Nezvyčajný zásah hasičov. Z vysokozdvižnej plošiny zachraňovali tri malé bociany

Nezvyčajný zásah hasičov. Z vysokozdvižnej plošiny zachraňovali tri malé bociany

HRADNÁ / Prinášame vám nezvyčajný zásah hasičov v Hradnej pri Detve. Z vysokozdvižnej plošiny zachraňovali tri malé bociany. Na stĺpe elektrického napätia ich zavalilo poškodené hniezdo. Pomoc volali domáci, ktorí sa o rodinu bocianov starajú dlhé roky.

Veľké hniezdo s bocianmi v Hradnej je už akousi miestnou atrakciou. Pre domácich je to priam srdcová záležitosť, na bociany sústavne niekto zo susedov dohliada. Veľký vietor, ktorý sa prehnal obcou, potrápil nielen ľudí, ale aj rodinu bocianov. "Prišiel vietor, ktorý nám tu urobil šarapatu. Pobralo nám tu krytiny, susedom trampolínu. Bociany, o ktoré sa tu staráme, tak nám ich prevrátil, rozstrapatil im hniezdo," opisuje obyvateľ Hradnej. 

"Časť hniezda bola preklopená a zasypalo mláďatá. Boli tam tri mláďatá, nedokázali sa dostať spod tej vrstvy prepletených konárov," približuje zoológ Vladimír Hrúz. Rodičia stihli z hniezda uletieť a zopodiaľ znepokojene sledovali priebeh záchrannej akcie. Elektrikári najskôr drôty vyskratovali a hasiči sa do niekoľko metrovej výšky k porušenému hniezdu dostali na plošine.

Časti poškodeného hniezda sa podarilo nadvihnúť a mláďatá vyslobodiť. A kým rodičia lietali ponad stĺp, chlapi opravili to, čo vietor pokazil. Aby si mohla rodinka v Hradnej aj naďalej pokojne nažívať. "Už sú také veľké, že už budú opúšťať hniezdo a rozlietavať sa po okolí," hovorí Vladimír Hrúz. "Je to miestna atrakcia, aj cyklisti sa zastavujú. Sú to naše bociany, my si ich samozrejme chránime," dodáva obyvateľ Hradnej. 

Bociany sú vtáky sťahovavé a mnohé z nich si obľúbili región Turca. Viac vo videu: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:05 Najkrajšie bývanie III.
05:50 Pod povrchom
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:30 DEDIČSTVO
06:20 Kutyil s.r.o.
07:25 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:10 Sníček
05:20 Jahôdka a jej kamaráti II.
05:25 2Bobule
07:10 Než přišla bouře
08:55 Iluzionista