Nehorázny krok, reaguje Matečná na Rakúsko. Vypustilo tému dvojakej kvality výrobkov

18.12.2018 11:31 Noviny.sk Slovensko

Nehorázny krok, reaguje Matečná na Rakúsko. Vypustilo tému dvojakej kvality výrobkov

BRATISLAVA/VIEDEŇ / Rakúsko ako predsedajúca krajina Rady Európskej únie vypustilo z pripravovanej legislatívy „Novej dohody pre spotrebiteľov“ spomedzi nekalých obchodných praktík postihovanie dvojakej kvality výrobkov. Ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná je striktne proti a začala organizovať koalíciu štátov proti takémuto kroku.

Problém  nastal v týchto dňoch, keď práve susedné Rakúsko, ktoré aktuálne predsedá Rade Európy, nechalo vypustiť sankcie za dvojitú kvalitu potravín, ktorú navyše nezaradili medzi nekalé obchodné praktiky. To by znamenalo, že by sa aktuálna situácia vôbec nezmenila a do slovenských obchodov by aj naďalej putovali o niečo menej kvalitné výrobky, tak ako je to aj teraz. Práve tento krok Rakúska rozhneval našu agroministerku.

"Tento krok Rakúska je absolútne nehorázny a neakceptovateľný voči desiatkam miliónov európskych spotrebiteľov. Akým lobistickým záujmom podľahli predstavitelia Rakúska? Je to preto, že je Rakúsko na hranici stredovýchodnej Európy a smeruje cez neho na východ obrovské množstvo tovarov zo západnej Európy? Je to pre lobing nadnárodných výrobcov potravín či drogérie? S ďalšími postihnutými členskými krajinami stredovýchodnej Európy nedopustíme, aby sme mali na jednotnom trhu spotrebiteľov dvoch tried,“ uviedla Gabriela Matečná.

Napriek rozhorčeniu slovenskej agroministerky však musíme poznamenať, že táto situácia ešte nie je definitívna. Ešte stále totiž prebieha schvaľovací proces a s ním súvisiaca odborná diskusia. Ako v Bruseli, tak aj v členských krajinách únie.  "Európsky parlament sa uzniesol na tom, že jednota nie len potravín, ale aj iných tovarov musí byť zachovaná v celej EÚ. Európska komisia sa nevyjadruje k prebiehajúcim diskusiám na úrovni členských štátov. Stanovisko európskej komisie je v tejto veci jasné a celý legislatívny proces ešte nie je ukončený," poznamenal europoslanec Vladimír Maňka. 

Ministerka podnikla kroky

Slovenská agroministerka okamžite podľa svojho hovorcu iniciovala stretnutie s ministrom pôdohospodárstva Rumunska. To vystrieda Rakúsko v pozícii predsedajúcej krajiny Rady Európskej únie od januára. "Vypustenie problému dvojakej kvality, ktorý negatívne ovplyvňuje spotrebiteľov najmenej tretiny členských krajín EÚ, je absolútne neprijateľné a nemienime takéto konanie akceptovať,“ dodala Matečná. Ministerka pôdohospodárstva SR kontaktovala podľa Machalíka už aj eurokomisárku pre spravodlivosť a ochranu spotrebiteľov Věru Jourovú, s ktorou sa stretne v januári.

"Gabriela Matečná sa bude pýtať na dvojakú kvalitu aj europoslancov, s ktorými sa stretne v stredu. Vzhľadom na to, že väčšia časť delegácie bude z Nemecka, bude sa ich pýtať na praktiky tamojších podnikov, ktoré dovážajú na Slovensko produkty dvojakej kvality. Práve nemecké koncerny sa totiž vyjadrovali, že spotrebitelia na Slovensku a v stredovýchodnej Európe preferujú menej mäsa, viac konzervačných látok v potravinách, alebo že majú iný typ škvŕn na oblečení, a preto nemusia mať toľko účinných látok v pracích prostriedkoch,“ priblížil Machalík.

Konflikt záujmov

Slovenských europoslancov sa bude podľa hovorcu MPRV pýtať, ako zastupujú záujmy Slovákov. "V delegácii totiž bude aj europoslanec Ivan Štefanec (KDH), ktorý je bývalým dlhoročným šéfom spoločnosti Coca Cola na Slovensku. Táto spoločnosť pritom na Slovensko stále dováža výrobky dvojakej kvality. Europoslanec je tak v jasnom konflikte záujmov, že nezastupuje záujmy Slovákov,“ dodal Machalík.

Pozrite si reportáž o téme: 

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

13:00 INKOGNITO
14:00 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
15:45 IQ TAXI
13:00 Prvé oddelenie
13:30 Simpsonovci IV.
14:00 Simpsonovci IV.
13:05 Kosti IX.
14:05 Vražedné čísla III.
15:05 Vražedné čísla IV.
13:05 Ruby z dúhy I.
13:25 Viking Vicky
13:35 Viking Vicky
11:35 Napříč časem
13:20 Jezdkyně
15:10 Sedmilhář