Mesto Trenčín zakázalo zhromaždenie Kotlebovej ĽSNS z úcty k židovskej komunite

21.09.2019 16:10 Noviny.sk Slovensko

Mesto Trenčín zakázalo zhromaždenie Kotlebovej ĽSNS z úcty k židovskej komunite

Archívna reportáž
embed kód
TRENČÍN / Trenčiansky mestský úrad zakázal zhromaždenie politickej strany Kotleba – ĽSNS, ktoré sa malo uskutočniť na námestí v polovici októbra. Okrem iného, vo svojom rozhodnutí mesto uvádza, že všeobecne známe postoje strany k národnostným menšinám, rasám a sociálnym skupinám môžu vyvolať verejné prejavy nenávisti a neznášanlivosti.

Mesto Trenčín navyše poukázalo aj na to, že jeden z predstaviteľov strany bol právoplatne odsúdený za úmyselný prečin hanobenia národa, rasy či presvedčenia a politická strana sa od jeho slov nedištancovala.

Miestna samospráva vychádzala z judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu, ktorý skonštatoval: „pre posúdenie cieľov a zámerov politickej strany nemožno brať do úvahy ako jediné kritérium jej stanovy a program, obsah jej programu musí byť porovnateľný s konaním predstaviteľov strany a názormi, ktoré títo predstavitelia šíria“.

Mesto Trenčín tiež pripomenulo, že za Slovenského štátu bolo z Trenčína do koncentračných táborov deportovaných 1619 spoluobčanov, z nich 1350 holokaust neprežilo.

"Zakomponovanie etických a morálnych noriem do správnych rozhodnutí posúva spoločnosť od nezrelého nakladania s výdobytkami demokratického zriadenia smerom k uvedomelej a vyspelej občianskej spoločnosti. Dúfame, že toto rozhodnutie neostane nepovšimnuté, a že prispeje k zakotveniu zásady, že sily, túžiace ubližovať iným za účelom napĺňania vlastných cieľov nemajú na Slovensku miesto," uviedol v stanovisku primátor Trenčína Richard Rybníček.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:20 ŠPORT
19:40 Fórky, vtipky XXVII.
20:05 HROBÁRI
20:45 Komorník
19:05 Hawaii 5.0 IX.
20:10 Vtierka Castle IV.
21:00 Vtierka Castle IV.
19:35 Volám sa Caillou V.
20:00 Ferdo Mravec
20:30 Robošváb III.
18:25 Cesta za snem
20:15 Za zrcadlem
22:10 Vzpomeň si