Pellegrini s Ficom spojili sily. Igora Matoviča čaká vo štvrtok odvolávanie

21.07.2020 12:07 Noviny.sk Slovensko

Pellegrini s Ficom spojili sily. Igora Matoviča čaká vo štvrtok odvolávanie

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Igorovi Matovičovi podajú spoločne klub poslancov strany Smer – sociálna demokracia a poslanci vznikajúcej strany Petra Pellegriniho Hlas – sociálna demokracia. Na dnešnej tlačovej besede to povedal predseda Smeru-SD Robert Fico.

Mimoriadna schôdza na odvolanie Igora Matoviča bude vo štvrtok o 10:00, oznámil to predseda parlamentu Boris Kollár pre TV JOJ. "Myslím si, že premiér príde s nejakou svojou verziou, takže to preberieme na koaličnej rade a zvolám pravdepodobne na štvrtok parlament," uviedol Kollár.

Blanár na tlačovej konferencii priblížil, že tento návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi sa zrodil po pragmatickej spolupráci strany Smer-SD a nezaradených poslancov okolo Petra Pellegriniho. Ako jeden z dôvodov spomenul aj porušenie programového vyhlásenia vlády. Raši poznamenal, že pod návrh sa podpísalo 39 zákonodarcov, z toho 24 poslancov Smeru-SD, 11 poslanci z pripravovanej strany Hlas a štyria nezaradení poslanci Filip Kuffa, Štefan Kuffa, Tomáš Taraba a Ján Podmanický. "Ak Matovič neodstúpi, budeme jedinou krajinou v Európe, ktorá má za premiéra človeka bez charakteru a morálky," dodal Raši.

Blanár na novinársku otázku, či možno očakávať spoluprácu oboch strán aj v budúcnosti, odpovedal, že v tomto prípade išlo o pragmatickú spoluprácu a netreba za tým hľadať žiadnu senzáciu. "Ako som už spomínal aj predtým, ľudia okolo Petra Pellegriniho nie sú našimi súpermi. Tým je súčasná vláda," uviedol podpredseda Smeru-SD. Raši doplnil, že jedinou podmienkou, ktoré obe strany deklarovali, bolo, aby mimoriadnu schôdzu zvolali bez podpisov opozičnej strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko. "To, aby pán Matovič skončil vo funkcii predsedu vlády, je našim spoločným cieľom," uzavrel Raši.

Blanár kritizoval aj neúmerný počet skrátených legislatívnych konaní. Vláda do dnešného dňa podľa podpredsedu strany tento prostriedok využila 36-krát. "Je to absolútny rekord, ktorý za celé obdobie mnohé vlády nevedeli využiť,"  dodal Blanár.

Medzi dôvody odvolania opozičných poslancov patrí: 

1. neplnenie sľubu predsedu vlády plniť svoj výkon funkcie čestne, svedomite a v záujme občanov

2. nenaplnenie a odchyľovanie sa od programového vyhlásenia vlády

3. nepripravenosť na menežovanie a plnenie ústavnych povinností vlády 

4. neexistencia ucelenej stratégie postupu transformácie spoločností a ekonomiky po kríze

5. neaktívnosť na eurosummite 

DOZREL ČAS NA ODVOLÁVANIE MATOVIČA Podpredseda strany SMER - SD Juraj Blanár spolu s nezaradeným poslancom R. Rašim...

Uverejnil používateľ SMER - SD Utorok 21. júla 2020

"V čele štátu nemôžu stáť nekompetentní a nepripravení ľudia. Aj to preto bude jedným z dôvodov na odvolanie Matoviča z funkcie predsedu vlády," ozrejmil Fico.

Na zvolanie schôdze je potrebných aspoň 30 podpisov. Smer-SD má 26 poslancov a Pellegriniho skupina 11 poslancov. Predseda parlamentu Boris Kollár bude mať na zvolanie mimoriadnej schôdze sedem dní a zvolávateľom bude Juraj Blanár.

