Počet pracovných miest začína klesať, napriek tomu je práce stále dosť

Počet pracovných miest začína klesať, napriek tomu je práce stále dosť

BRATISLAVA / Rastúca ekonomika, vyššie platy a príchod nových investorov spôsobili v uplynulých rokoch na našom pracovnom trhu značný prievan. Nezamestnaných stále ubúda a šanca nájsť si slušnú robotu je naďalej pomerne veľká. Počet pracovných miest ale napriek tomu začína ubúdať.

Spočiatku to vyzeralo tak, že minulý rok bude z pohľadu ponuky pracovných miest rekordný, lenže napokon sa tak nestalo. Po dlhom čase ponuka zamestnávateľov nerástla. V porovnaní s rokom 2017 sa v ponuke najväčšej pracovnej agentúry objavilo o vyše tisíc pracovných miest menej. Dôvodom bola väčšia zdržanlivosť zamestnávateľov, ktorí týmto spôsobom reagovali na povinnosť zverejňovať platy v ponukách. "Zamestnávatelia často čakali na to, ako bude zverejňovať ponuky konkurencia a tiež museli zistiť, ako reagujú uchádzači na tie zverejňované platy. Často sme sa stretávali s tým, že zverejnili príliš nízke číslo a následne ho zvyšovali," povedala hovorkyňa portálu Profesia.sk Nikola Richterová.

Najväčší záujem o nových zamestnancov bol najmä v oblasti obchodu, výroby a dopravy, špedície a logistiky. Nedostatok pracovných ponúk, napriek zjavnému spomaleniu ale na teraz nehrozí.

Len prednedávnom oznámil minister financií Peter Kažimír spolu s premiérom Petrom Pellegrinim, že ekonomike sa darí, no na druhej strane priznali, že sa Slovákom darí aj zadlžovať sa.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

20:30 NAJLEPŠIE POČASIE
20:35 9-1-1 III.
21:30 9-1-1 III.
20:25 Život s Helen
23:00 Infiltrátor
01:35 Dr. Dokonalý
20:10 Doktori II.
21:00 Dr. House VIII.
21:55 C.S.I.: Kriminálka Miami II.
20:25 Krtko
20:35 Bob a Bobek králiky z klobúka
20:45 Volám sa Caillou V.
20:15 Rukojmí
22:05 Mortdecai: Grandiózní případ
23:45 Dítě číslo 44