Mladé medvede z bojnickej zoo majú presunúť do Anglicka. Čas ale naťahuje situácia pre vtáčiu chrípku

Mladé medvede z bojnickej zoo majú presunúť do Anglicka. Čas ale naťahuje situácia pre vtáčiu chrípku

BOJNICE / Pred takmer tromi rokmi celé Slovensko sledovalo príbeh medvedice Ingy, ktorá sa potulovala v okolí Liptovskej Kokavy. Nakoniec ju zastrelili a jej dve mláďatá skončili v bojnickej ZOO. Tam im však už balia kufre, pretože pôjdu do Anglicka. Cestu im ale nateraz prekazila vtáčia chrípka.

V júni 2017 sa o rozruch v Liptovskej Kokave postarala medvedica Inga a jej dve mláďatá. Usídlili sa na strome. Medvedicu nakoniec zastrelili. Mláďatá skončili v bojnickej zoo. Kubko a Žofka sa okamžite stali miláčikmi návštevníkov. "Sú to trojročné mláďatá, ktoré sa osamostatňujú od matky v prírode a začínajú fungovať samé," vyjadril sa  Jaroslav Slašťan, ZOO Bojnice. Ich často akrobatické kúsky zabávali najmä deti. Mackovia však vyrástli a v zoo im niekoľko mesiacov hľadali nový domov. Podarilo sa. Medvede čaká sťahovanie. Nový domov nájdu v anglickej zoo, od Bojníc vzdialenej viac ako 1600 km.

"Boli tu zástupcovia anglickej záhrady a chcú štyroch medveďov, my sme radi, že sa budú mať výborne," poznamenala Andrea Klasová zo ZOO Bojnice. Slovenské mená by im mali zostať - Žofia, Kubo, Fedor a Šimon. Zatiaľ čo Kubko a Žofka pochádzajú z Liptovskej Kokavy, ich dvaja kamaráti z Veľkej Fatry. "Medvede, ktoré od nás odchádzajú, sú buď osirelé, alebo ich niekto našiel," poznamenal Slašťan. 

"Uskutoční sa to najskôr, momentálne čakáme, kedy skončí karanténa v súvislosti s vtáčou chrípkou," dodala Klasová. Brány zoo sú zatvorené už takmer mesiac. Platia tu stále prísne opatrenia. Situácia je však stabilizovaná a v posledných týždňoch nedošlo k žiadnemu úhynu. Ak sa nič nezmení, budúci týždeň by mohli otvoriť. Potom začnú baliť kufre aj štyrom medveďom. 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

18:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:45 Kutyil s.r.o.
18:40 Kutyil s.r.o.
19:35 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
18:05 Súdna sieň
19:05 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha III.
18:10 Viking Vicky
18:25 Ruby z dúhy I.
18:40 Požiarnik Sam IX.
16:05 Pomáda: Živě
18:25 Zoolander No. 2
20:15 Neklidná mysl