Jasno
23°
Bratislava
Diana
1.7.2025
Gabčíkovo môže byť podľa opozície výhodné pre Maďarsko. Podľa Tarabu ide o klamstvo
Zdielať na

Gabčíkovo môže byť podľa opozície výhodné pre Maďarsko. Podľa Tarabu ide o klamstvo

Celá tlačová beseda opozície

BRATISLAVA / Opozičné strany žiadajú vysvetlenie plánov vlády v súvislosti so sporným vyrovnaním s Maďarskom ohľadom vodného diela Gabčíkovo. Obávajú sa, že Slovensko by mohlo prísť o časť výnosov z výroby elektriny.

Opozičné politické strany vyzvali na zvolanie mimoriadneho rokovania parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, aby otvorene diskutovali s ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom (nominant SNS) o pripravovanom vysporiadaní sporu okolo vodného diela Gabčíkovo. Obávajú sa, že pripravovaná dohoda s Maďarskom by mohla znamenať nevýhodné odovzdanie časti vyrobenej elektriny – a to buď zadarmo, alebo len za náklady na výrobu. Taraba tieto tvrdenia odmieta a označuje ich za dezinformácie.

Opozícia bije na poplach

Na utorkovej (1. 7.) tlačovej konferencii predstavitelia Progresívneho Slovenska, SaS, KDH aj ďalších subjektov kritizovali ministra za údajný nedostatok transparentnosti a možné ekonomické straty. Podľa poslankyne Tamary Stohlovej (PS) je nepochopiteľné, že by Slovensko dobrovoľne odovzdalo polovicu „národného bohatstva“ do rúk Maďarska. Mária Kolíková (SaS) zase upozornila na riziko výpadku príjmov do štátneho rozpočtu v čase rozpočtovej konsolidácie. Zároveň spochybnila, či má minister vôbec mandát na takéto rokovania.

Podľa opozičných poslancov prebieha celý proces bez dostatočného informovania verejnosti. Rastislav Krátky (Slovensko, Za ľudí, KÚ) tvrdí, že ak dôjde k dohode s Maďarskom, musí sa o tom hovoriť otvorene. Marián Čaučík (KDH) kritizoval absenciu vládnych poslancov na výboroch, ktoré preto opakovane nie sú uznášaniaschopné.

Minister Taraba obvinenia odmieta

Minister životného prostredia všetky obvinenia označil za klamstvá a poprel, že by Slovensko plánovalo poskytnúť Maďarsku 50 % elektrickej energie z Gabčíkova. Zdôraznil, že cieľom Slovenska je, aby si Maďarsko nenárokovalo vlastnícky podiel na vodnom diele. Tvrdí, že akákoľvek dohoda musí byť schválená parlamentom.

Bývalý štátny tajomník Michal Kiča (Demokrati) však upozorňuje, že vláda môže uzatvoriť aj predbežnú dohodu, ktorá by parlament obišla – a tým oslabila vyjednávaciu pozíciu Slovenska do budúcnosti.

Spor o vodné dielo Gabčíkovo – Nagymaros sa ťahá od roku 1989, keď Maďarsko jednostranne odstúpilo od projektu. Medzinárodný súdny dvor v Haagu v roku 1997 rozhodol v prospech Slovenska a uznal zmluvu z roku 1977 za platnú. Obe krajiny by podľa verdiktu mali pokračovať v rokovaniach. Minister Taraba nedávno avizoval, že dohoda je blízko, no jej presné podmienky zatiaľ verejnosti známe nie sú.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy