Jozef Majský napriek svojej neprítomnosti dostal 9 rokov. Podľa TV JOJ bol v Česku prepustený do domáceho ošetrenia

Jozef Majský napriek svojej neprítomnosti dostal 9 rokov. Podľa TV JOJ bol v Česku prepustený do domáceho ošetrenia

ŠUMPERK/BRATISLAVA / Po 18 rokoch v neprítomnosti Majského mu Najvyšší súd vymeral 9 rokov. Stotožnil sa tak s rozhodnutím Špecializovaného trestného súdu. Podľa informácií TV JOJ, zo zdroja oboznámeného s trestným konaním, bol Jozef Majský prepustený z nemocnice v českom Šumperku do domáceho ošetrenia. Českým justičným orgánom mal len oznámiť adresu jeho aktuálneho pobytu.

Dnes Najvyšší súd pokračoval v hlavnom pojednávaní s obžalovaným Jozefom Majským pre tunelovanie firiem BMG Invest a Horizont Slovakia. Advokát Peter Filip, ktorý zastupuje Jozefa Majského jeho neprítomnosť obhajoval: "Toto nemá zmysel, Majský je 74-ročný človek. Nevieme v akom je v súčasnosti zdravotnom stave, preto je potrebné tieto skutočnosti preveriť." Prokurátor Ján Šanta s týmto názorom ale nesúhlasil. "Sú splnené podmienky na začatie súdneho konania. Majský sa neospravedlnil z neúčasti na dnešnom súde a prokurátor chce pokračovať," uviedol prokurátor. Najvyšší súd po porade nakoniec rozhodol, že hlavné pojednávanie bude prebiehať aj v Majského neprítomnosti. 

Jozef Majský sa voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu odvolal. Senát Najvyššieho súdu na  pojednávaní zamietol odvolanie Jozefa Majského v kauze podvodu nebankoviek Horizont Slovakia a BMG Invest. NS SR tak potvrdil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorý ho v roku 2015 odsúdil na deväť rokov odňatia slobody."Senát 3T Najvyššieho súdu, v zložení JUDr. Aleny Šiškovej, JUDr. Jany Serbovej a JUDr. Gabriely Šimonovej, na dnešnom verejnom zasadnutí odvolanie obžalovaného Jozefa M. zamietol ako nedôvodné. Rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu zo dňa 21.10.2015, ktorým bol Jozef M. uznaný za vinného z pokračovacieho trestného činu podvodu spolupáchateľstvom, za čo mu bol uložený trest odňatia slobody vo výmere 9 rokov, považuje senát Najvyššieho súdu za zákonný a správny," informovala v stanovisku hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Prokurátor Ján Šanta po 18 rokoch od začatia trestného stíhania označil prípad "ako kus svojho života". Obžalobu podával ešte v novembri v roku 2004. "Je to proces s mega obštrukciami, kde sme museli prekonať stovky prekážok, vykonať tisícky úkonov od prvého úkonu. Spravodlivosť sa musí raz dostaviť. Tomu verím," povedal po pojednávaní Šanta.

Advokát Majského Peter Filip považuje väčšinu skutočností, ktoré dnes súd povedal, za nesprávne interpretované. "Určite využijem všetky zákonné postupy, ako zvrátiť toto konanie, ktoré považujem za nezákonné," uviedol. Podľa Filipa Majský nespravil chybu, že nereagoval na oznámenie o dnešnom verejnom zasadnutí, ktoré tak pokračovalo aj bez jeho účasti.

Adresu, na ktorej sa bude Jozef Majský na slobode zdržiavať nahlásil ostravskému štátnemu zástupcovi, ktorý vykonáva vyšetrovanie. Ten zatiaľ súdu návrh na vydanie Majského na Slovensko, podľa informácií TV JOJ, nepodal.V Česku, kde sa má Jozef Majský už mesiac zdržiavať, stále neprebehlo vydávacie konanie. Slovensko žiada cez vydané zatýkacie rozkazy vydať stíhaného Jozefa Majského na Slovensko pre účely trestného stíhania. 

Spoločník Fruni

Podstatou Masjkého podvodu v nebankovkách bolo to, že z Horizontu fiktívne mali previesť 100 % akcií BMG Invest cez vtedajšieho konateľa Vladimíra Fruniho do údajne vymyslenej americkej spoločnosti Kavalier, ktorú zatupoval Patrik Pachinger. Po uzatvorení pobočiek po celom Slovensku Majský dal príkaz aby z pobočiek jeho ľudia pozbierali peniaze, ktoré mu priviezli do jeho bratislavského sídla. Malo ísť o 5 bezpečnostných kufrov naplnených 40 miliónmi. Sám na tuneli mal ovládnuť majtekov v hodnote takmer miliardy. Jeho obhajoba bola postavená na tom, že Majský žiadne príkazy nepodpisoval a nikde oficiálne ani nefiguroval. Neúspešne.Na procese použili aj nahrávku Fruniho.  
Vladimír Fruni, keď podvod s nebankovkami praskol utiekol do zahraničia a snažil sa dokázať, že nebankovky nebol podvod ani pyramídová hra a predaj BMG Invest bol reálny. Telefonát v ktorom ho Majský ubezpečoval, že po voľbách bublina spľaskne aj celá kauza, bol pre rozhodovanie súdov dôležitý dôkaz. Obhajcovia ho spochybňovali ako nezákone zhotovenú nahrávku.  "Ale potrebujem skutočne tie originály mať pretože... Ja ich nepotrebujem teraz vyťahovať, chápeš?" pýta sa Vladimír Fruni. "No, len prosím ťa nevyprávaj toto a hlavne aby nevedeli, kde si," odpovedá Majský.


Odškodnenie v nedohladne


Odsúdenie Majského nemá žiadny vplyv na odškodnenie oklamaných klientov skrachovaných nebankoviek. V procese za dlhé roky svedčili významní svedkovia. Napríklad šéf českej televíznej stanice Vladimír Železní, ktorý pred časom rozbiehal na Slovensku televíziu, v ktorej mala podiel práve nebankovka Horizont. Majského vraj nepoznal a teda ani nededel, že do firmy mohla vstúpiť organizovaná skupina vedená práve s Majským.

Odsúdenie Majského sa už nedožil ani Vladimír Fruni. Ten zomrel krátko po prepustení z výkonu trestu v Anglicku, kde začínal nový život. Zomrel v roku 2017.

Špecializovaný trestný súd odsúdil v roku 2015 Dávida Brtvu na deväť rokov, Patrika Pachingera na sedem rokov a Jozefa Majského na deväť rokov väzenia. V prípade Brtvu a Pachingera je verdikt súdu právoplatný, pričom Brtvu už aj podmienečne prepustili z výkonu trestu. Podľa rozsudku Majský, Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov slovenských korún. Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún. Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Jozef Majský, ktorý "zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky". Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty. K usvedčeniu Jozefa M., Dávida Brtvu a Patrika Pachingera dopomohli aj svedecké výpovede vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:50 Noviny TV JOJ
06:35 Krimi
07:05 Noviny TV JOJ
05:10 Hoď svišťom
05:40 Súdna sieň
06:45 Súdna sieň
05:05 Keď je pečenie umenie III.
05:50 Ochrancovia
06:30 Ochrancovia
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:35 Jahôdka a jej kamaráti III.
05:20 Ledová sezóna
07:05 Dámský klub
08:55 Paříž počká