Sme rodina, OľaNO za Matovičom stoja

Klub Sme rodina podľa svojho šéfa Petra Pčolinského stojí za premiérom Igorom Matovičom a návrh opozície na jeho odvolanie nepodporí. Podľa Pčolinského pôjde "len o divadlo". Podpredseda parlamentu Juraj Šeligauviedol, že sa "nebude zúčastňovať na operáciách Roberta Fica". Predsedníčka klubu Sloboda a Solidarita  Anna Zemanová v tejto súvislosti dodala, že "pána premiéra rozhodne podržia". Klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti  v stanovisku uviedol, že o ďalšom postupe bude rokovať. Podľa politológa Tomáša Koziaka si opozícia plní svoju domácu úlohu a je jej povinnosťou, aby využila prešľapy členov vlády. Návrh opozície označil za symbolický.

Podľa Pčolinského opozícia veľmi dobre vie, že premiéra neodvolá. "Necháme sa vykecať frustrovanú opozíciu, pretože oni veľmi dobre vedia, že celá opozícia má okolo 50 hlasov. Na odvolanie potrebujú 76. Keby to bolo o tom, že koalícia má tesnú väčšinu, tak nikdy neviete. Ale pri týchto počtoch v národnej rade je to len a len divadlo," mienil Pčolinský. Poslankyňa Zemanová poznamenala, že strana sa nebude podieľať na demisii vlastnej vlády. "To neprichádza vôbec do úvahy. O postupe na schôdzi sa ešte dohodneme na koaličnej rade," doplnila.

Klub OĽaNO v stanovisku uviedol, že pred necelým rokom čelil odvolávaniu vtedajší premiér Peter Pellegrini. Dôvodom bolo to, že kryl Moniku J., ktorá údajne pomáhala s krytím rozsudkov na súdoch a ktorá o rozsudkoch preukázateľne komunikovala s Mariánom K. "Pellegrini to vtedy označil za najslabšie dôvody na odvolávanie, aké kedy videl. Nech si dnes urobí každý názor sám, či sú dôvody, pre ktoré chce tandem Pellegrini – Fico odvolávať premiéra Igora Matoviča, dostatočné," uviedol klub v stanovisku, ktoré sprostredkovala Dáša Macaríková z mediálného tímu OĽaNO.

Premiér Matovič na sociálnej sieti nedávno napísal, že zo svojej funkcie odstúpi "hneď, ako splní všetko, čo ľuďom pred voľbami sľúbil". Ospravedlnil sa všetkým poctivým študentom, ktorí dokázali vyštudovať bez jediného odpisovania, našepkávania a iných "fintičiek".

Politológ Koziak tvrdí, že opozícia Matoviča neodvolá, pretože strany vládnej koalície deklarovali, že vládu pre kauzu diplomovka nepovalia. Koziak upozornil, že diplomovka je primárnou zámienkou na odvolanie a na pretrase mimoriadnej schôdze parlamentu budú aj iné výhrady k vláde. "Z politického hľadiska ide o dôležitý moment pre stranu Smer a pre stranu Hlas Petra Pellegriniho. Smer prechádza silnými turbulenciami a obidve strany majú silný dôvod, aby sa v parlamente predviedli. Bude to zaujímavé politické predstavenie," zhodnotil politológ. Podľa neho sto dní Matovičovej vlády už uplynulo a opozícia má právo podať návrh na odvolanie predsedu vlády. "Je na opozícii, či nájde dostatočné argumenty pred voličmi, aby ich svojím návrhom oslovila," doplnil.

Pozrite si najnovšie volebné preferencie strán. Igor Matovič je stále na čele a na druhom mieste je novovznikajúca strana Petra Pellegriniho.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

09:45 Súdna sieň
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
09:35 Stratené duše III.
10:55 Keď je pečenie umenie IV.
11:30 Keď je pečenie umenie IV.
09:40 Divoké kone
11:05 C.S.I.: Kriminálka Miami III - pilot
12:55 Kosti VI.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
10:40 Okido I.
10:55 Pat a Mat
10:05 Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni
11:50 Růžový a černý
13:45 Moje druhá šance