Parlament vyslovil dôveru novej vláde Eduarda Hegera. Za hlasovalo 89 poslancov

04.05.2021 10:51 Noviny.sk Politika

Parlament vyslovil dôveru novej vláde Eduarda Hegera. Za hlasovalo 89 poslancov

BRATISLAVA / Poslanci Národnej rady SR schválili programové vyhlásenie vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) a vyslovili jej tým dôveru. Za hlasovalo 89 členov zákonodarného orgánu, proti bolo 55 poslancov, nezdržal sa nikto. Hlasovaním sa tak skončila 27. schôdza parlamentu.

Ešte pred hlasovaním vystúpil v pléne premiér, ktorý utorkové hlasovanie o Programovom vyhlásení vlády označil za oslavu parlamentnej demokracie. Opozíciu vyzval, aby bola v prístupe k nemu korektná a spravodlivá. "Budeme radi, ak návrhy vlády nájdu podporu aj v radoch opozície," uviedol Heger. PVV podľa neho vychádza z princípov, na ktorých bolo postavené po minuloročných parlamentných voľbách. "Už vtedy bolo programové vyhlásenie vlády kvalitné a ambiciózne. Dnes k tomu máme aj plán obnovy, čo v histórii Slovenska ešte nikdy nebolo, aby malo PVV a akčný plán obnovy Slovenska. Čaká nás veľa výziev, keďže Slovensko sme prevzali v zanedbanom stave a aj koronavírus v našej krajine zanechal výraznú stopu, ktorá sa nedá prehliadnuť," doplnil. Predseda vlády sa na záver svojho vystúpenia poďakoval podpredsedom vlády, ministrom a koaličným poslancom, ktorí vznik novej vlády umožnili.

Vláda sa v programovom vyhlásení zaväzuje, že v riadení verejných výdavkov bude dôsledne presadzovať princípy hodnoty za peniaze, aby sa z vybratých daní a odvodov dosiahol maximálny úžitok pre občanov. Zvýšiť chce kvalitu vzdelávania a poskytovania zdravotnej starostlivosti. Sľubuje nastaviť dotačné pravidlá v poľnohospodárstve tak, aby bola podporená produkcia s vyššou pridanou hodnotou a zvýšil sa tak podiel domácich potravín na trhu. "Nepoľavíme v posilňovaní sociálnych istôt občanov, sme odhodlaní uskutočňovať účinné kroky pri odstraňovaní chudoby a segregácie sociálne vylúčených spoločenstiev,” píše sa ďalej v PVV. Vláda SR vysoko hodnotí členstvo Slovenska v Európskej únii a je si plne vedomá záväzkov v rámci Severoatlantickej aliancie, "ktorá je bezpečnostnou zárukou pre našich občanov, že môžu žiť v mieri.”

Eduard Heger ďakuje poslancom NR SR za prejavenú dôveru. Prioritou vlády bude podpora rodiny a vytváranie priaznivých podmienok pre podnikanie a prácu

Prioritou vlády bude podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) naďalej podpora rodiny a vytváranie priaznivých podmienok pre podnikanie a prácu. Uviedol to na tlačovej besede k hlasovaniu o Programovom vyhlásení vlády, ktoré bolo na dnešnej schôdzi parlamentu schválené. Heger dodal, že chcú pokračovať v boji proti korupcii, za očistu Slovenska a plánujú rozumne a transparentne spravovať verejné prostriedky. Zároveň podotkol, že dôležitá je aj spolupráca so samosprávami, ktorá bude tiež pilierom novej vlády. "Sme vláda obnovy a prosperity, budeme naďalej pokračovať v boji proti korupcií a za očistu Slovenska. Prioritou našej vlády je podpora rodiny a vytváranie priaznivých podmienok pre podnikanie a prácu," povedal na tlačovej konferencií po rokovaní Heger. 

Kollár: Vláda a naša koalícia dostala druhú šancu 

Predseda Národnej rady SR a koaličného hnutia Sme rodina Boris Kollár konštatoval, že vláda a koalícia dostala druhú šancu. "Verím a som presvedčený, že sa takáto kríza viacej nebude opakovať, že si niektorí ľudia prestanú merať egá a že sa budú pozerať na občanov, ľudí a hlavne na voličov, ktorí nás do tohto parlamentu dostali,“ povedal. Zároveň konštatoval, že svoje politické programy vedia uskutočniť, ak budú súdržní a "ťahať za jeden povraz“. Tiež zopakoval, že ak sa bude opakovať „takýto cirkus“, tak jeho hnutie predstúpi pred občanov a odmietne na ňom účasť s tým, že budú za predčasné voľby.

Matovič: Mám pocit, že to, čo sa stalo bolo nevyhnutné preto, aby táto koalícia mohla naplniť svoje ciele 

Podľa Matoviča Slovensko potrebuje do nasledujúcich rokov premiéra, ktorý bude symbolom nádeje, preto si myslí, že to, čo sa stalo bolo dobré. ​"Osobne, čím ďalej tým viac, začínam mať pocit, že to, čo sa stalo, bolo dôležité preto, aby táto koalícia mohla naplniť svoje ciele,“ uviedol predseda OĽaNO a minister financií SR Igor Matovič. Vysvetlil, že bolo dobré urobiť tento rez a umožniť nový začiatok aj v súvislosti so zložitým rokom pre Slovensko. Poznamenal, že nie je pre neho príjemné sa stať symbolom utrpenia pandémie, ale na druhej strane si myslí, že Slovensko potrebuje na mieste premiéra osobu, ktorá bude symbolom nádeje. Podľa neho, ak by ostal na mieste premiéra, bol by aj naďalej symbolom utrpenia pandémie a človeka, čo bral ľuďom slobodu.

Gröhling: Veríme, že budeme stabilným prvkom tejto štvorkoalície, ktorý bude presadzovať rozum

Koaličnú stranu Sloboda a Solidarita (SaS) zastúpil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling, ktorý uviedol, že strana bude stabilným a zodpovedným partnerom so zdravým rozumom. Podľa neho bude štvorkoalícia čiaru, ktorú si určili, dodržiavať a budú sa pozerať iba dopredu. Prípadné názorové rozdiely by mali vydebatovať za zatvorenými dverami a argumentovať sa bude faktami.

​Remišova: Je to pre nás obrovský záväzok, aby sme slúžili spravodlivosti

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a predsedkyňa vládnej strany Za ľudí Veronika Remišová vníma prijatie PVV ako obrovský záväzok, aby nasledujúce tri roky "slúžili tvrdo, oddane a poctivo“ Slovensku. "Reštart 2.0 začal a nasleduje tvrdá práca,“ zdôraznila. Vo svojom príhovore tiež priblížila, že v ich pláne je aj presadzovať opatrenia, ktoré pomôžu rodinám a zabezpečia kvalitnejšie a lepšie platené miesta. Na otázku, čo sa stane, ak sa znova prekročí „červená línia“ odpovedala, že všetci štyria koaliční partneri vedia, že je potrebné sa sústrediť na potreby ľudí a nie na vnútorné spory a na seba.

​Strana Smer-SD predložila k programovému vyhláseniu vlastný návrh uznesenia

Parlament mal na základe uznesenia vysloviť vážne znepokojenie nad skutočnosťou, že vláda SR vo svojom programovom vyhlásení úplne odignorovala tragické udalosti a ekonomické, sociálne a finančné dopady pandémie koronavírusu na obyvateľov Slovenska. V uznesení predstavitelia Smeru-SD žiadali, aby bol ako prvý bod 28. schôdze odsúhlasenie predĺženia núdzového stavu parlamentom. Rovnako požadovali okamžité zastavenie celoplošného testovania a zriadenie parlamentnej komisie "za účelom posúdenia konania a nečinnosti vlády SR v súvislosti s opatreniami na zmiernenie pandémie COVID-19 na životy a zdravie, ohrozenie základných práv a slobôd občanov SR a rozsiahle škody v ekonomickej, sociálnej a finančnej oblasti". Za uznesenie však hlasovalo iba 53 poslancov.

Vláda je povinná do 30 dní od svojho menovania predstúpiť pred NR SR, predložiť jej svoj program a požiadať ju o vyslovenie dôvery. Vyplýva to z Ústavy SR. Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala novú vládu Eduarda Hegera 1. apríla. To, že je vláda zodpovedná parlamentu, je jedným zo základných znakov parlamentnej demokracie na Slovensku. Parlament jej môže kedykoľvek vysloviť nedôveru. "Vláda môže kedykoľvek požiadať NR SR o vyslovenie dôvery. Vláda môže spojiť hlasovanie o prijatí zákona alebo hlasovanie v inej veci s hlasovaním o dôvere vláde,“ píše sa v Ústave SR. Parlament môže vysloviť nedôveru aj jednotlivému členovi vlády, v takom prípade ho z funkcie odvoláva prezident republiky.

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:30 Bez servítky
09:35 Súdna sieň
07:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:25 C.S.I.: Kriminálka Miami IX.
09:20 C.S.I.: Kriminálka Miami IX.
07:00 Prvé oddelenie
07:35 Prvé oddelenie
08:30 Divoké kone II.
07:25 Najmenší slon na svete
07:35 Ruby z dúhy II.
08:00 Malí fidlikanti
07:20 Zlatokopka
08:55 Dvě svatby
10:35 Perfektní prázdniny