Všetko musí ísť presne, rýchlo a hladko. Slovensko čaká noc, ktorá rozhodne o ďalšom smerovaní

Všetko musí ísť presne, rýchlo a hladko. Slovensko čaká noc, ktorá rozhodne o ďalšom smerovaní

BRATISLAVA / Štatistický úrad Slovenskej republiky čaká noc s veľkým N. Spočítavanie volebných hlasov je momentálne jeho najdôležitejšou úlohou za štyri roky. Všetko musí ísť presne, rýchlo a hladko. Na to, aby to tak bolo, potrebuje úrad dvakrát viac ľudí, ako skutočne zamestnáva. Tvrdí ale, že je pripravený aj na nepríjemné scenáre.

Hoci to tu bzučí ako v úli, ide len o tretí a teda finálny test skúšobného sčítavania výsledkov. ten pravý frmol zažijú zamestnanci Štatistického úrazu až v noci zo soboty na nedeľu. "Štatistický úrad zabezpečuje sumarizáciu volebných výsledkov. To, čo komisie zapíšu do zápisníc, my sumarizujeme," uviedla Jana Morháčová, hovorkyňa Štatistického úradu. 

Veľká časť pracovníkov sú takzvaní volební brigádnici. Štatistický úrad ich využíva ako výpomoc len počas volieb. "Na Slovensku pracuje celkovo 49 odborných sumarizačných úradov, kde 1600 ľudí bude zabezpečovať, sumarizovať výsledky a rozdeľovať politické mandáty," povedala Jana Morháčová.

Až 4229 volebných okrskov sa v týchto voľbách zapojí do elektronického sčítania výsledkov. Čo je viac ako 70% z celkového počtu volebných okrskov. S elektronizáciou však prichádzajú aj možné riziká. "Celý projekt je bezpečnostne chránený. Nemôžeme to zverejňovať, ale pripravujú sa rôzne scenáre a urobili sme a skúšali všetky možné scenáre. Nemalo by dôjsť k žiadnemu excesu," informovala Jana Morháčová.

Celý proces by mala elektronizácia zjednodušiť a urýchliť. Ako dlho však bude ščítanie trvať, záleží najmä na rýchlosti volebných komisií.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

12:40 Taxi
14:50 Titanic
19:00 Krimi
13:25 Vybíjaná: Choď do toho na plné gule
15:40 Rok vtákov
17:40 Áno, šéfe USA I.
13:25 GURMÁNI ULICE
14:10 INKOGNITO
15:20 INKOGNITO
13:25 Viking Vicky
13:35 Viking Vicky
13:50 Volám sa Caillou V.
12:40 Twilight sága: Rozbřesk - 1. část
14:45 Cesta do země jednorožců
16:25 Diana