Profesor Krčméry: Sviatky Vianoc vidím optimisticky, toto je dobrá prevencia

Profesor Krčméry: Sviatky Vianoc vidím optimisticky, toto je dobrá prevencia

BRATISLAVA / Podľa profesora Vladimíra Krčméryho za problémy nedostatku zdravotníckeho personálu nenesie zodpovednosť ani súčasná, ani minulá vláda. Profesor hovorí, že tieto medzery v zdravotníckom sektore sú tu už 30 rokov. Koronavírus ukázal túto skutočnosť širokej verejnosti.

Od 1. októbra je na Slovensku vyhlásený núdzhový stav. Koronavírus je na Slovensku momentálne v druhej vlne. "Priebeh každej druhej vlny je iný. Predvídanie by som zveril klubu jasnovidcov pri PKO pri druhej a tretej vlne," povedal profesor a vyzval k tomu, aby sme boli optimistickí. Počty nakazených stúpajú, je to následok aj vysokého počtu testovaných. 

Ako si vieme pomôcť v rámci prevencie?

Stále platia zistenia zo začiatku pandémie. Mladšie generácie sú viac odolnejšia skupina, aj keď je ich na mnohých miestach nakazených viac ako tých starších. Jednou z najdôležitejších prevencií je prevencia pri rizikovej skupine seniorov. "Izolácia a obmedzenie kontaktov. Samozrejme s prichádzajúcimi dňami bez slnka je dôležité dopĺňať vitamín D," prezrádza profesor. Súčasťou prevencie sú aj očkovania, najmä proti chrípke a pneumokokom. 

Na posilnenie imunity sú vhodné aspoň 20-minútové prechádzky na čerstvom vzduchu, ideálne na slnku. V rámci jedálnička ide o zaradenie minimálne 500 g ovocia a 500 g zeleniny denne.

"Tí, ktorí sa vedia modliť, nech sa modlia a tí, ktorí sú bez vyznania môžu držať palce," odpovedá profesor Krčméry na otázku ako si môžeme navzájom pomôcť a dodáva, že najdôležitejšia je solidarita. 

​Laboranti otestovali v priebehu 6 mesiacov pol milióna vzoriek, to je práca, pri ktorej ľudia môžu oslepnúť

Nie je vinou súčasnej, ale ani minulej vlády, že je nedostatok zdravotníckeho personálu. Tento problém sa podľa Krčméryho ťahá už 30 rokov. Riešením je dofinancovať zdravotnícke školstvo a začať podporovať nielen lekárske fakulty, ale aj vysoké školy, ktoré majú odbory zdravotníckeho zamerania. "Ja som inicioval odbor verejných zdravotníkov, v tom čase sa ma pýtali načo nám budú," prezrádza svoje plány z minulosti Krčméry. Toto sú však dlhodobé riešenia. Ako krátkodobé riešenia vidí profesor v solidarite a dobrovoľníctve. 

​Je dôležité, aby ľudia neprepadali panike

Recept na ukončenie pandémie sa skladá z dodržiavania opatrení a prichádzajúcej vakcíny. Skúsenosti a štatistiky preukazujú, že za posledných 50 rokov sa všetky pandémie dostali pod kontrolu. "Významnou zložkou tej kontroly bolo očkovanie," hovorí profesor Krčméry. Za posledné roky spomenul profesor niekoľko príkladov, kedy vakcína napomohla ukončeniu pandémie. Len nedávno potvrdili vakcínu proti Zike. V Brazílii bol najväčší výskyt vírusu Zika zaznamenaný na severovýchode krajiny. Prípady nákazy sa však objavili aj v bývalom hlavnom meste krajiny. V Rio de Janeiro sa konali letné olympijské hry v roku 2016, na ktorých sa kvôli vírusu niekoľko športovcov rozhodlo nezúčastniť. Ukončeniu Eboly tiež predchádzala karanténa a následne vyvinutie vakcíny. "Pred rokom a pol bola žltá zimnica, ohrozených bolo 70 miliónov ľudí. Zaočkovalo sa vtedy 30 miliónov ľudí a vírus zmizol," opisuje jeden z posledných vírusov pred koronou profesor Krčméry. 

"V Číne a v Rusku už vakcínujú. Bohužiaľ, nemáme také množstvo informácii, ktoré by sme potrebovali, aby sme mohli tieto vakcíny doviezť. Aj keď túto možnosť nevylučujem, skôr si myslím, že sa čaká na tú európsku vakcínu. Európska vakcína ma zjednodušene troch rodičov. Jeden je z Oxfordu, druhý je z Heidelbergu a tretí je z Kórey a bratranec z Hongkongu," objasňuje prebiehajúce finálne fázy vývinu vakcín profesor. Povinné očkovanie to asi nebude, aj keď si profesor vie predstaviť, že by cestovanie do niektorých krajín bolo podmienené očkovaním proti COVIDU -19.

​Do 15 minút mať výsledok vzorky je reálne a presné

Antigénne testy sú testy, ktorých výsledok máte do 15 minút. Sú rýchle a efektívne. Už v dnešných dňoch využívajú tieto testy v leteckom priemysle. S týmito testami však treba upozorniť, že prichádza predispozícia, kedy počty nakazených budú rásť. Na otázku, kde došlo k chybe v pripravenosti na druhú vlnu profesor odpovedať nechcel: "tejto odpovedi sa vyhnem, spätné hľadanie chýb je demobilizujúce." Skôr ako sa obzerať dozadu by sa mali všetci držať spoločnej vízii. Použiť v tomto prípade slovo zomknúť sa by mohlo podľa Krčméryho mať pejoratívny charakter z minulosti, preto je lepšie povedať, aby sme sa zjednotili a pozerali viac do budúcnosti.  

​Sviatky zosnulých sú v rukách ľudí

Vianočné sviatky vidí profesor Krčméry optimisticky. Predsa len v tom čase by už mali prísť aj vakcíny na trh. Skeptickejšie je to s blížiacimi sviatkami zosnulých. Všetko ostáva podľa Krčméryho v rukách ľudí a ich sebadisciplíne. 

​Profesor Krčméry dostal pozvánku do krízového štábu

Profesor Krčméry opäť dostal pozvanie do krízového štábu a neodmietol. "My môžeme poradiť, môžeme niektoré veci ovplyvniť, ale to hlavné rozhodnutie majú rezorty. Asi teraz v tejto fáze tie základné kľúče od riešenia má hlavne vláda, aby zjednotila názory rezortov. Vláda prijíma rozhodnutia, ktoré sú miestami bolestné. Vláda nesie zodpovednosť a ja ich plne chápem lebo tá zodpovednosť za zdravie národa spočíva na premiérovi a ministrovi jednotlivých ministerstiev. Je to vec, ktorá ich oprávňuje prijímať rozhodnutia. Pandémia nie je už iba zdravotnícky problém, preto je dobré, že má svojho generála a veliteľa a my ako poradný zbor sme ochotný pomôcť a poradiť, keď treba," uzatvára profesor Krčméry. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

10:35 ZLATÁ MASKA
12:20 MILÁČIKOVO
13:00 VIP Nákupné maniačky s Norou Mojsejovou
11:00 NOVÉ BÝVANIE
12:25 Voda pre slony
15:00 "Adéla ještě nevečeřela"
11:00 Áno, šéfe USA VI.
12:25 Kto porazí šéfkuchára
12:55 Kto porazí šéfkuchára
11:10 Medzi nami zvieratkami
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Bob staviteľ XV. - XVIII.
09:55 Půlnoční láska
11:35 Sladko-slaná láska
13:15 Životy svatých 1/2