Danko: Ja nebudem zomierať s tým, že mi o 40 rokov poviete, že som zdvihol ceny potravín

Danko: Ja nebudem zomierať s tým, že mi o 40 rokov poviete, že som zdvihol ceny potravín

BRATISLAVA / Poplatok, ktorý ukladá nový zákon z dielne SNS o osobitných odvodoch zatiaľ obchodné reťazce platiť nemusia. Európska komisia predbežným opatrením pozastavila účinnosť zákona. Prvýkrát mali niektoré reťazce zaplatiť odvod vo výške 2,5 percent čistých tržieb tento mesiac, ďalšie o dva mesiace neskôr. K osobitným odvodom sa prostredníctvom tlačovej besedy vyjadril aj samotný Andrej Danko.

Poslanci SNS tvrdili, že špeciálny odvod zavádzajú preto, lebo obchodné reťazce zarábajú priveľa, preto im treba ubrať zo zisku. Zároveň tvrdili, že zákon nespôsobí zdraženie potravín. Opak sa ale stal pravdou a obchody zvýšili ceny ešte pred prvým povinným odvodom. Ministerka Matečná na rozhodnutie komisie reagovala rozhorčene. Povedala, že požiada Európsku komisiu, aby začala vyšetrovanie, ktorí úradníci a ako rozhodovali o odvode pre reťazce. Podľa nej únia rozhoduje nie na základe odborných stanovísk, ale pod tlakom lobistov a reťazcov.

Na základe schválených pozmeňujúcich návrhov koaličných poslancov mali osobitný odvod napokon platiť obchodné reťazce, v ktorých aspoň 25 % z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v 15 % všetkých okresov. Výška odvodu je stanovená na úrovni 2,5 % z čistého obratu.

Andrej Danko sa v utorok poobede prostredníctvom tlačovej besedy vyjadril k osobitým odvodom: "EK urobila predbežným opatrením pozastavenie platnosti odvodu, hovorí nám týmto spôsobom, že keďže sme rovnako nezdanili aj slovenského predajcu, tak tento odvod považujú za porušenie pravidiel. Tento zákon je platný, je pozastavený a napriek tomu, že nenastali ešte jeho účinky, ja som bol tri mesiace cepovaný, že narastajú ceny. Takéto odvody sú nielen v okolitých štátoch, ale poznajú ich aj iné vyspelé štáty Európskej únie." 

"Rozhodol som sa, že neurobím túto novelu zákona, neurobím to preto, že si ctím slovenských predajcov a chcem ich chrániť. Nadnárodné koncerny vyhrali bitku, ale nie vojnu. Požiadam o sprísnené kontroly týchto nadnárodných koncernov. V nasledujúcich minutách pripravím návrh na zrušenie zákona a od zajtra verím, že budú ceny potravín klesať." Andrej Danko zároveň vyzval občanov, aby si sledovali ceny: "Ak budete veriť Dankovi a SNS, tak odvody zavediem znova. Rovnako budem tlačiť na znižovanie DPH, máme ju najvyššiu spomedzi okolitých krajín."

"Ja nebudem zomierať s tým, že mi o 40 rokov budete rozprávať, že ja som zdvihol ceny potravín," dodal na záver Danko. 

Medzi odborníkmi a makroekonómmi kolujú názory, že to môže mať ešte ťažšie dopady na jednotlivcov aj na štát. Európska únia totiž môže vyhodnotiť, že toto nové pravidlo protirečí zákonom v Európskej únii a Slovensko bude musieť platiť poškodeným firmám veľké peniaze. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

07:40 Rýchla rota Chipa a Dala
08:05 Rýchla rota Chipa a Dala
08:35 NAŠI II.
07:45 NOVÁ ZÁHRADA
09:00 NA CHALUPE
10:25 NOVÉ BÝVANIE
06:55 Extrémna premena III.
08:10 15 MINÚT. KUCHÁR
08:55 15 MINÚT. KUCHÁR
08:00 Okido I.
08:15 Viking Vicky
08:30 Máša a medveď III.
06:40 Ve stínu slávy
08:15 Náhradní plán
09:50 Prázdniny!