Jasno
-6°
Bratislava
Oldrich
3.12.2023
V Liptovskom Hrádku uhynulo viac ako 100 kráv. Prípadom sa už zaoberá polícia
Zdielať na

V Liptovskom Hrádku uhynulo viac ako 100 kráv. Prípadom sa už zaoberá polícia

LIPTOVSKÝ HRÁDOK / Masívny úhyn dobytku majú v Liptovskom Hrádku. Do dnešného dňa ich uhynulo viac ako 100. Vzorky už skúmajú veterinári, ktorí teraz hľadajú príčinu úmrtí. Nie je vylúčené, že za tým stojí tepelný šok. Prípadom sa už zaoberá aj polícia. Straty pre roľnícke družstvo budú obrovské.

"Za svoju 50-ročnú prax veterinára som nezažil, aby na nejakom poľnohospodárskom podniku uhynulo 100 kráv," povedal veterinár Rudolf Podoba. Nik netuší, prečo vysokoproduktívne kravy chované v maštaliach od piatku začali byť malátne a apatické, a potom sa to spustilo. Niektoré zvieratá uhynuli už v piatok. A postupne až do dnešného dňa. Na družstve sa odmietli vyjadriť na kameru.

"V predmetnom prípade poverený príslušník PZ začal trestné stíhanie vo veci prečinu zanedbania starostlivosti o zvieratá," uviedla hovorkyňa KR PZ Žilina Jana Balogová. V štátnom veterinárnom a potravinovom ústave v Dolnom Kubíne skúmali vzorky, no prítomnosť močoviny vo vzorkách sa nepotvrdila.

"Momentálne sa robia analýzy na ďalšie látky, ktoré by mohli spôsobiť takýto úhyn," vyjadril sa riaditeľ ŠVPS SR Jozef Bíreš. Veterinári nevylučujú, že za úhynom môže byť aj veľké teplo. "Dávame to do súvislosti s tepelným stresom zvierat, že sa prehriali a vtedy baktérie, ktoré sú bežne v organizme sa masívne množia. A takto svojimi toxínmi môžu zabiť zvieratá. Pravdepodobne toto je hlavnou príčinou úhynu týchto zvierat," skonštatoval Bíreš.

Vyšetrenia naďalej prebiehajú aj na to, či krmná zmes bola v poriadku alebo nie. "Krvná dávka je ešte analyzovaná, takže budeme vedieť toto vylúčiť, alebo potvrdiť," dodal Bíreš. Straty budú zrejme pre družstvo vysoké. Jedna krava môže môže mať chovnú hodnotu aj okolo 1500 eur plus kafiléria približne 200 eur aj viac.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy