Jasno
34°
Bratislava
Drahomír
16.7.2024
Obvinený z vraždy Kuciaka a Kušnírovej: Rukavice použité pri vražde polícia nezaistila, boli v aute
Zdielať na

Obvinený z vraždy Kuciaka a Kušnírovej: Rukavice použité pri vražde polícia nezaistila, boli v aute

Archívna reportáž

Koncom mája prebehla v dome Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej rekonštrukcia ich vraždy. Aj za prítomnosti Miroslava Marčeka.

BRATISLAVA / Podľa zistení TV JOJ mali vyšetrovatelia vraždy novinára a mladej archeologičky zaistiť špeciálne rukavice, ktoré vrah použil pri vraždení. Rukavice ale detektívi protizločineckej jednotky NAKA mali nájsť až potom, ako ich na ne upozornil samotný Miroslav Marček. Údajný strelec. Ten polícii opísal, čo mal oblečené v čase, keď do Veľkej Mače išiel s komplicom obzerať dom Jána Kuciaka a aj vtedy, keď chcel vraždu vykonať a v deň. keď snúbencov aj zavraždili.

Podľa zistení televízie JOJ na výsluchu, dňa 11.4. 2019 mal polícii detailne opísať svoje oblečenie takto: "Keď som išiel do Veľkej Mače v deň spáchania skutku, ale aj v iný deň pred tým, určite som mal šál, taký vojenský kaki farby, ktorý sa používa aj ako šál aj ako kukla. Taký kombinovaný. Taká trubička."

Marček na otázky vyšetrovateľa a prokurátorov oblečenie opisoval dosť podrobne. Podľa informácií TV JOJ sa ale tohto oblečenia po vražde sám nezbavil. Pred políciou mal uviesť, kto mal jeho oblečenie zničiť. Počas výsluchu uviedol, že vrchnú časť jeho oblečenia mal spáliť muž, ktorý vraždu sprostredkoval. Ide o ďalšieho obvineného v prípade, Zoltána Andruskóa. Marček uviedol: "V čase skutku som mal obuté sivé zimné topánky, čierne zimné nohavice, ktoré mali na bokoch vrecká. Mal som obyčajný čierny kabát s kapucňou, taký čo má na bokoch veľké vrecko. Dĺžku kabáta neviem, ale asi tak do pol stehna."

Polícia od Marčeka chcela podrobnejší popis oblečenia a tak sa ho pýtali aj na počasie v deň vraždy, keď na novinára čakal ukrytý v prístavbe na pozemku domu. Marček uviedol, že bola zima, no hoci v úkryte čakal dosť dlho, jemu zima nebola. Počítal s tým, dobre sa obliekol a dal si na ruky aj rukavice. "Ja som s tým problém nemal. Bol som dobre oblečený. Chlad som nepociťoval, počítal som s tým, že sa tam zdržím dlhšie," uviedol. A práve rukavice, ktoré sám Marček počas výsluchu spomenul, zaujali prítomného prokurátora.

​Rukavice zostali v aute

Ten sa Marčeka opýtal, či mal na rukách nejaké rukavice, keď išiel na spáchanie vraždy. Marček odpovedal tak, že jeho výpoveď nepochybne zarazila aj samotného vyšetrovateľa.

V odpovedi mal uviesť skutočnosť, ktorá naznačuje, že polícii rukavice použité pri vražde ako dôležitá stopa zrejme ušli. Marček to mal okomentovať približne takto: "Mal som na rukách rukavice. Tie rukavice sú v priehradke v tom aute pred spolujazdcom. Zdá sa mi, že zaistené neboli a ostali v tom aute. Boli to taktické rukavice, také pevnejšie, odolné proti poškodeniu, prepichnutiu. Nie sú to také, ktoré chránia pred mrazom. Značku rukavíc neviem, Sú v Insignii." (Opel Insignia čiernej farby je Marčekovo auto, pozn. red) 

Marček sa vo výpovedi rukaviciam, ktoré použil pri vraždá Jána a Martiny na výsluchu ešte vracia. Dozorového prokurátora totiž Marčekom použité špeciálne rukavice zaujímajú aj v ďalších súvislostiach. Konkrétne, či rukavice používal aj inokedy ako v okamihu streľby na obete. Marček mal na otázku prokurátora odpovedať približne takto: " Zdá sa mi, že som ich mal aj pri skúšaní zbrane. Pri žiadnom inom skutku tieto rukavice použité neboli."

Je pravdepodobné, že rukavice polícia po Marčekovom výsluchu dodatočne zaistila. Ak nesú stopy povýstrelových spalín, vyšetrovateľ ich spojí s miestom činu a pokúsi sa ich spojiť aj so samotným vrahom. Či ich Marček použil tak, ako tvrdí polícii počas výsluchu zo dňa 11.4. 2019, preukáže expertízne skúmanie. V každom prípade je dôležité, že aj taká stopa môže znamenať posun pre vyšetrovanie a objasnení tejto vraždy. 

​Čierny kabát odovzdal Andruskóovi

Vráťme sa ešte k tomu, kto a ako mal zničiť oblečenie, ktoré mal vrah oblečené v čase, keď vraždil. Údajný strelec Miroslav Marček polícii tvrdil, že mal oblečený čierny kabát s kapucňou. Ten po vražde nezahodil ani nezničil. Podľa zistení TV JOJ mal polícii Marček povedať, že hneď po vražde so svojim komplicom Tomášom Szabóom odišli povedať, čo urobili sprostredkovateľovi vraždy Zoltánovi Andruskóovi. 

Mali mu povedať, že zavraždili Jána Kuciaka a ešte, že tam zomreli dvaja ľudia. Marček uviedol, že Andruskó povedal, že dobre a že teda pôjde vybaviť peniaze. Z výsluchu Marčeka je zjavné, že Zoltán Andruskó mal zničiť vrchné oblečenie strelca použité pri vražde. Vrahovia mu ho vraj odovzdali priamo na dvore jeho domu v Chotíne. Marček to vyšetrovateľom opísal takto: "Odovzdali sme mu kabát na spálenie a ruksak sa mu odovzdal aj so samopalom. Potom sme odišli domov."

Rovnako podľa zdrojov TV JOJ vypovedal v prípade likvidácie kabáta aj Zoltán Andruskó. Ten pred vyšetrovateľom uviedol, že mu pri návšteve Marček dal kabát, ktorý "hodil na oheň." 

O tom, ako a či vôbec Marček alebo iná osoba zničil ostatné časti oblečenia, ktoré mal na sebe pri zabíjaní, polícia zrejme už vie. Samotný údajný strelec pri opisovaní priebehu vraždy a toho, čo nasledovalo po nej, neuvádza nič ďalšie, z čoho by bolo možné usúdiť, že by si s ničením stôp, akým sú oblečenie vraha, robil akékoľvek starosti. Skôr naopak. 

Koncom mája prebehla v dome Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej rekonštrukcia vraždy. Pozrite si archívnu reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy