Zatiahnuté
24°
Bratislava
Laura
5.6.2023
Viac pracovných príležitostí, lepší plat a vyššia životná úroveň. Počet Slovákov žijúcich v Česku z roka na rok narastá
Zdielať na

Viac pracovných príležitostí, lepší plat a vyššia životná úroveň. Počet Slovákov žijúcich v Česku z roka na rok narastá

ČESKO/SLOVENSKO / Počet Slovákov pracujúcich v Českej republike sa za ostatných 10 rokov strojnásobil. Láka ich tam viac pracovných príležitostí, lepší plat a vyššia životná úroveň. Najviac sa uplatňujú v stavebníctve, v zdravotníctve a v priemysle. Ale aj počet Čechov pracujúcich na Slovensku sa zvýšil - no stále je ich tu neporovnateľne menej ako našincov v Česku.

​Plzeň aj s okolím alebo polovica Brna. Toľko ubytovacích kapacít by ste potrebovali, aby ste ubytovali všetkých Slovákov pracujúcich v Česku. Aktuálne sa tam nachádza približne 209 tisíc Slovákov.

Ich počet z roka na rok rastie. Od roku 2004 ide o trojnásobný nárast. "Tých Slovákov je v Česku čím ďalej tým viac. Oni sem chodia študovať na vysoké školy a potom tu zostávajú, takže sa tu nachádzajú viac kvalifikovaný Slováci- ako sú IT pracovníci, bankári,..." vyjdril sa Dalibor Holý, Český štatistický úrad. "

"Slováci pracujúci v Česku majú vyššiu priemernú mzdu, než majú Česi pracujúci v Česku," povedal ekonóm Lukáš Kovanda. Slovenskí zamestnanci berú priemerne viac než 40 tisíc českých korún, čo je približne pražský mzdový priemer, ktorý prevyšuje ten bratislavský.

No a na druhej strane na Slovensku pracuje nemálo obyvateľov Českej republiky. Podľa aktuálnych oficiálnych údajov je ich takmer 6 tisíc. "Na konci decembra minulého roku pracovalo na Slovensku 5979 občanov Českej republiky. Najčastejšie pracujú na pozícii ako Operátori a montéri strojov a zariadení," povedala hovorkyňa UPSVaR Jana Lukáčová. Za nimi nasledujú špecialisti, profesie v službách a obchode a tiež riadiaci pracovníci.

"Spomedzi občanov Česka, ktorí pracujú na Slovensku má najväčšie množstvo nejaký tip stredného vzdelania," dodala Lukáčová. Spolu tvoria viac ako polovicu nezamestnaných, vysokoškolsky vzdelaní sú niečo cez 1 a pol tisíca. "Najpočetnejšou skupinou, ktorá pracuje na území Slovenska sú Ukrajinci," vyjadrila sa Lukáčová. Ďalej nasledujú občania Srbska, Rumunska, Maďarska, Poľska a Talianska.

Za posledný rok sa ich poradie ale výraznejšie zmenilo. Najviac ubudlo cudzincov pochádzajúcich zo Srbska, z Rumunska a z Maďarska. Najväčší počet Slovákov pracujúcich v zahraničí však nie v Česku, ale v Rakúsku, až potom naši susedia a za nimi Nemecko.


Podľa Pellegriniho ľudia v Bratislave nežijú skutočný život. V uliciach sme zisťovali, ako to v skutočnosti je. Viac sa dozviete vo VIDEU:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy