Parlament o novom spôsobe voľby policajného prezidenta

Parlament o novom spôsobe voľby policajného prezidenta

BRATISLAVA / Dlho očakávaný zákon, ktorý mení spôsob výberu policajného prezidenta, je v parlamente. Nový šéf polície by sa mal podľa zmenených pravidiel vyberať už od januára. Tie však musia odobriť práve poslanci, pred ktorých sa dnes postavila ministerka vnútra.

V rokovacej sále poslanci už od deviatej hodiny ráno rokovali o novom spôsobe voľby policajného prezidenta. Prišla aj ministerka vnútra Denisa Saková a vypočula si argumenty politikov. Kritické hlasy zazneli predovšetkým z radov opozície.

Tá sa ale rozdelila na dva tábory. Jedna časť striktne odmieta akékoľvek policajné zmeny navrhované ministerstvom vnútra a považuje nový spôsob voľby za akúsi zásterku. Na druhej strane je napríklad SaS na čele s Ľubomírom Galkom, ktorý tvrdí, že tento zákon prináša aj výrazné pozitíva, v prípade že ministerka bude ochotná zapracovať niektoré zmeny. V tom prípade SaS tento zákon v záverečnom hlasovaní možno podporí.

Policajný prezident by podľa navrhovanej zmeny mal byť volený na 4 roky s možnosťou zopakovať si funkčné obdobie o ďalšie štyri roky. Mal by byť volený výberovou komisiou a následne odporúčaný branno-bezpečnostným výborom v parlamente.

V prípade, že vedenie rezortu vnútra nebude s jeho prácou spokojné, môže prísť návrh na jeho odvolanie, ten ale musí odobriť trojpätinová väčšina v parlamentom branno-bezpečnostnom výbore

Pôvodne navrhované sedemročné funkčné obdobie je už definitívne zavrhnuté:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

16:10 NAŠI II.
16:50 NAŠI II.
17:30 NOVINY
15:40 Profesionáli II.
16:40 Simpsonovci XXI.
17:10 Simpsonovci XXI.
15:50 Tlkot srdca
16:45 Klamári I.
17:45 Súdna sieň
16:05 Malý Elvis a priatelia
16:35 Sníček
16:45 Okido II.
15:10 Útěk z polygamie
16:45 Náhradnice
18:25 Cesta za snem