Parlament schválil zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Povinné bude len pre niektoré prevádzky

Parlament schválil zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Povinné bude len pre niektoré prevádzky

BRATISLAVA / PET fľaše a plechovky sa budú zálohovať. Rozhodol o tom parlament potom, čo návrh zákona schválili. Cieľom zákona je zásadne znížiť množstvo voľne pohodených plastových nápojových obalov.

Ako povedal minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd), ročne sa na Slovensku predá asi miliarda PET fliaš. Z nej sa asi 60 percent podarí separovať, čo znamená, že 400 miliónov končí na skládkach, či v horšom prípade voľne pohodených v prírode, riekach a pri cestách. Minister predpokladá, že vďaka zálohovaniu asi 95 percent nápojových obalov skončí tam, kde patrí – v recyklačných zariadeniach. "Som rád, že Slovensko je tak prvou krajinou strednej Európy, ktorá zavedie zálohovanie nápojových obalov," vyjadril sa minister. 

Zálohovanie nebude povinné pre všetky obchody 

Zaviesť zálohovanie podľa novej legislatívy nebude povinné pre všetky obchody či prevádzky. Povinné bude iba pre tie, ktoré majú rozlohu väčšiu ako 300 metrov štvorcových. Je však predpoklad, že mnohé menšie obchody časom systém preberú. Právna norma počíta s výškou zálohy 12 centov za plastovú fľašu a 10 centov za plechovku. Zákon má nadobudnúť účinnosť 1. januára 2020. Zálohovanie by sa reálne spustilo v roku 2022 po nastavení celého systému, vrátane zabezpečenia vratných automatov a celkovej logistiky. Zálohovateľné obaly budú musieť byť jasne označené.

Systém zálohovania PET fliaš funguje v desiatich krajinách Európy – na Islande, vo Fínsku, Švédsku, Nórsku, Dánsku, Nemecku, Litve, Estónsku, Chorvátsku a Srbsku. Odporcovia zálohovania, väčšinou výrobcovia, hovoria, že zálohovanie PET fliaš môže viesť k ohrozeniu plnenia cieľov stanovených pre iné druhy plastov. Zálohový systém podľa nich vytvorí pre spotrebiteľov nové nároky na dodatočné triedenie. Budú musieť samostatne triediť PET fľaše, čo povedie k demotivácii a poklesu triedenia plastov ako celku.

Podľa prieskumu je viac ako 86 percent Slovákov za zálohovanie, proti bolo desať percent. Až 96 percentám pritom neprekáža, že pri kúpe nápoja zaplatia zálohu, ktorá sa im vráti pri odovzdaní fľaše či plechovky. Prieskum robila agentúra AKO v januári tohto roka na vzorke 1 030 respondentov. Vyše troch štvrtín opýtaných vyhlásilo, že zálohovanie neovplyvní ich zvyky pri triedení ostatného plastového odpadu a plasty budú triediť ako doteraz. Takmer 80 percent opýtaných by bolo ochotných platiť viac za výrobky vyrobené z recyklovaného plastu, 15 percent odpovedalo, že nie. Prieskum si objednala Slovenská agentúra životného prostredia, ktorá patrí pod envirorezort.

Plastový odpad zamoruje aj pláže: 

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

10:40 SKUTOČNÉ PRÍBEHY
12:00 NOVINY O 12:00
12:25 TOP STAR
11:10 C.S.I.: Kriminálka Miami IV.
12:20 Prvé oddelenie
12:30 Prvé oddelenie
11:00 Slnečno, sem-tam vraždy II.
12:05 Dr. Dokonalý
13:00 Ochrana svedkov II.
11:20 Fix a Foxi
11:45 Timothy ide do školy II.
12:00 Seniorik
09:55 To nejsi Ty
11:50 Mámy na nože
13:30 Arthur a Maltazardova pomsta