Jasno
28°
Bratislava
Diana
1.7.2022
Pri kontrole potravín zistili nedostatky. Problémové sú viaceré výrobky
Zdielať na
Slovensko

Pri kontrole potravín zistili nedostatky. Problémové sú viaceré výrobky

BRATISLAVA / Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy vykonali v prvom polroku viac ako 25 tisíc kontrol potravín na celom Slovensku. Nedostatky objavili v 2 363 prípadoch. Problémom boli aj prípady falšovania krajiny pôvodu.

Potravinoví inšpektori agrorezortu v prvom polroku 2018 vykonali 25 tisíc kontrol potravín, a to až po pulty obchodov. Nedostatky zistili v 2363 prípadoch, čo je deväť percent. Problémom boli aj  prípady falšovania krajiny pôvodu.  "Našou prioritou je chrániť slovenských spotrebiteľov, a preto po celý rok prísne dozeráme na to, aby sa na našom trhu nachádzali iba bezpečné a kvalitné výrobky. Kontrolám podrobujeme nielen zahraničné, ale aj domáce potraviny a nevynechávame ani trhoviská," uviedla Gabriela Matečná na brífingu.   

Kontroly vykonali od primárnych producentov až po internetový predaj. "Posvietili sme si na prvovýrobcov, baliarne, distribútorov, veľkoobchodné sklady, hypermarkety, supermarkety a aj malé predajne. Kontrolám sa nevyhli ani trhoviská, čerpacie stanice a internetové obchody," poznamenal ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

Problematické potraviny

Podľa ministerstva sa problematickými opäť ukázali ovocie a zelenina. Najviac pochybení si pripísali jablká, paprika, paradajky, hrozno, kapusta či kel . Vo vajíčkach a mechanicky separovanom hydinovom mäse mala byť baktéria salmonela. 

Prehrešky objavili kontroly aj v skupine zaručených tradičných špecialít - v Spišských párkoch, kde namerali obsah tuku pod stanovený limit. Previerkami neprešla napríklad ani pukancová kukurica s maslovou príchuťou, či piešťanský extra hustý sirup s príchuťou lesného ovocia. 

Falšovanie pôvodu

Zamlčaný alebo sfalšovaný pôvod zistili v prípade mrkvy a petržlenu z Poľska a Holandska a paradajok zo Španielska, Talianska, Turecka, Maroka a Belgicka. "Vo viacerých prípadoch bolo preukázané, že prevádzkovatelia potravinárskych podnikov uvádzali nepravdivú informáciu o krajine pôvodu zeleniny už v interných dodacích dokladoch, kde bola zmenená krajina pôvodu z Poľska na pôvod Slovenska," vysvetlil Bíreš. Tovar so sfalšovaným alebo neoznačeným pôvodom inšpektori podľa ministerstva na mieste zakázali ďalej distribuovať a zistené nedostatky budú riešené v správnom konaní, pričom pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 100 tisíc eur. 

Zlá hygiena a uchovávanie

Pri kontrole jednotlivých skladov a prevádzok s potravinami, inšpektori odhalili aj nedostatky týkajúce sa hygieny a uchovávania potravín. Problémom bolo nielen uskladňovanie pri zlej teplote ale aj čistota daných priestorov, kde potraviny boli uložené. Na niektorých miestach našli plesnivé steny či výkaly hlodavcov. 

​Výsledky nedávnej kontroly potravín: 

Súvisiace články

Najčítanejšie