93 eur
káva 500g.................... od 22 kn / 2.93 eur
maslo 250g...................od 15 kn / 2 eur
pivo...............................od 8 kn / 1.07 eur
fľaša vína......................od 27 kn / 3.67 eur
minerálna voda 1,5 l .... od 4 kn / 0.53 eur
čerstvá ryba "komarča" od 50 kn / 6.70 eur (od 1.30 do 1.60kg)Jedna z posledných otvorených atrakcií na Makarskej riviére je aj vyhliadka vo výške 1 228 m v pohorí Biokova, zvaná aj Skywalk.

Ak sa rozhodnete vyhliadku navštíviť, odporúčame vyraziť skoro ráno. Kravy či kone nebudú totiž jediné, ktoré vás na úzkej ceste môžu zdržať.

Súvisiace články

Najčítanejšie