Jasno
20°
Bratislava
Berta
2.7.2022
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka je obžalovaný v prípade utajenia nahrávky Gorila
Zdielať na
Slovensko

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka je obžalovaný v prípade utajenia nahrávky Gorila

BRATISLAVA / Hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan potvrdil, že Dobroslav Trnka je obžalovaný pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

"Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal dňa 3. mája 2021 na Okresný súd Bratislava 1 obžalobu na D. T. v trestnej veci zneužívania právomoci verejného činiteľa," informoval hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan. 

Návrh na obžalobu podali začiatkom marca 2021. Spoločne s Marianom Kočnerom mal podľa polície "prevziať zvukovú nahrávku obsahujúcu rozhovory osôb z podnikateľského prostredia, politikov a predstaviteľov štátnych orgánov. Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru. Nahrávku mal ukrývať na viacerých miestach, namiesto toho, aby ju odovzdal orgánom činným v trestnom konaní." Kočner Trnkovi  pritom v minulosti vyčítal, že sa mal spolu s ďalšími ľuďmi podieľať na vydieraní finančníka z Penty, Jaroslava Haščáka s nahrávkou Gorila. Kópiu Gorily Kočner údajne mal ukrývať práve u šéfa prokuratúry Trnku.

Podľa obžaloby mal Dobroslav Trnka ukrývať nahrávku Gorily 7 rokov a následne ju vrátiť Marianovi Kočnerovi. V čase, kedy nahrávku mal vo svojom vlastníctve ju neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní. Dobroslav Trnka mal túto nahrávku k dispozícii vo viacerých vysokopostavených funkciách. Najskôr ako generálny prokurátor, potom ako námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek a aj ako prokurátor na organizačno- kontrolnom oddelení. Táto skutočnosť napomohla Marianovi Kočnerovi vytvoriť priestor na predaj a obchodovanie s touto nahrávkou. Napokon ju ponúkol Jaroslavovi Haščákovi za 5 miliónov eur. 

NAKA začala trestné stíhanie v kauze Glance House. Prípad obnovili na pokyn generálneho prokurátora Maroša Žilinku

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry začal trestné stíhanie vo veci pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa spáchaného z osobitného motívu na objednávku. Informovala o tom Televízia Markíza v Televíznych novinách. Kauza bola obnovená na pokyn generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Žilinka po preskúmaní trestnej veci, ktorej predmetom bolo konanie bývalého generálneho prokurátora SR Dobroslava Trnku, dospel k záveru, že rozhodnutie o postúpení veci na prejednanie skutku v disciplinárnom konaní vydané v roku 2013 v pôvodne vedenom trestnom stíhaní nebolo v súlade so zákonom. Preto uložil, aby sa vo veci znovu konalo, opätovne viedlo trestné stíhanie za obzvlášť závažný zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a rozhodlo.

Žilinka dal opätovne preskúmať konanie Dobroslava Trnku začiatkom januára 2021. Bývalý generálny prokurátor v máji 2012 súhlasil s prevodom bytového domu v Bernolákove na londýnsku schránkovú spoločnosť CDI, hoci nehnuteľnosti boli zaistené prokurátorom v trestnom konaní v pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry. Zároveň bolo zakázané s nimi nakladať.

Kauza Glance House

​Bytovku Glance House v Bernolákove zablokovala špeciálna prokuratúra v roku 2010 po sporoch spoločníkov, ktorí ju stavali. Zo zámeru podvodne získať bytovku potom obvinili developera Róberta Číža. V roku 2012 bytovku na základe listu Dobroslava Trnku previedli pod firmu spájanú s podnikateľom Marianom Kočnerom. Ten bol údajne blízky protistrane v spore s Róbertom Čížom, teda Jane Š. V decembri 2016 súd vyhlásil na bytovku konkurz. Dobroslav T. bol pre svoj postup v kauze disciplinárne stíhaný a zbavený funkcie prokurátora. Súdy však dvakrát rozhodnutie zrušili. Číža v roku 2018 nakoniec oslobodili spod obžaloby pre podvod.

Súvisiace články

Najčítanejšie