Slovákom pracujúcim v Rakúsku siahnu na dávky. O situácii rozhodne Európsky súd

Slovákom pracujúcim v Rakúsku siahnu na dávky. O situácii rozhodne Európsky súd

BRATISLAVA/VIEDEŇ / Vlnu rôznych názorov vyvolalo rozhodnutie Rakúska siahnuť prišelcom na rodinné prídavky. Slováci, ktorí tam pracujú, dostanú oproti rakúskym rodičom len dvojtretinovú dávku. Zníženie sa týka všetkých cudzincov, ktorí majú prácu a platia dane, hoci tam nežijú. Nepokojné európske krajiny sa obrátili na Európsku komisiu a tá dala podanie na súd.

Slovensko nie je jediná krajina, ktorej sa rozhodnutie Rakúska o krátení rodinných prídavkov nepáčilo. V celom procese vraj momentálne žiadny posun zatiaľ nenastal. Keďže bol podaný návrh na Európsky súd, musíme počkať na to, ako rozhodne. Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera s napätím očakávajú toto rozhodnutie, keďže sa ozývajú aj ďalšie krajiny, ktoré by možno v budúcnosti chceli napodobniť tento krok Rakúska.

"Obávam sa jednej veci, že to nie sú len Rakúšania, ale postupne ďalšie krajiny, ktoré by rady uplatnili takúto normu. Práve preto je dôležité, aby bola čím skôr daná jasná odpoveď z hľadiska Európskeho súdu, aby pokusy a omyly nepokračovali v ďalších štátoch Európskej únie," tvrdí Ján Richter.

Možným problémom sú voľby do Európskeho parlamentu, ktoré začnú v máji, a kým tento proces prebehne vo všetkých členských krajinách, bude to trvať istý čas. Preto by podľa ministra bolo dobré vyriešiť situáciu pred termínom volieb. 

Európska komisia hodnotí Slovensko. Vidí rôzne pozitíva, ale poukazuje aj na nedostatky: 

 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

17:50 Nové bývanie
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
16:50 Otec v sukni
19:30 Profesionáli III.
20:30 Denník Bridget Jonesovej
18:00 9-1-1
19:00 Štyri svadby a jeden pohreb
20:10 C.S.I.: Kriminálka New York VI.
18:35 Jojko oslávencom
18:40 Jojko oslávencom
18:45 Jojko oslávencom
18:25 Cirkus
20:15 Na nože
22:30 Dřív než půjdu spát