Historický košický pivovar asi zbúrajú, nebezpečne sa naklonil

25.01.2008 16:58 Noviny.sk Slovensko
Historický košický pivovar asi zbúrajú, nebezpečne sa naklonil Zdroj: TV JOJ
Viacposchodová budova sa naklonila o viac ako tri metre a pravdepodobne sa nedá zachrániť

Historická budova bývalého pivovaru v Košiciach sa nebezpečne naklonila a hrozí jej zrútenie. Zachovanie vyše storočnej budovy pritom sľuboval investor, ktorý v areáli stavia obytný komplex.

Viacposchodová budova sa naklonila o viac ako tri metre a pravdepodobne sa nedá zachrániť, povedal ČTK zástupca investora Global Group Miroslav Marynčák.

"V najbližších dňoch rozhodneme, čo vlastne s budovou urobíme," uviedol Marynčák. Stavba sa naklonila v noci, keď na mieste neboli žiadni robotníci. Jej naklonenie podľa Marynčáka nespôsobili masívne stavebné práce, ktoré v areáli naďalej pokračujú.

"Pôvodná administratívna budova bola dostavaná v roku 1903, nie je však pamiatkovo chránená," povedal ČTK historik umenia Gabriel Kladek. Podľa Kladeka sa na naklonení budovy mohli podpísať aj silné vibrácie z blízkej stavby.
Historickú budovu však nemusia Košice navždy stratiť. Investor totiž zhotovil jej digitálnu mapu a podľa Marynčáka dom aj s využitím pôvodného materiálu znovu postavia. Znovupostavenie budovy bude podľa Kladeka výnimočný počin, dom však už historickú hodnotu nebude mať.

Global Group chce v priestoroch bývalého pivovaru postaviť obytný a administratívny komplex za dve miliardy korún. Projekt zahŕňa hotel s kapacitou 250 lôžok, ubytovaciu časť s 90 bytmi a administratívnu časť pre 1200 zamestnancov. V areáli majú zachovať aj pôvodný 60-metrový tehlový komín.

Len pred niekoľkými dňami spoločnosť HB Reavis Group zbúrala v Bratislave historické budovy v areáli bývalého podniku Kablo, hoci jednu z nich navrhovali na zaradenie medzi pamiatky. Podobne v centre Nitry vlani zrútili budovy starých mlynov, ktoré má nahradiť zábavné centrum.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

09:30 Dragonball: Evolúcia
11:20 Taxi
13:20 Vtedy na východe
08:10 Zvláštne puto
10:35 Buldozér
13:15 Slovácko sa nesúdi
10:05 Bordelári
10:50 15 MINÚT. KUCHÁR
11:30 15 MINÚT. KUCHÁR
10:00 Jahôdka a jej kamaráti III.
10:25 Požiarnik Sam X.
10:35 Zabi nudu! II.
08:50 Který je ten pravý?
10:35 12 darů do života
12:45 Cvokař