SaS vyzýva ministerku zdravotníctva na odstúpenie, podáva trestné oznámenie

19.11.2018 17:04 Noviny.sk Slovensko

SaS vyzýva ministerku zdravotníctva na odstúpenie, podáva trestné oznámenie

BRATISLAVA / Strana Sloboda a solidarita (SaS) vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby odstúpila. Podľa nich porušila zákon a preto na ňu podávajú aj trestné oznámenie pre marenie a neplnenie úlohy verejného činiteľa. Ministerka ale tvrdí, že rozhodla v prospech pacientov.

SaS tiež podáva trestné oznámenie pre marenie povinnosti verejného činiteľa a neplnenie povinnosti verejného činiteľa. Podľa SaS ministerka berie pacientom od 64 miliónov do 72 miliónov eur.

​Prvú sumu vyčíslil Inštitút zdravotnej politiky, druhú zdravotná poisťovňa Dôvera.

Farmaceutické firmy vs. pacient 

Peniaze sa tak dostanú k farmaceutickým firmám, hoci mohli ísť na inovácie alebo pre pacientov, pripomenula opozičná strana. Daná suma je rozdielom medzi cenami pred a po revízii úhrad.

"Nedokáže ochrániť pacientov," zhodnotila konanie ministerky členka zdravotníckeho parlamentného výboru a tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Jana Cigániková.

Pozrite si celú tlačovú konferenciu: 

Ministerka obvinenia odmieta 

Ministerka zdravotníctva zvolala okamžite tlačovú besedu, na ktorej sa snažila vyvrátiť obvinenia opozičnej strany. Obvinenia sa jej osobne dotkli. "Považujem to za hrubé osočovanie mojej osoby a teda zavádzanie verejnosti," vyjadrila sa ministerka. Vraví, že keby podpísala navrhovanú revíziu, pri mnohých liekoch by sa doplatky neúnosne zvýšili a ohrozilo by to zdravie pacientov.

Podporil ju aj prednosta Kliniky kardiológie a angiológie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Robert Hatala. Upozornil na vysoký počet pacientov trpiacich artériovou hypertenziou. Priemerný doplatok ich liečby by mohol byť od 10 do 30 eur, čo je 50 % až 70 % ceny lieku. Preto toto riešenie nevníma pozitívne. Revíziu treba premyslieť tak, aby bola medicínsky únosná, dodal.

Pozrite si celú tlačovú konferenciu: 

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

16:20 Modrý kód
17:30 Noviny
18:00 BEZ SERVÍTKY
16:40 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:40 Kosti XII.
18:40 Kosti XII.
16:55 Súdna sieň
18:00 Súdna sieň
19:05 Spravodlivosť v krvi X.
17:20 Ovečka Shaun II.
17:30 Knihy od Stonožky
17:35 Šeherezáda – nevypovedané príbehy
16:20 Země naděje
18:20 Dobrodružství Hucka Finna
20:15 Nádech pro lásku