Výstavbou obchvatu D4 R7 porušujú zákon, tvrdia starostovia. Ťažbu štrkopiesku označujú za nelegálnu

Výstavbou obchvatu D4 R7 porušujú zákon, tvrdia starostovia. Ťažbu štrkopiesku označujú za nelegálnu

BRATISLAVA / Obchvat Bratislavy D4 R7, ktorý je vo výstavbe má zdá sa poriadne trhliny. Španieli, ktorí vyhrali tender s najlacnejšou ponukou a to 1,7 miliardy eur , porušujú podľa starostov obcí na Žitnom ostrove zákon. V katastri viacerých obcí podľa nich ťažia štrkopiesok bez patričných povolení.

Na ťažobné práce upozornili obyvatelia koncom júna starostu Dunajskej Lužnej a začiatkom júla starostu obce Tomášov. "Nás prekvapilo , že vôbec v našom katastri takéto práce boli začaté," vyjadril sa starosta obce Tomášov István Pomichal. "Obec nemala žiadne vedomosti o tom, že by sa tam malo ťažiť, o to skôr, že nebolo vydané žiadne územné rozhodnutie" povedal starosta Dunajskej Lužnej Štefan Jurčík. 

Starostovia sa obrátili aj na políciu. "Vec je evidovaná ako podozrenie z trestného činu neoprávneného uskutočňovania stavby," vyjadril sa hovorca polície Michal Szeiff. Vsúvislosti s výstavbou obchvatu Bratislavy a údajnej nelegálnej ťažby štrkopiesku už koná aj Obvodný Banský úrad v Bratislave. Ten po prijatí podania požiadal o súčinnosť viaceré obce. "Miestne a vecne príslušný Obvodný banský úrad Bratislava v tejto veci koná.Taktiež sa v tejto súvislosti na Hlavný banský úrad obrátilo aj Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave," vyjadril sa Hlavný banský úrad.  

Medzitým zakročil v obciach aj príslušný stavebný úrad. Ten vydal rozhodnutie o okamžitom zastavení ťažby. "Je mojou povinnosťou konať. Konal som v medziach zákona," povedal starosta Jurčík.  Aj napriek rozhodnutiu Stavebného úradu v Dunajskej Lužnej o zastavení - podľa starostu nelegálnej ťažby štrkopiesku, sa počas návštevy TV JOJ ťažilo a ťaží aj naďalej. 

Vyjadrenie zodpovednej firmy

Na otázky reportérky Ivety Krupovej či má staviteľ povolenie, respektíve, či vie o tom, že ťaží bez platného povolenia, sa firma D4R7 odvoláva na spoločnosť, ktorá pre ňu mala sprostredkovať pozemky, patričné zmluvy, a teda aj povolenia. "Uvedená spoločnosť na základe predmetnej zmluvy dodáva materiál pre D4R7. Predmetná zmluva je jednou zo zmlúv , ktorú D4R7 Construction s.r.o. uzatvorila s miestnymi spoločnosťami, ktoré v rámci projektu poskytujú služby a dodávajú výrobky v súlade s lokálnymi požiadavkami," uviedol vo svojom stanovisku koncesionár projektu D4R7. 

Podarilo sa nám aj  skontaktovať s konateľom spoločnosti, ktorá má pre konzorcium riešiť zmluvy a patričné povolenia na ťažbu. "Nemám znalosti v tejto problematike. K tomu sa musí vyjadriť D4R7. A za našu stranu Vám poviem, že my sme v procese vybavovania povolení a na tých pracujeme," povedal Daniel Dénes, jeen z konateľľo  Visonary Fields s.r.o.

Opieranie sa o Okresný úrad

Firma sa pri komunikácii s nahnevanými starostami opiera o rozhodnutie Okresného úradu odboru výstavby v Bratislave, ktorý ťažbu povolil. Na to má však právo len v prípade, ak obec nemá schválený územný plán, a aj to len dočasne. "Môžeme potvrdiť, že ministerstvo dopravy a výstavby zrušilo rozhodnutie príslušného okresného úradu. Aktuálny stav je, že táto ťažba je v rozpore s vydaným rozhodnutím ministerstva," vysvetlila hovorkyňa Karolína Ducká.

Situácia v katastri Tomášov

Potom ako stavebný úrad zistil, že sa odkrylo 60 centimetrov zeminy na takmer 4 hektároch bez povolenia, úrad vydal rozhodnutie o zastavení činnosti. Nateraz sa tu teda ťažiť nezačalo.Obvodný Banský úrad v Bratislave nemá námietky k ťažbe v prípade, ak bude plocha riešená ako dočasná stavba a teda tzv. zemník pre výstavbu diaľnice. Čo znamená, že sa nesmie narušiť spodná voda a jama sa dá do pôvodného stavu. "A my ako obec chceme k tomu záruky. Keď všetky záruky budu a budu k tomu povolenia, tak pravdepodobne tá ťažba bude pokračovať," vyhlásil starosta Pomichal. 

Starosta Tomášova má však s ťažbou štrku a tzv. zemníkom zlé skúsenosti. Z minulosti je známa kauza, ktorú riešila aj NAKA. Po vyťažení štrku sa totiž jamy naviezla kontaminovaná zemina z dimitrovky.

Pozrite si archívnu reportáž o ťažbe dreva v zakázanej oblasti: 

Zdroj: noviny.sk/ TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:30 Bez servítky
09:35 Súdna sieň
07:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:30 C.S.I.: Kriminálka Miami IX.
09:25 C.S.I.: Kriminálka Miami IX.
08:20 Prvé oddelenie
09:05 Divoké kone II.
10:30 Prestreté
08:10 Garfield II.
08:30 Petronela Jabĺčková
08:40 Barbapapa I.
06:45 Síla naděje
08:35 Helena
10:40 Balón