VIDEO: Adrenalínová zábava plná skúseností. Mladí hasiči museli zachraňovať životy

VIDEO: Adrenalínová zábava plná skúseností. Mladí hasiči museli zachraňovať životy

HUMENNÉ / Vedeli by ste si poradiť stratení v lese, ak by ste sa mali navigovať buzolou? Prípadne pomôcť pri epileptickom záchvate? Stovka školákov si takto preverila nielen zručnosti, ale aj vedomosti. Toto všetko musia totiž zvládnuť mládežnícki dobrovoľní hasiči.

Mladí dobrovoľní hasiči určovali svetové strany z buzoly, museli poznať topografické značky. Musia vedieť pomôcť aj pri epileptickom záchvate, dať osobu do stabilizovanej polohy, no napríklad i ošetriť krvácajúcu ranu s telesom vo vnútri. "Poskytovať prvú pomoc, pracovať s hasiacimi prístrojmi, nástennými hydrantmi, pozemnými hydrantmi keď k niečomu dôjde, aby sa vedeli zachrániť z auta, pomôcť z horiaceho domu postihnutými. Oni sa učia do praktického života," porozprával Michal Mihalík, predseda DHZ Humenné. 

Z mnohých detí, ktoré začínali v dobrovoľných hasičských zboroch sa neskôr stávajú profesionáli. "Napríklad aj na záchrannej brigáde, máme chlapcov, ktorí robia aj v horskej záchrannej služby a vzišli z mládežníckej organizácie," poznamenal Mihalík. 

Niektorí pritom majú vzory priamo v rodine. Deviatak Rado od otca – hasiča pozná, čo všetko toto poslanie prináša. "Požiare, havárie áut, vyslobodzovanie z bytov. Podporoval ma, vedel by som si predstaviť, že idem v jeho šľapajach beriem ho za svoj vzor," povedal Radoslav Zimovčák, žiak ZŠ Kudlovská Humenné. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

22:35 SEDEM
23:35 Myšlienky vraha VII.
00:35 Myšlienky vraha VII.
22:35 Barry Seal: Nebeský gauner
01:15 Dvaja machri medzi nebom a peklom
02:55 Profesionáli VI.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Miami IV.
22:55 ŽREBOVANIE
23:00 TIPOS INFO
22:35 Zabi nudu! II.
22:40 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
22:50 Volám sa Caillou V.
22:10 Domino
23:50 Renegáti
01:30 Hotel Artemis