Ústav pamäti národa žiada po vzore Českej republiky nepremlčateľnosť zločinov komunistickej totality

Ústav pamäti národa žiada po vzore Českej republiky nepremlčateľnosť zločinov komunistickej totality

SLOVENSKO/ČESKÁ REPUBLIKA / Ústav pamäti národa žiada, aby platila absolútna nepremlčateľnosť na zločiny z obdobia totality. Umožnilo by to trestne stíhať osoby, ktoré sa podieľali na zabíjaní civilistov na hraniciach. V Českej republike čelí takémuto obvineniu jeden z posledných žijúcich vedúcich funkcionárov KSČ.

Zločiny na hraniciach v čase komunistickej totality sú stále nepotrestané, na odsúdenie zodpovedných z radov bývalého vedenia KSČ ale znovu tlačia inštitúcie, ktoré sa zaoberajú totalitnou minulosťou. "Bol som autorom trestného oznámenia v roku 2017 na bývalých členov predsedníctva Ústredného výboru KSČ Miloša Jakeša, Lubomíra Štrougala a Petra Colotku za zabíjanie civilných osôb na Železnej opone v rokoch 1948-1989," uviedol Ľubomír Morbacher zo sekcie dokumentácie ÚPN. 

Komunistickí šéfovia preukázateľne udržiavali a vynucovali režim na Železnej opone, podľa obvinenia tak nesú zodpovednosť za smrť približne 300 civilných osôb. Najnovšie obvinili jedného z posledných žijúcich komunistických funkcionárov. "Ján Fojtík, tiež bývalý člen predsedníctva ÚV KSČ, nesie rovnakú zodpovednosť, v januári 2021 bol obvinený aj on z trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa," priblížil Morbacher. 

Fojtíka majú okrem iného usvedčovať nedávno nájdené dokumenty, podľa ktorých bývalé stranícke vedenie vedelo o zabíjaní na hraniciach. Podľa týchto dokumentov šéfovia KSČ v roku 1985 kryli pohraničníkov, ktorí na území Rakúska prenasledovali a zastrelili československého občana. "Nejde o pomstu, ale o nastoľovanie spravodlivosti voči vyššie postaveným osobám, ktoré sú zodpovedné za komunistické zločiny," vysvetlil Morbacher. 

Zatiaľ čo v Českej republike platí absolútna nepremlčateľnosť na zločiny spáchané v období totality, na Slovensku zatiaľ tomu tak nie je. "ÚPN sa bude snažiť, aby bol novelizovaný trestný zákon, ktorý by umožnil potrestanie takýchto páchateľov aj ľudí z ŠTB," dodal Morbacher. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/ÚPN

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Šport
18:35 Stratené duše III.
19:40 Profesionáli III.
20:30 Všetko čo mám rád
19:00 Prvé oddelenie
19:30 Prvé oddelenie
20:10 Vražedné Miami
18:45 SpongeBob v nohaviciach VIII.
19:10 Malí fidlikanti
19:30 Barbapapa na ceste okolo sveta
18:25 Kolo zázraků
20:15 Šachový princ
22:10 Safe