Mesto Trenčín zakázalo zhromaždenie Kotlebovej ĽSNS z úcty k židovskej komunite

21.09.2019 16:10 Noviny.sk Slovensko

Mesto Trenčín zakázalo zhromaždenie Kotlebovej ĽSNS z úcty k židovskej komunite

Archívna reportáž
embed kód
TRENČÍN / Trenčiansky mestský úrad zakázal zhromaždenie politickej strany Kotleba – ĽSNS, ktoré sa malo uskutočniť na námestí v polovici októbra. Okrem iného, vo svojom rozhodnutí mesto uvádza, že všeobecne známe postoje strany k národnostným menšinám, rasám a sociálnym skupinám môžu vyvolať verejné prejavy nenávisti a neznášanlivosti.

Mesto Trenčín navyše poukázalo aj na to, že jeden z predstaviteľov strany bol právoplatne odsúdený za úmyselný prečin hanobenia národa, rasy či presvedčenia a politická strana sa od jeho slov nedištancovala.

Miestna samospráva vychádzala z judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu, ktorý skonštatoval: „pre posúdenie cieľov a zámerov politickej strany nemožno brať do úvahy ako jediné kritérium jej stanovy a program, obsah jej programu musí byť porovnateľný s konaním predstaviteľov strany a názormi, ktoré títo predstavitelia šíria“.

Mesto Trenčín tiež pripomenulo, že za Slovenského štátu bolo z Trenčína do koncentračných táborov deportovaných 1619 spoluobčanov, z nich 1350 holokaust neprežilo.

"Zakomponovanie etických a morálnych noriem do správnych rozhodnutí posúva spoločnosť od nezrelého nakladania s výdobytkami demokratického zriadenia smerom k uvedomelej a vyspelej občianskej spoločnosti. Dúfame, že toto rozhodnutie neostane nepovšimnuté, a že prispeje k zakotveniu zásady, že sily, túžiace ubližovať iným za účelom napĺňania vlastných cieľov nemajú na Slovensku miesto," uviedol v stanovisku primátor Trenčína Richard Rybníček.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

14:00 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
15:35 Extrémni žgrloši III.
16:00 BUČKOVCI 3
14:40 EXTRÉMNE PRÍPADY
15:40 Profesionáli VIII.
16:30 Simpsonovci XXII.
14:30 Dr. House VII.
15:25 C.S.I.: Kriminálka Miami I.
16:20 Hawaii 5.0 VIII.
15:05 Ruby z dúhy I.
15:25 Strážca vesmíru Roger
15:35 Zabi nudu!
14:50 Který je ten pravý?
16:40 Red Dog - psí legenda
18:25 Poslední odkaz