SaS vyzýva ministerku zdravotníctva na odstúpenie, podáva trestné oznámenie

19.11.2018 17:04 Noviny.sk Slovensko

SaS vyzýva ministerku zdravotníctva na odstúpenie, podáva trestné oznámenie

BRATISLAVA / Strana Sloboda a solidarita (SaS) vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby odstúpila. Podľa nich porušila zákon a preto na ňu podávajú aj trestné oznámenie pre marenie a neplnenie úlohy verejného činiteľa. Ministerka ale tvrdí, že rozhodla v prospech pacientov.

SaS tiež podáva trestné oznámenie pre marenie povinnosti verejného činiteľa a neplnenie povinnosti verejného činiteľa. Podľa SaS ministerka berie pacientom od 64 miliónov do 72 miliónov eur.

​Prvú sumu vyčíslil Inštitút zdravotnej politiky, druhú zdravotná poisťovňa Dôvera.

Farmaceutické firmy vs. pacient 

Peniaze sa tak dostanú k farmaceutickým firmám, hoci mohli ísť na inovácie alebo pre pacientov, pripomenula opozičná strana. Daná suma je rozdielom medzi cenami pred a po revízii úhrad.

"Nedokáže ochrániť pacientov," zhodnotila konanie ministerky členka zdravotníckeho parlamentného výboru a tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Jana Cigániková.

Pozrite si celú tlačovú konferenciu: 

Ministerka obvinenia odmieta 

Ministerka zdravotníctva zvolala okamžite tlačovú besedu, na ktorej sa snažila vyvrátiť obvinenia opozičnej strany. Obvinenia sa jej osobne dotkli. "Považujem to za hrubé osočovanie mojej osoby a teda zavádzanie verejnosti," vyjadrila sa ministerka. Vraví, že keby podpísala navrhovanú revíziu, pri mnohých liekoch by sa doplatky neúnosne zvýšili a ohrozilo by to zdravie pacientov.

Podporil ju aj prednosta Kliniky kardiológie a angiológie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Robert Hatala. Upozornil na vysoký počet pacientov trpiacich artériovou hypertenziou. Priemerný doplatok ich liečby by mohol byť od 10 do 30 eur, čo je 50 % až 70 % ceny lieku. Preto toto riešenie nevníma pozitívne. Revíziu treba premyslieť tak, aby bola medicínsky únosná, dodal.

Pozrite si celú tlačovú konferenciu: 

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

14:30 Vražedné čísla
15:30 Vražedné čísla
16:30 Dr. Dokonalý
13:55 DEDIČSTVO
14:55 Profesionáli III.
15:55 Simpsonovci IV.
14:00 Dr. House I.
15:00 C.S.I.: Kriminálka Miami VIII.
15:55 Vražedné Miami II.
14:40 Tashiho svet
14:50 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
15:05 Ruby z dúhy I.
14:30 Továrna na sny
16:45 Srdce na správném místě
18:25 Děkan Spanley