Trnka dostal disciplinárny trest, pri vyjadreniach o nahrávke s Kočnerom ho ale oslobodili

Trnka dostal disciplinárny trest, pri vyjadreniach o nahrávke s Kočnerom ho ale oslobodili

BRATISLAVA / Dobroslav Trnka dostal disciplinárny trest. Udelila mu ho v pondelok disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry v súvislosti s Trnkovým vlaňajším rozhovorom, ktorý poskytol komerčnej televízii.

Bývalému generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi v rámci disciplinárneho konania voči jeho osobe disciplinárna komisia na tri mesiace znížila plat o 15 percent. Oznámil to predseda komisie Attila Izsák. Bývalý šéf prokuratúry čelil disciplinárnemu konaniu pre výroky týkajúce sa nahrávky so stíhaným Marianom Kočnerom a tiež za vyjadrenia k prepusteniu Jozefa Majského z väzby. Výroky odzneli v rozhovore pre televíziu Markíza na jeseň 2019.

​Komisia konkrétne konštatovala disciplinárne previnenie pri výrokoch o prepustení Majského z väzby. Pri vyjadreniach o nahrávke s Marianom Kočnerom bol komisiou oslobodený. Pokiaľ ide o nahrávku s Marianom Kočnerom, tá sa týkala údajného vydierania predstaviteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka pre kauzu Gorila.

Dobroslav Trnka v októbri 2019 pre televíziu Markíza uviedol, že na nahrávke „môžu byť udalosti, ktoré by mohli byť v reálnom čase stotožnené“. Podľa stanoviska komisie však v tejto súvislosti nebolo dokázané, že by sa bývalý šéf prokuratúry dopustil disciplinárneho previnenia. Predseda komisie doplnil, že samotnými okolnosťami spomenutými na nahrávke sa zaoberajú orgány činné v trestnom konaní.

Pokiaľ ide o vyjadrenia k prepusteniu podnikateľa Jozefa Majského z väzby v roku 2004, Dobroslav Trnka podľa disciplinárneho návrhu v tejto súvislosti nepravdivo tvrdil, že ho vtedy krajská prokuratúra v Košiciach informovala o tom, že dôvody väzby obvineného pominuli. „Toto tvrdenie Dobroslava Trnku bolo klamstvo,“ skonštatoval zástupca Generálnej prokuratúry SR, ktorá disciplinárne stíhanie Dobroslava Trnku navrhla. Komisia dala generálnej prokuratúre v tejto súvislosti na základe vykonaného dokazovania za pravdu.

Verdikt komisie nie je právoplatný. Navrhovateľ disciplinárneho konania, námestník generálneho prokurátora Jozef Szabó, avizoval proti verdiktu podanie odvolania. Ako trest pre Dobroslava Trnku totiž pôvodne navrhoval zbavenie funkcie prokurátora.

Etická komisia prokuratúry posúdila dôveryhodnosť Dobroslava Trnku. Takýto je jej záver: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA/Markíza

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 PRESTRETÉ
09:30 SKUTOČNÉ PRÍBEHY
05:55 Súdna sieň
07:20 Panelák IX.
08:45 Kosti IX.
06:35 Policajti v akcii
07:55 Policajti v akcii
09:15 Prvé oddelenie
06:40 Tashiho svet
06:55 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
07:10 SpongeBob v nohaviciach VIII.
06:05 O myšce a medvědovi
07:35 Království surikat: Příběh začíná
09:05 Lord of the Dance