Jasno
-2°
Bratislava
Vincent
21.1.2022
Úrad verejného zdravotníctva varuje: Chráňte deti pred mrazom
Zdielať na
Slovensko

Úrad verejného zdravotníctva varuje: Chráňte deti pred mrazom

Zdroj: ISIFA

BRATISLAVA / Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje rodičov, aby vhodným spôsobom chránili svoje deti pred mrazom. Nedostatočná ochrana im môže totiž spôsobiť vážne zdravotné problémy. Okrem vhodného oblečenia existuje množstvo ďalších spôsobov ako môžu zostať novorodenci, batoľatá a deti v bezpečí. Dôležité je aj to, kedy a ako ísť na prechádzku.

Zdravé dieťa by malo stráviť vonku každý deň minimálne dve hodiny počas celého roka. Úrad verejného zdravotníctva preto apeluje na rodičov, aby chránili svoje deti pred chladným počasím. Zároveň odborníci radia, ako novorodencov, batoľatá a staršie deti ochrániť napríklad aj omrzlín. 

Citlivými sú najmä novorodenci, keďže ešte nemajú vyvinutú správnu termoreguláciu. Ich pokožka a sliznice sú tak na nízke teploty veľmi citlivé, preto nie je vhodné chodiť s nimi počas mrazov na prechádzky. Osobitnú starostlivosť pred nízkymi teplotami potrebujú ale aj dojčatá a batoľatá. "V mrazivom počasí obmedzte dĺžku pobytu batoľaťa vonku maximálne na hodinu dopoludnia a hodinu popoludní. Dôležité je, aby bolo dostatočne oblečené, do viacerých vrstiev odevov. Ak sa k mrazu pridá aj silný vietor, s batoľaťom radšej von nechoďte," radí docentka MUDr. Jana Hamade, PhD., vedúca odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Vhodné oblečenie a správna starostlivosť o pokožku

Netreba zabúdať ani na vhodné nepremokavé oblečenie, obuv a na ošetrenie pokožky tváre a rúk ochranným krémom ani pri starších deťoch. "Holomráz pod mínus 10 stupňov Celzia, resp. kombinácia mrazu a silného vetra môže deťom spôsobiť omrzliny, alebo podráždiť sliznice dýchacích ciest a spôsobiť tak respiračné ochorenie," dodáva odborníčka. 

Ako ale zistiť či dieťaťu v kočíku nie je zima? V tomto prípade platí staré známe- chytanie rúk, líc a pokožky na záhlaví. Ak je čo i len trocha chladnejšie na pocit, dieťaťu je zima. "Pri obliekaní dodržiavajte jednoduchú zásadu – vrstvenie. Priamo na telo je najvhodnejšie obliecť jemnú bavlnenú bielizeň, potom odev z flísu,  najvrchnejšia vrstva by mala byť vlnená. Na ňu dieťaťu oblečte bundu. Nezabudnite na čiapku primeranej hrúbky a teplé rukavice. Do kočíka vložte ako izolačnú vrstvu teplú deku, na ňu fusak so zapínaním na zips. Najvrchnejšiu vrstvu má tvoriť nepremokavá prikrývka," vraví docentka Jana Hamade.

V mrazivom počasí teda dostáva zabrať aj pokožka dieťaťa. "Väčšmi stráca vodu, vysychanie pokožky môže urýchliť aj prechod medzi vykúrenými miestnosťami do vonkajšieho prostredia. Dieťa preto potrebuje mastnejšie krémy, ktoré pomáhajú dopĺňať lipidy. Tvár natrite dieťaťu pätnásť až tridsať minút pred odchodom z domu, aby sa krém dostatočne vstrebal. Na pery použite kvalitné, špeciálne balzamy pre deti," pokračuje docentka Hamade.

Vhodný čas na prechádzky? 

Najvhodnejší čas pre pobyt dieťaťa vonku je napoludnie, kedy teplota dosahuje najvyššie hodnoty. "Najmä vo väčších mestách môže byť problémom aj inverzia, rodičia by mali sledovať informácie o rozptylových podmienkach. Ak sa smogová situácia zhorší, je lepšie nechodiť s malým dieťaťom von a výrazne obmedziť či upraviť aj vetranie," pripomína docentka Jana Hamade. 

Dôležité je sledovať aj stupne teploty. Pri holomraze je teplotná hranica pre pobyt dojčaťa vonku -3 stupne Celzia, ak je nasnežené -5 stupňov Celzia. 

Chrípkové vírusy milujú mrazy

Počas chrípkovej sezóny patria hlavne deti k najcitlivejšej skupine. Nie len na chrípkové vírusy ale aj iné ochorenia sú náchylnejšie, pretože imunita sa u nich ešte len vyvíja. "Majú inú bakteriálnu flóru ako dospelí," prízvukuje docentka Jana Hamade. Vírusy chrípky dobre prežívajú práve v mrazoch, v suchom vzduchu sa rozbíjajú na menšie časti a zostávajú v ňom dlhšie. V zime sa okrem toho cievy na sliznici dýchacích ciest sťahujú a vírusy do organizmu preniknú ľahšie.

Aj cez rok na deti číhajú isté nástrahy. Pozrite si reportáž, aké úrazy sa im môžu prihodiť: 

Súvisiace články

Najčítanejšie