Jasno
25°
Bratislava
Berta
2.7.2025
Zmena vo financovaní školstva: Cirkevné a súkromné školy sa boja zníženia dotácií
Zdielať na

Zmena vo financovaní školstva: Cirkevné a súkromné školy sa boja zníženia dotácií

SLOVENSKO / Cirkevným a súkromným školám hrozí zníženie financovania až o 20 %. Kritici upozorňujú, že by to mohlo ovplyvniť ich fungovanie a charakter. Ak chcú školy získať plnú dotáciu, budú musieť prijímať väčšinu žiakov z obvodu určeného obcami. Opozičné KDH vyjadruje obavy o budúcnosť niektorých škôl. Proti zmene sa postavila aj verejnosť. Pod petíciu sa za jediný deň podpísalo viac ako 10-tisíc ľudí. Ministerstvo školstva naopak zdôrazňuje, že zmeny prinesú väčšiu férovosť a budú zavádzané postupne.

"By to znamenalo, že škola príde o takzvaných 20 percent z normatívu, čo v prípade školy, ako je tá naša, znamenalo zhruba 600 € na žiaka," hovorí riaditeľ neštátnej školy Roman Baranovič o tom, že novela môže obmedziť výber školy a znížiť kvalitu poskytovaného vzdelania, aby škola mala ďalej poskytovať také kvalitné vzdelávacie a výchovné služby, ako poskytuje, by museli platiť rodičia navyše.

Minister školstva Tomáš Drucker zmenu obhajuje

Podľa neho má prispieť k rovnosti a zabrániť segregácii. "Čelíme viacerým žalobám, či už národných súdov, ale aj na úrovni Súdneho dvora EÚ v oblasti segregácie," vysvetlil minister školstva Tomáš Drucker. Zníženie normatívu na žiaka hrozí neštátnym školám, ktoré nebudú registrované ako verejný poskytovateľ výchovy a vzdelávania.

"To znamená, že obec každej cirkevnej a súkromnej škole nakreslí obvod, teda niekoľko ulíc, z ktorých môže a musí táto škola prijímať minimálne 80 percent žiakov," priblížil poslanec KDH Ján Horecký. "Zákon hovorí aj o tom, že ministerstvo školám, ktoré vstúpia do tohto systému a budú poskytovať verejnú službu, bude môcť platiť napríklad kapitálové výdavky," vyjadril sa pedagóg a aktivista Juraj Hipš.

Odporcovia návrhu to vidia inak

"Každá škola dnes bude stáť na križovatke, či chce byť zapísaná v registri verejných poskytovateľov výchovy a vzdelávania alebo nie," pokračoval Horecký. "Určite to obmedzí možnosť výberu rodičov a ja si myslím, že ide o jeden z mála pozitív slovenského školského systému je práve to, že je relatívne pestrý," doplnil riaditeľ Baranovič.

Proti návrhu rezortu školstva sa podpísala aj verejnosť

Pod petíciu iniciatívy TU NIE sa za 24 hodín podpísalo viac ako desaťtisíc ľudí. "Ten normatív patrí dieťaťu. My po dvadsiatich troch rokoch ideme meniť systém financovania tak, že dieťaťu uberáme 20 % dotácie, ak sa rozhodne pre inú ako štátnu školu," informovala prezidentka Asociácie súkromných škôl Eva Ohraďanová.

"Je to nejaká veľká novinka, ktorá zo Slovenska takto fungujú aj v zahraničí, napríklad vo Fínsku, Švédsku alebo v Belgicku. A je to tam úplne bežné," uzavrel Hipš. Zmeny vo financovaní školských zariadení nie sú však jediné, ktoré štát plánuje. Chce ich zavádzať postupne v horizonte troch rokov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy